Pārstāvis: Uģis PolisPublicēta: 28. Nov (2017)

AIZLIEGT DEMONSTRĒT PSRS, LATVIJAS PSR UN NACISTISKĀS VĀCIJAS SIMBOLUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
526
Jau parakstījuši 526
9'474

Saistībā ar to, ka Lietuvā jau šāds likums eksistē jau no 2008. gada un tiek izpildīts veiksmīgi, es uzskatu, ka arī Latvijas republikā ir nepieciešams tāds pats likums. Līdzīgs likums pastāv arī Latvijā. Šis Likums saucās “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”, kur 2. Nodaļas 11.panta 5. punktā ir minēts , ka sapulču, gājienu un piketu laikā ir aizliegts izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku (arī stilizētā veidā), kā arī aizliegts šos priekšmetus turēt automašīnās, kas atrodas tuvāk par 500 metriem no pasākuma organizēšanas vietas. Bet problēma ir tāda, ka tas tiek aizliegts tikai sapulču, gājienu un piketu laikā, nevis ikdienā publiskās vietās. Vēlos uzsvērt, ka padomju simbolika ir pielīdzināma nacistiskās Vācijas simbolikai un ir vajadzīgs aizliegt izmantot gan svastiku, gan arī sirpi un āmuru.

Mainot likumu Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā var aizliegt izmantot (uz un iekšā autotransportos, kā arī uz apģērbiem) ikdienā publiskās vietās , tostarp stilizētā veidā, bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus ― sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni, kā arī bez tās. Šajā sakarā būtu nepieciešams veikt izmaiņas Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā, kur nepieciešams noteikt, ka par nacisma un komunisma simbolikas demonstrāciju tiek piemērots sods no 150-300 eiro

Sabiedrībā no šī likuma iegūs iespēju netīšām sabiedriskās vietās neredzēt šos šovinistiskos un zaimojošos simbolus, kas atgādina par otrā pasaules kara šausmām un zvērībām.

Iniciatīvas jaunumi

Ukrainas Konstitucionālā tiesa apstiprina likumu par komunisma un nacisma ideoloģiju pielīdzināšanu22. Jul (2019)

Ukrainas Konstitucionālā tiesa ir apstiprinājusi 2015. gadā pieņemto likumu, kas savstarpēji pielīdzina komunisma un nacisma ideoloģijas un aizliedz to simbolu publisku izrādīšanu, ziņo Radio "Brīvā Eiropa".

Konstitucionālās tiesas mājaslapā publiskotajā spriedumā ir konstatēts, ka komunistu un nacistu režīmi ir lietojuši līdzīgas metodes, lai ieviestu represīvu valsts politiku. Likums un tiesas lēmums, kas aizliedz arī šo ideoloģiju simbolu demonstrēšanu, ir saniknojos oficiālo Maskavu, ziņo "Brīvā Eiropa".

"Komunistiskais režīms tāpat kā nacistiskais režīms ir nodarījis nelabojamus kaitējumus cilvēku tiesībām, jo to pastāvēšanas laikā šiem režīmiem bija totāla kontrole pār sabiedrību un tie veica politiski motivētas vajāšanas un represijas, pārkāpa savas starptautiskās saistības un arī savas pašu konstitūcijas un likumus," teikts spriedumā.

Ukrainas parlaments attiecīgo likumu izdeva 2015. gada maijā. Šis likums atbrīvoja ceļu tādu komunistiskās pagātnes pieminekļu nojaukšanai Ukrainā, kas nebija saistīti ar 2. pasaules karu, kā arī mainīt nosaukumus sabiedriskajā telpā vietām ar padomju laika vārdiem. Kopš tā laika ir demontēts un iznīcināts dučiem statuju, piemiņas zīmju un monumentu, piemēram, padomju līdera Vladimira Ļeņina tēli.

Pēc likuma pieņemšanas 2015. gada aprīlī Krievijas Ārlietu ministrija apsūdzēja oficiālo Kijevu par "totalitāru metožu" izmantošanu, lai likvidētu partijas un organizācijas un uzbruktu "preses, viedokļu un sirdsapziņas brīvībai".

Ukrainas parlaments šo likumu pieņēma gadu pēc Krievijas veiktās Krimas pussalas aneksijas, kas iezīmēja arī militārā konflikta sākumu Austrumukrainā. Konflikts līdz šim ir prasījis vairāk nekā 13 tūkstošus dzīvību, un tā dēļ vairāk par miljonu iedzīvotāju ir tikuši pārvietoti.

Jānorāda, ka š.g. 2. jūlijā Valsts prezidents izsludināja Saeimas 20. jūnijā veiktos grozījumus likumā "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem", kas vēl stingrāk un precīzāk nostiprina līdzšinējo aizliegumu Latvijā lietot komunisma un nacisma simbolus. Jauninājumi likumā Latvijā aizliedz pasākumos, gājienos un piketos arī šo represīvo varu iestāžu simbolu publisku lietojumu, tai skaitā stilizētā veidā un fragmentāri, ja tas ļauj identificēt to simbolisko piederību PSRS un nacistiskās Vācijas varai un iestādēm. Latvijā aizvien tomēr nav aizliegts šos simbolus publiskās vietās nēsāt individuāli, un ko aicina ManaBalss platformā publicētā iniciatīva "Aizliegt demonstrēt PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simbolus".

Avots: RadioFreeEurope/ RadioLiberty; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS

Okupācijas varu simbolu nēsāšanu paredzami aizliegs19. Mar (2019)

Nacistu un padomju simbolus publiskos pasākumos demonstrēt aizliegs. Tā paredz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas atbalsts grozījumiem likumdošanā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, otrdien, 19. martā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”. Tie paredz, ka sapulču, gājienu un piketu dalībniekiem šo pasākumu laikā būs aizliegts izmantot bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un represīvo iestāžu formastērpus.

Komisijas atbalstītos grozījumus ierosināja deputāts Edvīns Šnore (NA), un tie sasaucas ar ManaBalss platformā virzīto iniciatīvu "Aizliegt demonstrēt PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simbolus". "Mana priekšlikums, ko atbalstīja komisija, bija aizliegt publiskos pasākumos nēsāt PSRS un nacistu formas," komentārā ManaBalss raksta E. Šnore. "Jūsu norādītā iniciatīva ir par citu: par to, lai aizliegtu PSRS un nacistu simbolus arī ārpus publiskajiem pasākumiem. Domāju, ka tas arī ir atbalstāmi. Skatīšos, kā to likumos regulēt."

“Cilvēkiem ir jāsaprot, ka valkāt nacistu vai padomju formas un simboliku publiskos pasākumos mūsu valstī nav pieņemami,” pēc sēdes uzsvēra Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš un informēja, ka līdzīgas izmaiņas iecerēts veikt arī Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā.

Par bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un represīvo iestāžu formastērpu izmantošanu (arī stilizētā veidā) plānots piemērot naudas sodu līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām fiziskām personām, bet juridiskajām personām - līdz tūkstoš četrsimt divdesmit naudas soda vienībām. Attiecīgais sods paredzēts arī par karogu, ģerboņu un himnu, nacistiskās svastikas, SS zīmju un padomju simbolu - sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni – izmantošanu.

Pašlaik likums paredz, ka sapulču, gājienu un piketu dalībniekiem ir aizliegts izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku (arī stilizētā veidā).

Iecerēts, ka plānotie grozījumi stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī. Saeimai tie vēl jāskata divos lasījumos.

(Ziņa papildināta ar E. Šnores komentāru.)

Avots: Saeima.lv; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS