VALSTS FINANSĒTS SOCIĀLO DARBINIEKU ATALGOJUMS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
Sociālie darbinieki ir kluss, taču neaizstājams balsts sabiedrībā. Tie ir cilvēki, kuri ikdienā palīdz risināt citu dzīves krīzes, stiprināt ģimenes, atbalstīt bērnus un seniorus, kā arī palīdzēt visneaizsargātākajām sabiedrības grupām atrast ceļu uz labāku dzīvi. Sociālie darbinieki ir viszinoši un izglītoti profesionāļi. Taču paradoksāli, ka tieši sociālo darbinieku profesija bieži tiek atstāta novārtā – zems atalgojums un nevienlīdzība starp reģioniem neļauj šiem profesionāļiem pilnvērtīgi koncentrēties uz savu misiju. Sociālo darbinieku atalgojuma noteikšana ir pašvaldību pārziņā, un to regulē Atlīdzības sistēma, kas ietver “Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu” (3. pants, II nodaļa), kā arī “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums” (kas nosaka sociālo darbinieku klasifikācijas prasības) un Ministru kabineta noteikumi Nr. 262 "Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība". Tā rezultātā sociālo darbinieku atalgojums reģionos var būt ievērojami atšķirīgs, kas ir redzams arī darba sludinājumos – Rīgā un Pierīgas pašvaldībās darbinieki saņem vairāk, savukārt Latgales reģionā un citviet alga ir ievērojami zemāka. Šāds nevienmērīgums rada netaisnību un mazina vēlmi strādāt sociālajā jomā.
Šīs iniciatīvas galvenais mērķis ir panākt taisnīgu un vienmērīgu atalgojumu visā Latvijā, kas nav zemāks par 1553 eiro mēnesī, kas ir Latvijas vidējā mēneša alga 2023. gadā sabiedriskajā sektorā (Oficiālās statistikas portāls, 2023). Ir svarīgi, lai šo atalgojumu finansētu valsts, jo tas nodrošinātu stabilitāti un vienlīdzību. Tāpat ir nepieciešams, lai ik gadu notiktu algu palielinājums atbilstoši inflācijas pieaugumam. Vēlamies panākt to, lai Latvija, kurā sociālo darbinieku darbs tiek novērtēts ar stabilu un taisnīgu valsts finansējumu, rada līdzvērtīgas iespējas visiem reģioniem, neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. Sociālo darbinieku profesijai jākļūst par pievilcīgu, prestižu un labi apmaksātu jomu, kas spēj piesaistīt jaunus speciālistus un sniegt augstākās kvalitātes atbalstu sabiedrības vajadzībām.
Sociālie darbinieki ir pirmie, kas sniedz palīdzību tiem, kuri ir nonākuši grūtībās. Lai nodrošinātu augstāku palīdzības kvalitāti, nepieciešama motivācija, kas spētu veltīt vairāk laika un resursu saviem klientiem, nodrošinot kvalitatīvāku, savlaicīgāku un efektīvāku atbalstu. Profesionāls atalgojums ir nepieciešams, lai piesaistītu jaunos speciālistus un motivētu esošos. Sociālā darba nozare bieži cieš no kvalificētu speciālistu trūkuma, jo atalgojums nav konkurētspējīgs. Palielināts atalgojums palīdzēs piesaistīt jaunus talantus un saglabāt esošos darbiniekus, kas ir būtiski, lai uzlabotu sociālās palīdzības pieejamību. Palīdzēt sabiedrībā veidot pozitīvu attieksmi pret sociālo darbu, padarot šo nozari prestižāku un vērtīgāku. Mudināt topošos studentus nešaubīties izvēlēties karjeru sociālajā jomā.