Prasība ir īstenota neatkarīgi no iniciatīvas

Pārstāvis: Juris AlksnisPublicēta: 29. May (2017)

IEVIEST NEAPLIEKAMO MINIMUMU STRĀDĀJOŠIEM PENSIONĀRIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'841
Jau parakstījuši 2'841
7'159

Ar šo iniciatīvu ierosinu izdarīt grozījumus tiesību normās, padarot tās atbilstošas Latvijas Republikas Satversmei, kuras piemēro strādājošam pensionāram ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli no pirmā nopelnītā euro. Ieviest neapliekamo minimumu darba algai, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā, kur strādājošam pensionāram iedzivotāju ienākumu nodokli ietur tāpat kā visiem strādājošiem, vienlīdzīgi bez diskriminācijas piemērojot neapliekamo minimumu. Diemžēl strādājošam pensionāram, kuram bruto alga un pensija kopsummā nepārmsniedz 12000 euro gadā, tomēr netiek piemērota 2016.gadā 01. janvārī ieviestā norma par diferencēto neapliekamo minimumu, kas dotu tiesības atgūt daļu no pārmaksātā iedzīvotāju ienākumu nodokļa. Ja nepastāv neapliekamais minimums, nav iespējams piemērot arī diferencēto neapliekamo minimumu, izveidojās jauna nevienlīdzība strādājošam pensionāram salīdzinot ar pārējiem strādājošiem Latvijā. Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskā atbilde par diferencetā neapliekamā minimuma nepiemērošanu strādājošam pensionāram ir sekojoša: [Diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro par to periodu, kad persona saņem pensiju.Tādējādi strādājošam pensionāram piemēro pensionāra neapliekamo minimumu, t.i. 235 euro mēnesī jeb 2820 euro gadā, bet diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro] (Pilnu elektronisko saraksti ar VID skat. pielikumā)

Izdarīt grozījumus tiesību normās, kuras piemēro strādājošam pensionāram aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli no pirmā nopelnītā euro. Ieviest neapliekamo minimumu, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā. Tad arī izzustu radusies nevienlīdzība, kuru rada neapliekamā minimuma nepiemērošana (tai skaitā diferencētā neapliekamā minimumua nepiemērošana) strādājošam pensionāram Latvijā. Proti, tad visi strādājošie , tai skaitā arī strādājošie pensionēri, kļūtu vienlīdzīgi likuma priekšā atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei. Uzskatu, ka tiek ignorēts vienlīdzības princips, kas ir ietverts Latvijas valsts pamatlikumā. Satversmes VIII nodaļas cilvēku pamattiesībās, 91.pantā. “Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilveka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas"

Ieviešot manis piedāvāto iniciatīvu tiks panākts, ka Satversmē garantētās cilvēku konstitucionālās tiesības uz vinlīdzību būs visiem iedzīvotājiem piemērotas vienlīdzīgi, bez diskriminācijas [Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi.....], neapliekamais minimums (tai skaitā diferencētais neapliekamais minimumums) darba algai būs piemērots atbilstoši Latvijas Satversmei, arī strādājošam pensionāriem Latvijā.

Pievienots dokuments

VID_e_sarakste.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Prasība ir īstenota neatkarīgi no iniciatīvas03. Nov (2021)

Saziņā ar iniciatīvas autoru ManaBalss.lv komanda ir secinājusi, ka šīs iniciatīvas prasība laika gaitā ir īstenota neatkarīgi no pašas iniciatīvas, tāpēc parakstu vākšana par to tiek pārtraukta.

Prasība par 1. līmeņa pensiju neaplikšanu ar IIN Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija savā statistikā par kolektīvajiem iesniegumiem ir iezīmējusi "ar zaļo" – kā dzīvē īstenotu prasību (skat. šeit 22. punkts).

Un pašlaik neapliekamā minimuma slieksnis arī pensionāriem tiek celts (skat. Saeimas ziņu).

Līdz ar to prasība "Ieviest neapliekamo minimumu strādājošiem pensionāriem" ir zaudējusi aktualitāti.

Paldies parakstītājiem par aktivitāti un atbalstu!

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS