Pārstāvis: Iveta NeimanePublicēta: 20. Sep (2016)

VESELĪBAI JĀATVĒL 12% NO VALSTS KOPĒJĀ BUDŽETA
Iniciatīva tiks iesniegta Ministru kabinetā

10'000
1'955
Jau parakstījuši 1'955
8'045

Veselības aprūpes finansējums 2018.gadā ir jāpalielina vismaz līdz 12% no kopējā valsts budžeta (patlaban 9,8%). Iniciatīvas mērķis ir panākt, lai arī Latvijas iedzīvotāji veselības jomā beidzot saņem to pašu, ko jau šodien saņem Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas un citu ES valstu pilsoņi. Latvijas iedzīvotāji maksā lielākos nodokļus, bet veselības aprūpes , kas ir tieši saistīta ar katra valsts iedzīvotāja drošību un labklājību , valsts budžets paredz mazāk nekā citās valstīs. Uzsāktās reformas veselības aprūpē ir iespējamas tikai pie kopējā budžeta palielinājuma vismaz līdz 12 %.

Šobrīd Latvijā ir ES augstākie pacientu līdzmaksājuma procenti par kompensējamajiem medikamentiem, kas skaidrojams ar naudas trūkumu medikamentu apmaksai. Turklāt valsts kompensēto zāļu budžets neiezīmē augšupejošu tendenci nākotnē. Ja pērn valsts Kompensējamo medikamentu bāzes budžets bija 122,72 miljoni eiro, tad tagad tiek plānots, ka 2017. gadā šis apjoms būs 123,02 miljoni eiro, bet nākamajos divos gados atkal samazināsies līdz 122,26 miljoniem eiro.

Neredzot dinamisku virzību uz veselības aprūpes uzlabošanu, šī gada martā Manabalss.lv savāktos parakstus SUSTENTO plāno iesniegt Ministru kabinetā, lai mudinātu valdību beidzot sākt nopietnas debates par veselības finansējumu. Līdztekus parakstu vākšanai SUSTENTO iniciatīvu “Es par 12% veselībai” popularizēs arī organizācijas Facebook kontā, mudinot iedzīvotājus iesaistīties un darīt zināmu savu viedokli, tādējādi kopīgiem spēkiem rosinot politiķus turēt iepriekš doto solījumu un veselības aprūpei jau no 2017.gada atvēlēt vairāk līdzekļu.

Pievienots dokuments

SUSTENTO_relize_II.pdf 230 KB (atvērt)

Iniciatīvas parakstītāji 1'955

Iniciatīvas jaunumi

Ar jaunu sparu turpina vākt parakstus - palīdzi arī Tu!22. Mar

Līdz šim par Sustento priekšlikumu jau nobalsojuši vairāk nekā 1600 iedzīvotāju, bet akcijas mērķis ir savākt 10 000 parakstu, norāda iniciatīvas pārstāve, Sustento valdes locekle Iveta Neimane. Marta beigās iniciatīvu plānots iesniegt Ministru kabinetā, lai mudinātu valdību beidzot sākt nopietnas debates par veselības finansējuma palielināšanu.

I. Neimane stāsta, ka iniciatīvas mērķis ir panākt, lai arī Latvijas iedzīvotāji veselības jomā beidzot saņem to pašu, kas jau šodien tiek nodrošināts Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas un citu Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem. Latvijas iedzīvotāji maksā nodokļus, bet veselības aprūpes budžets, kas ir tieši saistīts ar katra valsts iedzīvotāja drošību un labklājību, nodrošina daudz mazāku valsts apmaksāto ārstēšanu nekā citās valstīs. Starptautiskās organizācijas, tostarp Pasaules veselības organizācija, norāda, ka Latvijā uzsāktās reformas veselības aprūpē ir iespējamas tikai tad, ja kopējais veselības budžets tiek palielināts vismaz līdz 12 procentiem. Pašlaik veselībai tiek atvēlēti 9,8 procenti no budžeta izdevumiem. Eiropas Komisijas aprēķini liecina, ka sliktā veselības stāvokļa dēļ Latvijā tiek zaudēts darbaspēks un Latvijā ir otrs augstākais rādītājs ES attiecībā uz mirstību pirms 65 gadu vecuma sasniegšanas.

Šobrīd Latvijā ir arī ES augstākie pacientu līdzmaksājuma procenti par kompensējamiem medikamentiem, kas skaidrojams ar naudas trūkumu zāļu apmaksai. Turklāt valsts kompensēto zāļu budžets nākotnē palielinājumu neparedz. Ja pērn valsts kompensējamo medikamentu bāzes budžets bija 122,72 miljoni eiro, tiek plānots, ka 2017. gadā šis apjoms būs 123,02 miljoni eiro, bet nākamajos divos gados tas atkal samazināsies līdz 122,26 miljoniem eiro, stāsta I. Neimane no Sustento.

Organizācija iniciatīvu Es par 12% veselībai aicina popularizēt arī sociālajos tīklos, lai kopīgiem spēkiem rosinātu politiķus turēt iepriekš doto solījumu un veselības aprūpei jau no 2018. gada atvēlētu vairāk līdzekļu. Manabalss.lv jau iepriekš pacienti ir vākuši parakstus veselības aprūpes finansējumam.

Ziņas avots: nra.lv

AUTORS: MANA BALSS

ManaBalss.lv labās ziņas - Tavā e-pastā!

Mums ir daudz labu jaunumu - gribam par tiem pastāstīt arī Tev! Ieraksti savu e-pastu, un mēs ik mēnesi Tev tos nosūtīsim.

e-pasta adrese ** Obligātie lauki
JAUNUMI

KONKURSS ‼️ Jau 200 000 lietotāju ir izmantojuši ManaBalss.lv, tāpēc vēlamies Jūs iepriecināt ar diviem mūsu dizaina...

Posted by ManaBalss.lv on trešdiena, 2017. gada 8. novembris


Rīgas Dome varētu būt pirmā pašvaldība Latvijā, kas būtu atvērta iedzīvotāju iniciatīvām un šo praksi nostabilizētu likumā! Vai Rīgas iedzīvotājiem šis ir svarīgi?

Posted by ManaBalss.lv on trešdiena, 2017. gada 8. novembris


Vairāk naudas no veselības nozares budžeta būs iecerēts atvēlēt jaunu vēža gadījumu atklāšanai, proti, paplašinās ''zaļo koridoru''. ➡️ Lasi vairāk un paraksties: https://manabalss.lv/i/1190#news

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 6. novembris


Lieliskas ziņas - Saeima 2. novembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja Valsts fondēto pensiju likuma grozījumus, kas paredz...

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 3. novembris


Komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs: "Pats svarīgākais, lai bērni justos labi, lai viņi vēlētos doties uz skolu." ➡️Lasi pilnu viedokli un paraksties: https://manabalss.lv/i/1235#news

Posted by ManaBalss.lv on ceturtdiena, 2017. gada 2. novembris


Saeimas Sociālo lietu komisija atkārtoti izskatīja Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kur tika...

Posted by ManaBalss.lv on ceturtdiena, 2017. gada 2. novembris