Pārstāvis: Katrīna KelembetaPublicēta: 02. Dec (2024)

VALSTS APMAKSĀTA PSIHOLOGA KONSULTĀCIJU SKAITA PALIELINĀŠANA NO 10 UZ 24 JAUNIEŠIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
572
Jau parakstījuši 572
9'428

Bērniem ir pieejams valsts apmaksāta medicīna, tostarp psihiatra un psihologa pakalpojumi, bet jauniešiem no 18 gadiem vairs nē. Kopš 18 gadiem nekādus izdevumus valsts vairs neapmaksā – ārsti ir maksas pakalpojums, arī psihologs vai psihoterapeits. Tomēr šajā vecumā (18 - 25) jaunieši pabeidz skolu, stājas augstskolās, sāk veidot pieaugušu cilvēku dzīvi, sastopoties ar daudz un dažādiem izaicinājumiem, sāk uzturēt sevi paši un, ja rodas nepieciešamība pēc psihologa palīdzības, viņiem var nepietikt finanšu līdzekļu. Pat ja jaunietis vēl dzīvo kopā ar vecākiem, ja rodas mentālās veselības problēmas, tad tie ir lieli izdevumi ģimenei, jo vidēji viena psihologa vizīte maksā 50 – 100 EUR (kopējās izmaksas sastāda 100 - 400 EUR mēnesī atkarībā no tā, vai psihologs/psihoterapeits tiek apmeklēts 2 vai 4 reizes mēnesī). 10 psihologa (vai psihoterapeita) konsultācijas ir ļoti mazs skaits, ja cilvēkam ir patiešām vajadzīga psihologa palīdzība. Terapijai ir jābūt regulārai, vēlams reizi nedēļā vai vismaz 2 reizes mēnesī. Dažreiz terapijai jābūt ilgstošai, piemēram, ja ir smaga depresija vai citi nopietni psihiski traucējumi –10 konsultācijās to nevar atrisināt. Tāpēc ir būtiski palielināt šo skaitu, lai jaunietis var nodarboties ar savu mentālo veselību nopietni, nevis uzsākt un tad pamest, jo vienpadsmito konsultāciju vairs nevarētu apmaksāts pats, vai jaunieša vecāki. 24 reizes ir optimāls valsts atbalsts, jo tad jaunietim visa gada garumā ir iespēja 2 reizes mēnesī tikties ar psihologu/psihoterapeitu. Ja jaunieši būs mentāli nestabili, mūsu nākotnes sabiedrība arī būs tāda pati. Tāpēc jauniešu tāpat kā katras sabiedrības nākotnes mentālā veselība ir īpaši būtiska. Jaunieši arī radīs bērnus. Jo stabilāki būs jaunie vecāki, jo stabilāki izaugs viņu bērni.

10000 balsu savākšana ir iemesls skatīt iniciatīvu Saeimā, lai pievērstu pastiprinātu uzmanību šīs sociālās problēmas svarīgumam un veikt izmaiņas normatīvajos aktos.

Jaunieši ir sabiedrības nākotne. Jo stiprāka mentālā veselība, jo stabilāka un veselāka nākotnes sabiedrība. Tāpat arī jaunieši radīs bērnus. Jo psiholoģiski nosvērtāki un stabilāki vecāki, jo psiholoģiski veselīgāki būs bērni.