Pārstāvis: Inguss PušmucānsPublicēta: 21. Nov (2018)

ATLĪDZĪBAS SAŅEMŠANA PAR PVN NEMAKSĀTĀJU UZRĀDĪŠANU POLICIJĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
141
Jau parakstījuši 141
9'859

Ir zināms, ka vispkārt ir daudzas kompānijas un uzņēmēji, kuri nemaksā pievienotās vērtības nodokli (PVN). Mēs ar to saskaramies ik uz soļa (auto servisi, tirgus, atpūtas nami, auto plači, skaistuma saloni utt.). Bieži tiek piedāvāti 2 varianti - ar čeku vai bez. Citreiz pat sanāk situācijas, kad esi gatavs norēķināties, un, pieminot, ka maksāsi bezskaidrā naudā, no uzņēmēja puses izskan piedāvājums samaksāt vēl +20%, jo, redz, šī nauda ies oficiālo ceļu. Tas vairs nav normāli. Ēnu ekonomika gremdē gan godīgos uzņēmējus, gan valsti kopumā, jo nemaksātāju dēļ tiek celti citi nodokļi. Piespiežot visus godīgi maksāt nodokļus, radīsies papildus ienākumi budžetā, un arī jautājumi par esošo nodokļu samazināšanu ritēs raitāk.

Dažās valstīs valdības izsludina atlīdzību par pārkāpēju notveršanu. Piemēram, Norvēģijā - ja civiliedzīvotājs pieķer un nofilmē ceļu satiksmes pārkāpēju un ziņo par to policijai, tad policija dodas uz iespējamo pārkāpēja notveršanas vietu. Ja pārkāpējs tiek notverts, tad ziņotājam tiek piešķirta finansiāla atlīdzība. Ja iedzīvotāji zinās, ka ik uz soļa tie var tikt notverti, tad pārkāpēju daudzums krasi samazināsies. Mans priekšlikums: ziņojot policijai, ka netika izsniegts čeks par pakalpojumu vai pirkumu, ziņotājs saņem finansiālu atlīdzību. Savukārt PVN nemaksātājs saņem bargu sodu.

Lai valsts attīstītos, nodokļi ir jāmaksā. Valstij ir ļoti daudz sociālo izmaksu. Ja netiks maksāti nodokļi, tad apkrāpti būs visi, ieskaitot pabalstu un nodokļu atlaižu saņēmējus. Tas jau notiek apmēram pēdējos 17 gadus un, valsts, tā vien šķiet, nespēj vai nevēlas tikt ar šo problēmu galā.

Iniciatīvas jaunumi

Vai "čekiņa neizsišana" ir jāuzrāda policijā pret atlīdzību? Top TV24 raidījums27. Dec (2018)

Studijas RīgaTV 24 diskusiju raidījumā "Mana Balss" nākamajā publiskajā ierakstā aplūkosim iniciatīvu "Atlīdzības saņemšana par PVN nemaksātāju uzrādīšanu policijā" Raidījuma ierakstus RīgaTV 24 studijā var apmeklēt ikviens interesents.
Raidījuma ieraksta dalībniekiem un skatītājiem studijā lūgums ierasties ne agrāk par 16:45.

Diskusijas dalībnieki:
- Moderators Arnis Blodons
- Evika Siliņa, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre
- Juris Jansons, LR tiesībsargs
- Sandra Kārkliņa-Ādmine, VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore
- Pēteris Leiškalns, Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības eksperts

Iniciatīvai "Atlīdzības saņemšana par PVN nemaksātāju uzrādīšanu policijā" patlaban ir izdevies savākt vien dažus desmitus parakstu, tomēr tā aktualizē sabiedrībā visai izplatītu un sarežģītu problēmu. "Ēnu ekonomika gremdē gan godīgos uzņēmējus, gan valsti kopumā, jo nemaksātāju dēļ tiek celti citi nodokļi," argumentē iniciatīvas autors Inguss Pušmucāns. "Piespiežot visus godīgi maksāt nodokļus, radīsies papildus ienākumi budžetā, un arī jautājumi par esošo nodokļu samazināšanu ritēs raitāk."
Autors piesauc Norvēģijas piemēru, ka par likumpārkāpēju uzrādīšanu policijā pienākas atlīdzība. Šāda prakse dažādās jomās, ieskaitot nodokļu iekasēšanu, ir vairākās Eiropas valstīs.

Nāc, klausies un izsakies diskusijā!
Tiekamies RīgaTV 24 studijā Rīgā, Blaumaņa ielā 32, piektdien, 28. decembrī, plkst. 17:00!
Raidījumu skatieties RīgaTV 24 kanālā 30. decembrī plkst. 19:00.

Raidījums "Mana balss" ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Mana balss" saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS