Pārstāvis: Zane EidaPublicēta: 02. Jan (2019)

ATĻAUT BEZRECEPŠU ZĀLES PĀRDOT LIELVEIKALOS UN TIRDZNIECĪBAS AUTOMĀTOS, KAS PIEEJAMI VISU DIENNAKTI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā un Veselības ministrijā

10'000
1'081
Jau parakstījuši 1'081
8'919

Bezrecepšu medikamentu pārdošana lielveikalos un tirdzniecības automātos veicinās konkurenci, kā arī nodrošinās pirmās nepieciešamības (pretsāpju un pretdrudža līdzekļi, klepus un saaukstēšanās mazināšanai, pretalerģijas līdzekļi utt.) medikamentu pieejamību ārpus aptieku darba laika un reģionos, kur nav aptieku/diennakts aptieku.

Mainīt Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 416 „Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība” 77. punktu, kas nosaka, ka "zāļu izplatīšana tirdzniecības (pārdošanas) automātos ir aizliegta".

Bezrecepšu pirmās nepieciešamības medikamenti būs plaši pieejami, ieskaitot reģionus, kur nav diennakts aptieku vai aptieku vispār. Iespējams, ka konkurence veicinās cenu samazināšanu bezrecepšu medikamentiem.

Iniciatīvas jaunumi

Lai politiskā piederība nebūtu sods07. Jan (2019)

Piederībai politiskajām partijām nevajadzētu būt šķērslim citām pilsoniskajām aktivitātēm, ieskaitot iniciatīvu atbalstīšanu ManaBalss.lv platformā. Tomēr zināma dilemma un risks, ka mūsu platforma var tikt izmantota šauri politiskām un nevis plašākām pilsoniskajām interesēm, pastāv. Tas ir iemesls, kāpēc nesen publicētajai iniciatīvai „Atļaut bezrecepšu zāles pārdot lielveikalos un tirdzniecības automātos, kas pieejami visu diennakti” ir mainīta tās pārstāve.

Iniciatīvas autors ir aktīvs Latvijas pašvaldības politiķis, un uz to ManaBalss.lv komandai ir norādījuši vērīgākie sekotāji mūsu darbam. Mēs šādu norādi visnotaļ apsveicam un aicinām mūsu platformas apmeklētājus un atbalstītājus uz modrību arī turpmāk, jo izsekot iniciatīvu projektu autoru politiskajai piederībai un to iespējamajam politiskajam kontekstam ne vienmēr ir vienkārši.

Šai problēmai pamatā ir sarežģītā piekļuve politisko partiju biedru sarakstiem. Pieejami ir tikai nestrukturēti dati, kuros kādas partijas biedrs Jānis Bērziņš tiklab var būt konkrētās iniciatīvas iesniedzējs, kā arī nebūt. Tālāka precizēšana ir individualizēta un prasa saziņu ar attiecīgos datus pārvaldošo iestādi. Vajadzības gadījumos ManaBalss.lv to arī dara, tomēr gadījumi, kā mēdz teikt, acīmredzami ir dažādi.

Jāņem arī vērā, ka piekļuve partiju biedru sarakstiem ir maksas pakalpojums, un no tā nav atbrīvota arī ManaBalss.lv kā bezpeļņas un sabiedriskā labuma organizācija. Arī tāpēc mūsu sabiedrības iniciatīvu platformas ikdienas darba atbalstam ir nepieciešams jūsu mikroziedojumu atbalsts, par ko esam pateicīgi.

ManaBalss.lv aizvien turpinās sekot iniciatīvu projektu saistībai ar politiskajām partijām, un noteikums paliks nemainīgi vienāds visiem – par politiskās partijas izvirzītu iniciatīvu, ja tā ir leģitīma un publicējama, tiek prasīts 1000 eiro ziedojums. Tas ir ieviests kā barjera, lai neļautu politiskajām partijām ar savām aktivitātēm pārņemt šo visplašākajai sabiedrībai domāto iniciatīvu platformu. Šāds precedents, kad politiskie spēki uzurpē sabiedriskās iniciatīvas platformu un sagrauj tās reputāciju un demokrātisko funkcionalitāti, pasaulē jau ir, un mēs Latvijā to nepieļausim.

Vienlaikus ManaBalss.lv komandas pārliecība ir, ka politiskā piederība nedrīkst būt „sods” jeb iemesls izslēgt cilvēku no ārpuspartijas pilsoniskās aktivitātes. Gluži pretēji – mēs aicinām Latvijas pilsoņus būt ikdienā arī partejiski aktīviem, meklēt sev atbilstīgas politiskās partijas, kurās piedalīties, vai dibināt tādas pašiem.

Latvijas politisko partiju niecīgie apmēri ir nelabvēlīgi mūsu valstij un demokrātijai. Latvijā tikai 1,1% iedzīvotāju pieder kādai partijai. Iznākumā Lietuvas lielākajā partijā ir gandrīz tikpat daudz biedru kā visās Latvijas partijās kopā, analizē LSM.

Tomēr ManaBalss.lv uzstādījums palikt politiski neitrālai un visplašākajai sabiedrībai pieejamai platformai prasa attiecīgo nostāju – maksas slieksni iniciatīvām, kas ir saistītas ar kādu politisko partiju. Vienkāršākais risinājums šai dilemmai, ja nu tā tiešām ir partijas biedra vispārīgi pilsoniska aktivitāte, ir atrast ar partiju nesaistītu cilvēku konkrētās iniciatīvas virzīšanai, pat ja tās ideja ir radusies kādai partijai piederīgajam.

Tā ir noticis arī ar iniciatīvu „Atļaut bezrecepšu zāles pārdot lielveikalos un tirdzniecības automātos, kas pieejami visu diennakti”, kas rosina uz tiešām valstī aktuālas problēmas risinājumu. Līdz ar partejiski neitrālu iniciatīvas pārstāvi tiek minimizēta iespēja, ka tā tiks izmantota vienas konkrētas partijas publicitātei, vienlaikus saglabājot iespēju arī partiju biedriem būt aktīviem tās atbalstītājiem.

AUTORS: MANA BALSS