Iniciatīva ir atbalstīta vēl pirms iesniegšanas Saeimā!

Pārstāvis: Andis EvertsPublicēta: 16. Oct (2014)

DARBA SLUDINĀJUMI AR ALGAS ATSPOGUĻOJUMU.
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'260
Jau parakstījuši 2'260
7'740

Ar šo iniciatīvu vēlos mainīt Latvijas darba tirgu atalgojuma atspoguļošanas sistēmu. Līdz ar to izcīnīt to ka darba devējs neliek strādāt par maksimāli minimālo atalgojumu kāds jomā ir darba tirgū dotajā momentā.

Papildināt darba likumu par obligātas darba samaksas norādīšanu No - Līdz katrā darba sludinājumā. Par stundu, nedēļu, mēnesi vai gadu.

Sabiedrība iegūs pārskatāmu un skaidru redzējumu darba tirgū, vairs nebūs akli solījumi par labu atalgojumu, bet sākot strādāt vai ejot uz interviju darba devējs paprasa cik gribētu saņemt un to tad arī maksā.

Iniciatīvas jaunumi

TV raidījums par darba sludinājumiem ar algas atspoguļojumu15. Oct (2018)

Studijas RīgaTV 24 diskusiju raidījumā „Mana Balss” nākamajā publiskajā ierakstā, jau šo ceturtdien, 18. oktobrī, aplūkosim iniciatīvu „Darba sludinājumi ar algas atspoguļojumu”. Raidījuma ierakstus RīgaTV 24 studijā var apmeklēt ikviens interesents.

Diskusijas dalībnieki:
- Moderators Arnis Blodons
- Rihards Kols (NA); Andris Alksnis, LDDK pārstāvis, jurists, darba tiesību eksperts; Jānis Kreilis, darba sludinājumu portāla YourMove dibinātājs.

Iniciatīvai „Darba sludinājumi ar algas atspoguļojumu” patlaban ir izdevies savākt virs 1400 parakstiem. Iniciatīvas mērķis ir mainīt Latvijas darba tirgu atalgojuma atspoguļošanas sistēmu, lai pie darba sludinājumiem obligāti tiktu norādīta arī darba paredzamā samaksa. Pēc iniciatīvas virzītāju domām, šādi sabiedrība iegūs pārskatāmu un skaidru redzējumu darba tirgū, un tas atbalstīs arī darba meklētāju intereses darba intervijās.

Lai nodrošinātu vispusīgu un informējošu diskusiju, esam aicinājuši dažādu viedokļu pārstāvjus uz publiskām debatēm, kurās aplūkosim šo iniciatīvu, kā arī spriedīsim par tās ietekmi Latvijā. Diskusijas laikā arī publika varēs izteikt savu viedokli un uzdot jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Nāc, klausies un izsakies diskusijā!
Tiekamies RīgaTV 24 studijā Rīgā, Blaumaņa ielā 32, ceturtdien, 18. oktobrī, plkst. 19:30!
Raidījumu skatieties RīgaTV 24 kanālā 28. oktobrī plkst. 19:00.

Raidījums „Mana balss” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma „Mana balss” saturu atbild RīgaTV 24 un ManaBalss.lv.

AUTORS: ZIŅAS MB

Nodarbinātības valsts aģentūra: Slovākijā un Austrijā darba sludinājumos ir jāpublisko atalgojums.05. Jun (2018)

Prakse publicēt atalgojuma apmēru vakanču sludinājumos Latvijā jau pastāv. Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) darba devēji vakances reģistrē norādot atalgojuma apmēru. Pieteikt brīvās darba vietas NVA darba devēji var klātienē, pa e-pastu vai tālruni savā NVA filiālē, vai arī patstāvīgi elektroniski reģistrējot brīvo darba vietu NVA CV un vakanču portālā, kas gan darba devējiem, gan darba meklētājiem ir bez maksas pieejams NVA interneta vietnē (www.nva.gov.lv). NVA CV un vakanču portālā darba meklētājiem bez reģistrācijas ir iespēja meklēt vakances pēc dažādiem parametriem, ne tikai, piemēram, pēc vēlamās darbības jomas, profesijas, reģiona, bet arī pēc algas apmēra. Tātad - darba devējiem, reģistrējot vakanci NVA, ir jānorāda arī algas apmērs.

NVA sazinājās ar Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla EURES valstu nodarbinātības dienestiem. Atbildi sniedza 22 ES dalībvalstu nodarbinātības dienestu pārstāvji, 20 valstu sniegtā informācija liecina, ka atalgojuma publicēšana visos darba sludinājumos kā obligāta prasība nav noteikta normatīvajos aktos, tomēr daudzu valstu nodarbinātības dienesti darba devējiem šādu prasību nosaka, lai publicētu vakanci valsts nodarbinātības dienesta datu bāzē. Savukārt Slovākijas nodarbinātības dienests informējis, ka no 2018.gada maija Slovākijā ir obligāti jāpublisko atalgojums visos darba piedāvājuma sludinājumos, taču šī prasība attiecas tikai uz Slovākijas darba devējiem. Arī Austrijā, publicējot darba sludinājumus, atalgojums ir jānorāda, tas nedrīkst būt mazāks par konkrētā nozarē noteikto minimālo algas apmēru.

- Nodarbinātības valsts aģentūras viedoklis

Dalies ar viedokli un palīdzi savākt parakstus!

AUTORS: ZIŅAS MB

CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš: ASV un Rietumeiropas valstīs algu publicēšanas prakse darba sludinājumos ir ierasta prakse, ar mērķi rosināt caurspīdīgumu un vienlīdzību22. May (2018)

Atalgojuma minēšana darba sludinājumos neapšaubāmi ir karsts temats, par ko pēdējos gados tiek runāts aizvien vairāk. Ir skaidrs, ka jebkurš darba meklētājs sagaida šādas informācijas iekļaušanu sludinājumos, lai varētu labāk izvērtēt, kurai vakancei pieteikties un tādējādi padarītu darba meklēšanas procesu efektīvāku. Savukārt lielākā daļa darba devēju nelabprāt publicē atalgojumu sludinājumos (pēc mūsu aprēķiniem tikai aptuveni 5% no visiem darba sludinājumiem satur piedāvāto atalgojumu).

Galvenie iemesli atalgojuma neminēšanai sludinājumā ir saistīti ar uzņēmumu vēlmi ietaupīt, jo, iespējams, potenciālais kandidāts būs beigās gatavs strādāt par zemāku atalgojumu nekā darba devējs sākotnēji iecerējis. Tāpat arī uzņēmumi nevēlas publiski atklāt atalgojuma informāciju, jo tas kļūs zināms viņu konkurentiem, kas tādējādi to varētu izmantot, lai pārvilinātu darbiniekus pie sevis. Vēl bieži dzirdēts, ka uzņēmumā strādājošie darbinieki nereti saņem mazāku algu nekā iecerēts maksāt jaunajiem darbiniekiem, kā arī zināma daļa uzņēmumu joprojām darbojas ēnu ekonomikā, tāpēc nevēlas atklāt patiesās algas.

Pēc mūsu pieredzes atalgojums visbiežāk tiek publicēts vakancēm valsts un pašvaldību sektorā, zemāka līmeņa vakancēm, piemēram, mazumtirdzniecībā un ražošanā, kā arī darbam ārzemēs.

Ņemot vērā aizvien pieaugošo pieprasījumu pēc darbiniekiem un vienlaicīgi darbaspēka resursa samazināšanos Latvijas darba tirgū, darba devējiem paliek aizvien grūtāk piesaistīt kandidātus savām vakancēm. Viens no veidiem kā piesaistīt kandidātu uzmanību un interesi ir tieši atalgojuma minēšana darba sludinājumā. Pēc mūsu novērojumiem darba sludinājumi, kas satur atalgojumu, vidēji piesaista divas reizes vairāk pieteikumus, tādējādi ir labs veids kā efektivizēt personāla atlases procesu. Tāpēc sagaidāms, ka aizvien vairāk darba devēju publicēs atalgojumu sludinājumos, pat neesot spēkā atbilstošai likumdošanai.

Citu valstu prakse un likumdošana nav pētīta šajā jomā, bet ir dzirdēts, ka ASV un Rietumeiropas, īpaši Skandināvijas valstīs, šis process ir krietni caurspīdīgāks un ar mērķi, lai tiktu ievērota vienlīdzība, tāpēc atalgojuma minēšana sludinājumos tur ir ierasta prakse.

Šāda iniciatīva ir atbalstāma, bet ir jābūt izņēmumiem, kad uzņēmums, lai aizsargātu savas biznesa intereses, ir tiesīgs nenorādīt atalgojumu. Iespējams, tās varētu būt noteiktas amatu grupas, piemēram, augstākā līmeņa vadītāji, kur uzņēmums var nenorādīt atalgojumu. Jebkurā gadījumā ir jābūt diskusijai sabiedrībā, piesaistot uzņēmējus pārstāvošās organizācijas (LTRK, LDDK, LPVA u.c.), lai kopīgi formulētu nostāju un iespējamos risinājumus, tai skaitā, izmaiņas likumdošanā.

- Aiva Brodiņa CV-Online Latvia - CV.lv un Visidarbi.lv vadītāja viedoklis

Dalies ar viedokli sociālajos tīklos un palīdzi savākt parakstus!

AUTORS: ZIŅAS MB