Pārstāvis: Annika DzērvePublicēta: 19. Jul (2013)

AICINĀJUMS PAR ČEKAS MAISU ATVĒRŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
5'450
Jau parakstījuši 5'450
4'550

Vēlos ierosināt mainīt VDK arhīvu statusu un publiskot to saturu, jeb tautas valodā - atvērt čekas maisus

Nepieciešamais parakstu skaits nodrošinātu izmaiņu tālāku virzību Saeimā un, tur gūstot atbalstu, izmaiņas tiktu sasniegtas

Čekas maisu tēma politiķu aprindās ir kā bieds, par kuru parasti vairās runāt vai publiski paust savu viedokli. Pirms 11. Saeimas vēlēšanām aizdomu ēna krita uz četriem kandidātiem. Tas gan viņiem neliedza kandidēt. Daži politiķi pat ir izteikuši vēlmi iznīcināt šos arhīvus, vai vismaz nogaidīt, kamēr tajos minētie cilvēki aiziet no šīs dzīves. Sabiedrība tādā veidā neuzzinātu ar VDK saistīto cilvēku vārdus, kuri tieši vai pastarpināti ir ieteikmējuši viņus vai viņu apkārtējo cilvēku likteņus. Šis ierosinājums, savukārt, var panākt pretējo, kā arī ļautu apzināt daudzu augsti stāvošu un sabiedrībā zināmu cilvēku agrāko saistību ar VDK, neļaujot šiem faktiem aiziet nebūtībā. Lietuvā un Igaunijā šis jautājums jau ir atrisināts un arhīvi ir atvērti. Arī Latvijai ir jābeidz aizbildināties ar nepilnīgas un jūtīgas informācijas esamību arhīvos un jāatgūst vesturiskā taisnība, atklājot šo informāciju sabiedrībai.

Iniciatīvas parakstītāji 5'450

Iniciatīvas jaunumi

VDK izpētes komisijas vadītājs: "Uzskatu, ka VDK aģentu kartotēka ir jāpublicē kā PSRS okupācijas iestādes dokumentu kopums, bez izņēmumiem."pirms dienas

"Uzskatu, ka VDK aģentu kartotēka ir jāpublicē kā PSRS okupācijas iestādes dokumentu kopums, bez izņēmumiem un komentāriem, jo Latvijas Republika neatbild par eventuālo kaitējumu, ko nodarījusi VDK kādu iekļaujot šajā kartotēkā."

Viņš uzsver, ka kartotēka ir tikai rādītājs aģentu personas lietām, un tā viena pati neko nepierāda.

"Ja kāds jūt, ka tā aizskar viņa godu un cieņu, pastāv iespējas vērsties gan pret lietu, kartotēkas elementu izveidotājiem, gan pret Krievijas Federāciju kā PSRS mantinieci. Vienlaikus sabiedrībai jābūt pieejamiem zinātnieku pētījumiem, kas nav tas pats, kas komentāri. Pētījumus lasot kontekstā ar kartotēku, var izprast šīs kartotēkas lomu un jēgu. Kartotēka nemaz neietver personu privāto dzīvi, intīmas detaļas ietver vien datubāze "DELTA Latvija"," skaidro Kangeris.

"Atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm, Latvijā cietušajiem nav iespējams uzzināt, kas slēpjas aiz aģentu segvārdiem, izņemot likumā noteiktus represētos, kas arī šos vārdus nedrīkst publiski izpaust. Par mani ziņojuši trīs aģenti, kuru identitāte man nav izpausta. Ja likumdevējs būtu devis tiem vairākiem tūkstošiem cilvēkiem, kas pieprasījuši izziņas par sevi, tiesības uzzināt aģentu īstos vārdus, tad lieta būtu miermīlīgi atrisinājusies gadu ritumā, nebūtu neatliekamās nepieciešamības publiskot visu kolektīvi un nebūtu arī pasaku stāstīšanas, ko var izmantot Kremlis pret mums Saeimas vēlēšanās," rezumē Kangeris.

Vai šis ir svarīgs viedoklis? Dalies ar to sociālajos tīklos!

Ziņas avots: delfi.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

Pirmdien 18. decembrī plkst. 19:00 Kaņepes Kultūras centrā ManaBalss.lv diskutē - “Laiks atvērt čekas maisus?”15. Dec (2017)

Diskusija norisinās plašāka diskusiju cikla ietvaros, ko ik mēnesi sadarbībā ar Kaņepes Kultūras centru rīko iniciatīvu platforma ManaBalss.lv. Šoreiz esam izvēlējušies sabiedrībā aktuālo tēmu par čekas maisiem – vai ir laiks tos atvērt?

Diskusijas tiek veidotas sabalansētas, to vadīs moderators, un diskusijā piedalīsies četri runātāji – dažādu grupu un viedokļu pārstāvji. Šoreiz esam aicinājuši Kārli Kangeri – VDK dokumentu izpētes komisijas vadītāju; Ritvaru Jansonu – vēsturnieku un Nacionālās apvienības deputātu; Kārli Seržantu - Zaļo un Zemnieku Savienības deputātu, Saeimas Nacionālās drošības komisijas locekli, kā arī Zigmāru Turčinski – pētnieku Latvijas vēstures institūtā.

Diskusijā aplūkosim virkni jautājumu – Kas ir čekas maisi, un kāda ir to vēsture? Kā tajos varēja nokļūt, un kas tajos atrodas? Kāds ir to šobrīdējais stāvoklis, un kā notiek to izpēte VDK dokumentu izpētes komisijā? Kapēc tie vēl nav publiskoti? Vai čekas maisiem būtu jābūt publiski pieejamiem? Ja būtu, tad kādā formātā un apjomā?

AUTORS: MANA BALSS.LV

VDK zinātniskās izpētes komisija aicina Vējoni rīkoties, lai nodotu “čekas maisus” atklātībai13. Nov (2017)

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija ir nolēmusi lūgt Valsts prezidentam Raimondam Vējonim rosināt atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai, informē Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta sekretāre, komisijas priekšsēdētāja Kārļa Kangera pārstāve Marta Starostina.

Kangeris komisijas vārdā lūdz Vējoni rosināt atcelt pirms 23 gadiem pieņemto īpašo Valsts drošības komitejas likumu, kas paredz īpašu procesu tiesā, un nodot Satversmes aizsardzības biroja (SAB) esošo okupētājvaras totalitārā režīma specdienesta dokumentāciju arhīvam, kur tam varētu piekļūt ikviens. Komisija lūdz, paturot citu likumu speciālajās tiesību normās jau esošos ierobežojumus, atzīt par spēku zaudējušu likumu “Par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.

Komisija uzsver, ka VDK un tās priekšteči bija tikai viena no okupācijas režīma institūcijām. “Represijas organizēja Padomju Savienības komunistiskās partijas, Latvijas Komunistiskās partijas vadība. Totalitārā režīma nostiprināšanā, represijās, līdzcilvēku izspiegošanā bija iesaistītas arī Latvijas Padomju sociālistiskās republikas Ministru padome, nedemokrātiski veidotās pilsētu un rajonu izpildu komitejas, ministrijas, sevišķi Iekšlietu ministrija, tiesas, prokuratūra, arī vissavienības institūcijas – PSRS Reliģisko kultu lietu padomes pilnvarotā LPSR institūcija un citas. Pētīt nepieciešams ne tikai VDK, bet visu šo sistēmu kopumā.”

“Zinātniskā izpēte ļauj pārliecinoši konstatēt, ka VDK jeb čeka darbojās ne vien tieši, bet arī caur piesegstruktūrām. Līdztekus zināmām struktūrām kā Latvijas komiteja kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs, Latvijas un ārzemju draudzības un kultūras sakaru komiteja, PSRS Valsts ārzemju tūrisma komitejas Rīgas apvienība (Intūrists), kā segorganizācijas izmantoja arī, piemēram, Latvijas Ļeņina Komunistiskās jaunatnes savienību, Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāti, Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju, Augstākās izglītības un vidējās speciālās izglītības ministriju, daudzas citas iestādes,” vēstulē raksta komisijas pārstāvji.

Kā atgādina Kangeris, komisija jau 2015.gada 6.martā ar protokollēmumu vienbalsīgi pauda, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības un sabiedrības saliedētības vārdā jānodrošina pilnīga un tūlītēja visu VDK dokumentu, arī SAB esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas.

“Morālo vērtējumu par katra rīcību, motīviem, apstākļiem var dot vienīgi Latvijas sabiedrība un katrs cilvēks savā garīgajā dzīvē pats,” teikts komisijas paziņojumā.

Dalies ar viedokli sociālajos tīklos un palīdzi savākt nepieciešamos parakstus!

Ziņas avots: irlv.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

Informācija par slepeno elektrisko datubāzi "Delta" būs pieejama zinātniekiem, taču rediģēta13. Nov (2017)

Slepenās elektriskās datubāzes "Delta" pārveide jaunā formātā norit necaurspīdīgi – no datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, svētdien vēsta LTV raidījums "de facto". Pašlaik Satversmes aizsardzības birojā (SAB) tiek digitalizēta padomju laiku Valsts drošības komitejas (VDK) datubāze "Delta". Tajā atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes.

Pēc divām nedēļām datubāzi plānots nodot Latvijas nacionālajam arhīvam, lai ar to varētu strādāt arī VDK zinātniskās izpētes komisija, taču "de facto" kļuvis zināms, ka datubāzes jaunākā versija līdz zinātniekiem nonāks rediģēta. No tās izdzēsīs daļu no informācijas – iespējams, vārdus un uzvārdus. Ja zinātniekiem nebūs pieejami visi dati, pētniecība var būt neiespējama.

VDK zinātniskās izpētes komisijas locekle Krīstine Jarinovska raidījumam pauda sašutumu par šo faktu: "Liela daļa vēsturnieku smejas, ka būs interesanti pētīt, ja būs vienkārši "X" persona satika otru "X" personu, "X" aģents nostučījis "X" daļas priekšniekam "X" laikā."

LTV atgādina, ka VDK aģentu kartotēka, arī VDK datu bāze "Delta" atrodas SAB telpās. VDK izpētes komisijas zinātnieki pie šiem "čekas maisiem" netiek kopš komisijas izveidošanas, jo drošības iestāde pieprasa nokārtot pielaidi valsts noslēpumam – tā ļautu strādāt biroja telpās, un parakstīties par to, ka līdz speciālām ministru kabineta lēmumam neizpaudīs "čekas maisos" atrasto.

Zinātnieku komisija jau vairakkārt pauduši – šīs prasības viņi uzskata par pārmērīgām, jo tās pamatīgi ierobežo zinātnisko darbu.

Pērn tika atrasts daļējs problēmas risinājums – datubāzi "Delta" padarīt piemērotu nodošanai Latvijas nacionālajam arhīvam. Tas ļautu zinātniekiem tai piekļūt ārpus SAB telpām. Sākumā tam nespēja atrast finansējumu, vēlāk sadarbībā ar Tieslietu ministriju atvēlēti 40 000 eiro. Šā gada beigās zinātnieki beidzot varētu sākt darbu, vēsta "de facto".

Dalies ar jaunumiem un palīdzi savākt nepieciešamos parakstus!

Ziņas avots: delfi.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

Iespējamais iemesls, kāpēc "čekas maisi" netiek atvērti - tajos esot privātās dzīves elementi09. Nov (2017)

Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras kartotēkā esošā informācija publiski nav pieejama tāpēc, ka tā skar tajā minēto personu privātās dzīves elementus, – šāds ir Satversmes aizsardzības biroja (SAB) izstrādātais jaunais oficiālais "čekas maisu" satura sabiedriskās nepieejamības pamatojums, kas pēc būtības ļoti atgādina pēdējā laikā arī citu valsts iestāžu vidū vērojamo tendenci sabiedrībai nozīmīgu informāciju slēpt, aizbildinoties ar iesaistīto personu privātās dzīves neaizskaramību.

Šā gada septembrī nejauši atklājās, ka pastāv normatīvais akts, kas lielai sabiedrības daļai dod tiesības doties uz Satversmes aizsardzības biroju, kur glabājas bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģentūras kartotēkas dokumenti, un pieprasīt tos izsniegt zinātniskiem un publicistiskiem mērķiem.

Ņemot vērā šo normatīvo aktu situāciju, septembra otrajā pusē SAB tika nosūtīti veseli divi līdzīgi pieprasījumi, abos atsaucoties uz šiem Ministru kabineta noteikumiem. Abos iesniegumos bija norādīts, ka to autori vēlas publicistiskiem mērķiem iepazīties ar visiem Satversmes aizsardzības biroja rīcībā esošajiem Valsts drošības komitejas aģentūras kartotēkas dokumentiem, tāpēc lūdz nosūtīt viņiem to kopijas vai nodrošināt iespēju iepazīties ar tiem klātienē.

Lai padarītu atteikuma pamatošanu sarežģītāku, vienu no iesniegumiem parakstīja "parasta" fiziska persona, bet otru – persona, kura ir reģistrējusi masu informācijas līdzekli un oficiāli ir šī masu informācijas līdzekļa galvenais redaktors. Rezultātā Satversmes aizsardzības birojs šos informācijas pieprasījumus izskatīja maksimālo likumā noteikto termiņu, lai pēc tā beigām abiem iesniedzējiem, neraugoties uz to dažādo statusu, sniegtu vienu un to pašu atbildi – pieprasītie dokumenti netiks izsniegti.

Atšķirībā no iepriekšējām reizēm tagad kādreizējā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša vadītā valsts drošības iestāde ir radījusi principiāli jaunu "čekas maisu" satura publiskošanas pamatojumu, kas turklāt ir bijis identisks abos gadījumos.

Dalies ar ziņu savos sociālajos tīklos un palīdzi savākt parakstus!

Raksta avots: diena.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

Ukraina atver čekas maisus!11. Jul (2016)

Ukrainas parlaments lēmis par VDK arhīvu publisku atvēršanu, kas atklātu
informāciju par slepenajiem arestiem, "pazušanas" gadījumiem un citām Urainas VDK operācijām.

Visi dokumenti, kas saistīti ar represijām un cilvēktiesību pārkāpumiem tiks nodoti Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta valsts arhīvam, kā arī visiem interesentiem, ieskaitot krievu vēsturniekus, būs iespēja brīvi failiem piekļūt.

Lasīt vairāk par čekas maisu atvēršanu Ukrainā (teksts angļu valodā): http://www.ibtimes.com/ukraines-parliament-votes-open-soviet-era-kgb-archives-public-1876756

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

ManaBalss.lv labās ziņas - Tavā e-pastā!

Mums ir daudz labu jaunumu - gribam par tiem pastāstīt arī Tev! Ieraksti savu e-pastu, un mēs ik mēnesi Tev tos nosūtīsim.

e-pasta adrese ** Obligātie lauki
JAUNUMI

"Bailes no viendzimuma pāriem liedz daļai sabiedrības saskatīt ieguvumus visai sabiedrībai no Kopdzīves likuma pieņemš...

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 22. decembris


Iniciatīvas autore Liāna Hiršone, kopā ar atbalstītāju grupu, iesniedz sūdzību Satversmes tiesā par NĪN prettiesisko būt...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 18. decembris


🇱🇻 Dārgais ManaBalss.lv lietotāj, 💵 ManaBalss.lv mājaslapā netiek izvietotas reklāmas, taču vienlaikus mums ir...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 18. decembris


INICIATĪVAS ATTĪSTĪBA Par spīti sabiedrības neapmierinātībai, Saeima atkal virza grozījumus, ar kuriem tiktu aizliegts...

Posted by ManaBalss.lv on trešdiena, 2017. gada 13. decembris


Saeimas komisija lēma atlikt reformas izskatīšanu, taču liela daļa vecāku norāda, ka vēl joprojām neatbalsta IZM ideju. 🖋️Lasi pilnu rakstu un paraksties: https://manabalss.lv/i/1235#news

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 8. decembris