Pārstāvis: Artūrs LontonsPublicēta: 20. Oct (2020)

ATCELT AIZLIEGUMU PUBLISKĀS VIETĀS LIETOT ALKOHOLU UZ COVID-19 PANDĒMIJAS LAIKU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
444
Jau parakstījuši 444
9'556

Publiskās vietās ir aizliegta ne tikai alkohola lietošana, bet arī atvērta alkohola iepakojuma turēšana. Taču tajā pašā laikā alkoholu ir atļauts lietot bāros un kafejnīcās, kur risks inficēties ar Covid-19 ir daudz augstāks. Pēdējo mēnešu pieredze liecina, ka iedzīvotāji vēlas atpūsties draugu lokā, jo ārkārtas situācijas laikā medijos bija ziņas par privātām ballītēm, bet vasarā liela daļa Rīgas krogu bija pārpildīti. Brīdī, kad epidemioloģiskā situācija valstī ir ievērojami pasliktinājusies, vienīgais legālais veids lietot alkoholu draugu lokā ir bāru apmeklēšana vai privātas ballītes organizēšana. Savukārt tas ievērojami paaugstina inficēšanās riskus, jo abos gadījumos atpūta notiek iekštelpās. Turklāt ilgstoša izolēšanās un sociāla distancēšanās rada pastiprinātu mentālo saslimšanu risku. Šīs iniciatīvas pielikumā ir detalizēta analīze par iespējamiem riskiem un ieguvumiem, ja tiks atcelts aizliegums publiskās vietās lietot alkoholu.

Pašlaik alkohola lietošana ir regulēta gan likumā, gan pašvaldību saistošajos noteikumos. Proti, Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 10. pantā minēts aizliegums publiskā vietā lietot alkoholiskos dzērienus, kā arī atrasties publiskā vietā tādā alkohola reibuma stāvoklī, kas traucē sabiedrisko kartību. Par šāda veida pārkāpumu likumā kā sods paredzēts brīdinājums vai naudas sods līdz 350 eiro. Savukārt pašvaldības noteikušas papildu ierobežojumu – aizliegumu publiskā vietā atrasties ar atvērtu alkohola iepakojumu. Tomēr šāda veida ierobežojums nav visās Latvijas pašvaldībās. No deviņām Republikas pilsētām piecās (Rīgā, Rēzeknē, Valmierā, Ventspilī un Jēkabpilī) ir aizliegts publiskā vietā atrasties ar atvērtu alkohola iepakojumu, turpretī pārējās - Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī un Liepājā - šāda aizlieguma nav. Tātad, lai varētu atļaut alkohola lietošanu publiskā vietā, ir nepieciešams: 1) atcelt Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 10. pantā minēto aizliegumu lietot alkoholu publiskā vietā; 2) atcelt vairāku pašvaldību saistošajos noteikumos paredzēto aizliegumu atrasties publiskā vietā ar atvērtu alkohola iepakojumu.

Uzskatām, ka, atļaujot lietot alkoholu publiskās vietās, iedzīvotājiem tiks dots alternatīvs socializācijas un alkohola patēriņa veids pilsētvidē. Katrs iedzīvotājs, kurš izlems satikties ar draugiem parkā, nozīmē tāda paša iedzīvotāju skaita samazinājumu bāros, kur inficēšanās riski ir daudz lielāki. Turklāt paredzams, ka ārā satiktos savstarpēji pazīstami cilvēki, atšķirībā no izklaides vietām, kur pie bāra letes plecu pie pleca rindā var stāvēt savstarpēji nepazīstami cilvēki. Atļauja lietot alkoholiskos dzērienus publiskās vietās varētu samazināt arī to ballīšu skaitu, kuras notiek dzīvokļos. Jo šī būs iespēja draugiem satikties vietās, kur ir daudz mazāks infekcijas izplatīšanās risks. Īpaši būtiski tas ir apstākļos, kad asimptomātiski vīruss izpaužas līdz pat 80% inficēto. Tāpēc uzskatām, ka, atceļot alkohola lietošanas aizliegumu publiskās vietās, tiks sasniegts iniciatīvas mērķis – samazināt Covid-19 infekcijas izplatības straujumu. Lai iepazītos ar detalizētu iniciatīvas aprakstu, atveriet iniciatīvai pievienoto dokumentu.

Pievienots dokuments

Alkohols-publiskās-vietās.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Aicinājums apsvērt atbalstu tematiski radniecīgai iniciatīvai10. Nov (2020)

Paldies par Tavu pilsonisko aktivitāti un interesi par ManaBalss platformas autoru ierosinājumiem!

Tā kā esi atbalstījis šo iniciatīvu, ManaBalss aicina Tevi parakstīt arī citu – tematiski radniecīgu – iniciatīvu "Par ierobežojumu atcelšanu pirts un citiem skaistumkopšanas pakalpojumiem", kas iestājas par izsvērtākiem Covid-19 ārkārtas stāvokļa noteikumiem.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, lūdzam ar to dalīties arī ar citiem!

AUTORS: MANA BALSS

Aptuveni ceturtā daļa iedzīvotāju atbalsta atļauju lietot alkoholu publiskās vietās09. Nov (2020)

Atsaucoties uz "Kantar TNS" aptauju, tā ziņo TV3 raidījums "900 sekundes".

Aptauja ir veikta, reaģējot uz iniciatīvu "Atcelt aizliegumu publiskās vietās lietot alkoholu uz Covid-19 pandēmijas laiku".

Aptaujas dati liecina, ka aptuveni ceturtā daļa aptaujāto jeb 24% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka vajadzētu atļaut lietot alkoholu publiskās vietās Covid-19 pandēmijas laikā.

Savukārt 63% iedzīvotāju tā neuzskata. Aptuveni desmitajai daļai jeb 13% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, dalies ar tosociālajos tīklos!

Avots: TV3

AUTORS: MANA BALSS