Cik gatavi demokrātijai ir jaunieši un kā to veicināt16. Nov (2020) Paldies par Tavu pilsonisko aktivitāti un interesi par ManaBalss platformas autoru ierosinājumiem! Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu saistībā ar jauniešiem un/vai skolu dzīvi, ManaBalss aicina Tevi pievērst uzmanību arī šeit aprakstītajam pasākumam. Otrdien, 2020. gada 17. novembrī, plkst. 11:00–14:00 tiešsaistes vebinārā "Young and Free to Vote?" tiksies Baltijas un Ziemeļvalstu jaunatnes padomju pārstāvji, lai dalītos pieredzē par vēlēšanām kā politiskās iesaistes centrālo elementu un tā (ne)iedarbīgumu jauniešu uzrunāšanā. Pasākums norisināsies angļu valodā. Ziemeļvalstu dalībnieki runās par t.s. "ēnu vēlēšanām" – pilsonisko izpratni audzinošu tradīciju, ko jau gadu desmitiem praktizē Ziemeļvalstu skolās. Pirmsvēlēšanu vecuma vidusskolēni tiek iesaistīti pilna vēlēšanu cikla simulācijā: sākot ar politisko kampaņu izvērtēšanu, piedalīšanos debatēs un beidzot ar vēlēšanu biļetena aizpildīšanu un uzvarētāju paziņošanu. Vebinārā būs iespēja satikties ar Rutu Einarsdottiru no Islandes, Danielu Honoré Jensenu no Dānijas, Aivaru Kamalu no Igaunijas un Urti Petrulīti no Lietuvas. Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gadā līdzīgs scenārijs eksperimentālā kārtā tika izspēlēts sešās Latvijas skolās – taču digitāli. Projekta rezultātus vebinārā prezentēs Sabiedrības līdzdalības fonda ManaBalss.lv izpilddirektors Imants Breidaks. Pasākuma otrā daļa būs veltīta paneļdiskusijai, kuru vadīs Didzis Meļķis no ManaBalss.lv, kā arī tiks uzklausīti skatītāju jautājumi. Diskusijā piedalīsies Emīls Anškens no Latvijas Jaunatnes padomes kopā ar kolēģiem no Islandes, Dānijas, Igaunijas un Lietuvas. Aicinām ikvienu sekot līdzi vebināram Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā mājas lapā, ManaBalss Facebook lapā un aktīvi piedalīties, lai arī Tava balss tiktu sadzirdēta!
Iniciatīvas prasība ir daļēji izpildīta vēl pirms iesniegšanas.
ATCELT CENTRALIZĒTOS EKSĀMENUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
Sakarā ar pašreizējo ārkārtas situāciju valstī, vajag atcelt centralizētos eksāmenus 9. un 12. klasēm - nevis katru nedēļu pārcelt tos vēlākā vasarā.
Piedāvātais risinājums ir atcelt centralizētos eksāmenus. Nepieciešamo zināšanu pārbaudi pirms iestāšanās augstskolā varētu veikt pati augstskola ar pašu veidotiem eksāmeniem. Priekšmetu atzīmes vērtēt pēc gada atzīmju vērtējuma.
Tā visiem būs skaidrība par notiekošo, nevis neziņa un pastāvīgi mainīgi plāni atkarībā no situācijas. Skolotājiem nebūs tik liela slodze, jo nevar katram bērnam veltīt tik daudz laika, cik tas īstenībā vajadzīgs. Augstskolas varēs veidot iestājeksāmenus pēc saviem kritērijiem, kas labāk parādīs eksaminējamo atbilstību izvēlētajam mācību kursam. Skolēni varēs mācīties tos priekšmetus, kuri viņiem tiešām ir svarīgi, kā arī netiks atņemts brīvais laiks. Vēl ir ļoti svarīgi, ka pašreizējos apstākļos visiem skolēniem nav vienādu iespēju gatavoties eksāmeniem. Tas paredzami - un nelīdztiesīgi - ietekmētu arī eksāmenu rezultātus.
Iniciatīvas jaunumi
Apstiprināts 12. klašu eksāmenu grafiks; 9. klasēs eksāmenu nebūs 30. Apr (2020) Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri par valsts pārbaudes darbu norises laiku 2019./2020. mācību gadā, ceturtdien, 30. aprīlī, apstiprināja valdība, ziņo LSM. Tas nozīmē, ka 9. klašu absolventiem šogad eksāmeni nenotiks, bet vidusskolu absolventiem eksāmeni gan notiks. Devītajās klasēs izņēmums būs mazākumtautību skolas, kuru 9. klašu absolventi drīkstēs kārtot latviešu valodas eksāmenu. Iniciatīvas autora video komentāru skaties šeit! Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības video komentāru skaties šeit! Avots: LSM
Centralizēto eksāmenu jautājumu šonedēļ skatīs Saeimā27. Apr (2020) Saeimas darba kārtībā otrdien, 28. aprīlī, ir jautājums “Par valsts pārbaudes darbiem 9.klasēm un 12.klasēm un studentu uzņemšanas kārtību augstskolās”. Izskatāmā tēma atbilst ManaBalss autora iniciatīva “Atcelt centralizētos eksāmenus”. Tos, kas atbalsta šo prasību, aicinām turpināt paust savu viedokli un popularizēt šo iniciatīvu! Jautājums tiks skatīts Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijā trešdien plkst. 12:00 attālināti videokonferences formātā, lasāms Saeimas mājaslapā. Uz sēdi ir uzaicināti pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas, Veselības ministrijas, Valsts izglītības satura centra, Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes. Avots: LR Saeima