Pārstāvis: Roberts FranckevičsPublicēta: 02. Dec (2018)

VISU GADU LATVIJAS ĢEOGRĀFISKĀS JOSLAS LAIKS, NEVIS "MASKAVAS LAIKS".
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'074
Jau parakstījuši 1'074
8'926

Atcelt pulksteņa laiku pāreju 2x gadā uz vasaras laiku ("Maskavas laiku") un atpakaļ, saglabājot Latvijas ģeogrāfisko laika joslu UTC+2 (GMT+2). Celšanās pēc "Maskavas laika" atņem veselīgo rīta miegu iedzīvotājiem un spiež celties agrāk, nekā Latvijas ģeogrāfiskajā atrašanās vietā būtu nepieciešams.

Atcelt pulksteņa laiku pāreju 2x gadā uz vasaras laiku ("Maskavas laiku") un atpakaļ. Priekšlikums ir nemainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 (GMT+2) uz "Maskavas laiku" UTC+3 (GMT+3).

Latvijas laika zonas UTC+2 (GMT+2) atjaunošana ir viens no neatkarīgās Latvijas valsts ieguvumiem pēc neatkarības atjaunošanas no bijušās PSRS. Pēdējos gados ES ieviestā, bet turpmāk ES arī atceltā pulksteņa laika pāreja 2x gadā uz vasaras laiku (Latvijā - "Maskavas laiku") un atpakaļ, traucē cilvēka pierasto dzīves ritmu. Celšanās pēc "Maskavas laika" atņem veselīgo rīta miegu iedzīvotājiem un spiež celties agrāk, nekā Latvijas ģeogrāfiskajā atrašanās vietā būtu nepieciešams.

Iniciatīvas jaunumi

Vasaras laiks varētu būt uz palikšanu20. Feb (2019)

Latvija atbalsta atteikšanos no sezonālas laika maiņas, pastāvīgi paliekot vasaras laikā. Atsaucoties uz otrdien, 19. februārī, valdības sēdes slēgtajā daļā uzklausīto Ekonomikas ministrijas ziņojumu, raksta TVnet.lv. Tas sasaucas ar divām ManaBalss platformā publicētām iniciatīvām.

Ja pastāvīga palikšana vasaras laikā (GMT+3) īstenosies, kā to iesaka EM, tad tas apstiprinās Laura Misas iniciatīvas „Visu gadu vasaras laiks, neveicot pāreju uz ziemas” prasību. Atbalsts ManaBalss platformā tai tika vākts kopš 2013. gada. Tā savāca nepieciešamos parakstus, lai tiktu iesniegta Saeimā, un tur 2016. gada sākumā tika noraidīta.

Šo pašu ierosinājumu nākamajā ‒ 2017. gadā ‒ atjaunoja Guntis Jankovskis, argumentējot, ka „iniciatīva ir jāiesniedz Saeimai katru gadu, lai panāktu, ka Tevī ieklausās. Ja iniciatīva tiek noraidīta, lūdzu, atsūtiet detalizētākus iemeslus, kas bija par pamatu noraidījumam un kas ir labojams.” Šī iniciatīva platformā aizvien ir spēkā un ir savākusi nedaudz mazāk par pusi nepieciešamā atbalsta, lai to iesniegtu Saeimā.

Jānorāda, ka paralēli šai iniciatīvai ManaBalss platformā tiek virzīts arī pretējs ierosinājums – Roberta Franckeviča iniciatīva „Visu gadu Latvijas ģeogrāfiskās joslas laiks, nevis „Maskavas laiks””. Autors argumentē, ka „Latvijas laika zonas (GMT+2) atjaunošana ir viens no neatkarīgās Latvijas valsts ieguvumiem pēc neatkarības atjaunošanas no bijušās PSRS”, un ka „celšanās pēc „Maskavas laika” atņem veselīgo rīta miegu iedzīvotājiem un spiež celties agrāk, nekā Latvijas ģeogrāfiskajā atrašanās vietā būtu nepieciešams”.

Vienlaikus EM vērtējumam par Latvijas palikšanu vasaras laikā ministrija ir atzīmējusi, ka līdz Eiropas Komisijas (EK) gala lēmuma pieņemšanai laika maiņa turpināsies. Proti, līdz EK gala lēmuma pieņemšanai visās ES dalībvalstīs pavasarī notiks pāreja uz vasaras laiku un rudenī pulksteņa rādītāji tiks griezti atpakaļ, raksta TVnet.lv. Šogad Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks 31. martā.

Ministrijā arī atgādināja, ka pagājušā gada laikā Eiropā aktualizējās jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tāpēc EK veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa iedzīvotāju pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama. Līdz ar to 2018. gada 12. septembrī EK iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES no 2019. gada.

„Diskusijas par priekšlikumu ES turpinās, gala lēmums vēl nav pieņemts un šobrīd nav indikāciju par iespējamo apstiprināšanas laiku. Līdz šim notikušās diskusijas liecina, ka priekšlikumā noteiktais 2019.gads sezonālās laika maiņas atcelšanas termiņš nav īstenojams un piemērotākais laiks sezonālās laika maiņas atcelšanai būtu 2021.gads,” informēja EM.

Ministrija ir izanalizējusi EK sagatavotās direktīvas projektu, konsultējusies ar virkni Latvijas tautsaimniecības nozaru uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām un citām valsts pārvaldes iestādēm, un sagatavojusi Latvijas nacionālo pozīciju par sezonālās laika maiņas atcelšanu, kas tika akceptēta Ministru kabineta sēdē.

Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas, un pēc jaunās direktīvas pieņemšanas gatava pāriet uz vasaras laiku (GMT+3) un tajā palikt pastāvīgi.

Avots: TVnet.lv; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS