Pārstāvis: Linda KreijaPublicēta: pirms 18 dienām

ATJAUNOT VĒSTURISKO UZVARAS LAUKUMU KĀ BRĪVĪBAS PARKU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'503
Jau parakstījuši 1'503
8'497

Pēc PSRS okupāciju un lielkrievu šovinismu slavinošā pieminekļa demontāžas Pārdaugavā, kam pilnīgi noteikti ir jānotiek, es aicinu atjaunot šīs vietas vēsturisko jēgu – ka tas ir Latvijas tautas Uzvaras laukums. Jo sākotnēji Uzvaras laukums Rīgā tika iekārtots par godu Latvijas armijas nozīmīgajai uzvarai pār Bermonta karaspēku. Ir jāņem vērā un šā atjaunotā laukuma simbolikā jāietver arī turpmākie vēstures notikumi, caur kuriem mūsu tauta ir pastāvējusi un panākusi uzvaras un brīvību.

Tāpēc aicinu vēsturiskā Uzvaras laukuma vietā izveidot Brīvības parku. Tas Rīgas plānojumā simboliski sasauktos ar Brīvības pieminekli Daugavas labajā krastā galvaspilsētas centrā. Brīvības parka simbolikā ir jāietver būtiskās Latvijas tautas uzvaras pār mūsu neatkarības ienaidniekiem – no Neatkarības kara 1918-1920 līdz pat mūsdienām, ieskaitot gan Staļina un PSRS laika genocīdu un nacionālo apspiešanu, gan turpinošo informatīvo karu un Latvijas sabiedrības šķelšanu no Krievijas puses jau pēc neatkarības atjaunošanas. Mēs esam to pārvarējuši, mēs esam to uzvarējuši, un tas ir jānostiprina arī simboliski. Lai gan šis tehniski ir Rīgas domes kompetences jautājums, adresēju to Saeimai, jo runa ir par mums visiem kā sabiedrībai svarīgu nostāju un lēmumu.

Sabiedrības ieguvums no Brīvības parka būs uz paaudzēm nostiprināts simbolisks atgādinājums un apliecinājums Latvijas tautas atkārtotajām, noturīgajām uzvarām gan pār ienaidnieku militāro un politisko spēku, gan viltu. Tas ir nepieciešams simbols un liecība Latvijas tautas gribas noturībai un uzvarai.

Iniciatīvas jaunumi

Rīgas dome nolemj demontēt padomju pieminekli Pārdaugavāpirms 14 dienām

Ja esi parakstījis līdzīgas ManaBalss.lv iniciatīvas par tā dēvētā Uzvaras pieminekļa tēmām, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā par Tevis parakstītās iniciatīvas tēmu. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Rīgas dome piektdien, 13. maijā, ārkārtas sēdē nolēma demontēt padomju pieminekli Pārdaugavā, ziņo TVNET.

Deputāti nolēma uzdot "Rīgas pieminekļu aģentūrai" veikt nepieciešamās darbības, "lai nodrošinātu objekta "Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" demontāžu".

Tāpat deputāti nolēma uzdot Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam, Rīgas domes Īpašuma departamentam un Rīgas pašvaldības policijai sniegt "Rīgas pieminekļu aģentūrai" nepieciešamo atbalstu lēmuma izpildes nodrošināšanai.

Par balsoja 39 deputāti, pret – 13. Nebalsoja viens deputāts, bet septiņi nebija ieradušies.

Rīgas domes vadība uzsver – lai būtiski paātrinātu pieminekļa demontāžu, speciālā likumā būtu jāparedz, ka iepirkumam tiek piemērota Publisko iepirkumu likuma norma, kas nosaka, ka komisijas lēmuma pārsūdzēšana neaptur iepirkuma procedūru. Pieminekļa nojaukšanas darbu saskaņošanu var paātrināt, neapturot būvniecības ieceri, gadījumā, ja tā tiek apstrīdēta.

Tas panākams, atzīstot pieminekli par nacionālo interešu objektu vai ar likumu nosakot, ka būvniecības ieceres apstrīdēšana neaptur tās darbību. Ar speciālo likumu ir iespējams samazināt būvniecības ieceres izskatīšanas termiņu, uzsver domes vadība.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Ārlietu komisijas virzītos likuma grozījumus, ar ko tiek atcelti juridiskie šķēršļi Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā padomju pieminekļa nojaukšanai.

Jautājums par pieminekļa nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukraina.

Pieminekļa celtniecība un Uzvaras parka pārbūve noritēja no 1979. līdz 1985.gadam.

Savulaik piemineklis tika bojāts spridzināšanā. 1997.gada organizācijas "Pērkoņkrusts" dalībnieki mēģināja uzspridzināt Uzvaras pieminekli, spridzināšanas laikā bojā gāja divi no spridzinātājiem.

Avots: TVNET

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS