Pārstāvis: Paula JaunciemaPublicēta: 29. Jan

ATĻAUT PIEDALĪTIES VĒLĒŠANĀS JAU 18 GADU SASNIEGŠANAS GADĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
81
Jau parakstījuši 81
9'919

Ar šīs iniciatīvas palīdzību, vēlamies nodrošināt jauniešiem agrāku iespēju piedalīties politiskajos procesos, ļaujot vēlēt pilsoņiem, kam vēlēšanu gadā iestājas 18 gadi (vēlēšanām norisinoties jaunietis ir nepilngadīgs, taču gadā, kurā norisinās vēlēšanas paliek pilngadīgs), piemēram, 2025. gada pašvaldību vēlēšanās jauniešiem, kuri dzimuši 2007. gadā, taču pēc 7. jūnija, tiktu dota iespēja piedalīties, tādējādi veicinot pilsonisko līdzdalību un atbildību par valsts nākotni. Samazinot vēlēšanu vecuma cenzu, vēlamies panākt, lai jauniešu balsis un viedokļi tiktu ņemti vērā, jau sākot no vecuma, kad viņi aktīvi iesaistās sabiedrībā un izjūt pieņemtos lēmumus ikdienā. Tāpat šī iniciatīva varētu veicināt politisko izglītību un interesi, padarot politikas procesus pieejamākus un saprotamākus jaunākajai paaudzei.

Lai īstenotu piedāvātās pārmaiņas, piedāvājam veikt nepieciešamās izmaiņas likumdošanā, samazinot vēlēšanu vecuma cenzu, ļaujot balsot jauniešiem, kam visa vēlēšanu gada ietvaros paliek pilni 18. gadi. Paralēli likumdošanas izmaiņām būtu nepieciešams īstenot informatīvas un izglītojošas kampaņas skolās un jauniešu vidū, lai veicinātu izpratni par vēlēšanu nozīmi, balsstiesībām un politiskajiem procesiem. Tas nodrošinātu to, ka jaunieši ir informēti un sagatavoti atbildīgi izmantot savas balsstiesības. Tāpat arī aicinātu politiskās partijas pievērst vairāk uzmanības jauniešiem aktuālajām tēmām, lai stiprinātu jaunās paaudzes interesi un uzticību politiskajiem procesiem.

Sabiedrība iegūs aktīvāku un informētāku jauniešu paaudzi, kas agrāk iesaistīsies politiskajos procesos un būs motivēta līdzdarboties sabiedrības veidošanā. Vēlēšanu vecuma samazināšana veicinās jauniešu līdzdalību lēmumu pieņemšanā, sekmēs viņu interesi par valsts un globālajiem politiskajiem procesiem, kā arī vairos pilsonisko atbildību. Šīs pārmaiņas arī palīdzēs aktualizēt sabiedrībai svarīgas nākotnes tēmas, piemēram, izglītības, vides un mentālās veselības jautājumus, jo jaunieši, iegūstot balsstiesības, spēs labāk aizstāvēt savas intereses. Galu galā šāda iniciatīva stiprinās demokrātiju, padarot to iekļaujošāku un atvērtāku visām vecuma grupām.