Pārstāvis: Edmunds ĶiršsPublicēta: 01. Mar (2019)

VIENKĀRŠĀKU REĢISTRĀCIJU VECIEM MOTOCIKLIEM UN MOPĒDIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Satiksmes ministrijā.

5'000
1'212
Jau parakstījuši 1'212
3'788

Vēlos panākt, lai cilvēki, kuriem ir nozaudēti vairāk nekā 30 gadus veca moto transportlīdzekļa dokumenti vai arī ir miris motocikla iepriekšējais saimnieks, ir iespēja reģistrēt transportlīdzekli savā vai citas personas īpašumā, lai ar to varētu droši pārvietoties ceļu satiksmē. Tas saglabātu arī kultūrvēsturisko mantojumu un priecētu citus vēsturisko spēkratu izstādēs un izbraucienos.

Jau vairākus gadus Igaunijā ir iespēja reģistrēt vecu moto transportu bez īpašuma tiesībām, jo reti kuram 30 gadus vecam moto transportam (it īpaši padomju laikos reģistrētam) ir saglabējušies īpašuma tiesības apliecinoši dokumenti, kā arī to iepriekšējie īpašnieki ļoti bieži ir miruši. Daudzi Latvijas vēsturisko spēkratu entuziasti reģistrē savus spēkratus Igaunijā, kā iznākumā Latvija zaudē maksājumus Valsts kasē. Latvijā bez īpašuma tiesībām pierādāmiem dokumentiem ir iespējams reģistrēt tikai pirmskara periodā ražotus spēkratus, un tas ir negodīgi. Ierosinu likuma normu, lai vairāk nekā 30 gadus vecam moto transportlīdzeklim, kuram ir nozaudēts īpašuma tiesību apliecinošs dokuments vai ir miris tā līdzšinējais īpašnieks. Transportlīdzeklis nav izsludināts meklēšanā Valsts policijas reģistrā (ņemot vērā rāmja jeb VIN numuru) un, ar kuru vairāk nekā 20 gadus nav veiktas juridiskas darbības, ir iespēja atkal tikt reģistrētam uzskaitē tai personai, kura ir bijusi šā transprtlīdzekļa turētājs un pieteikusi reģistrāciju, dodot iespēju piedalīties ceļu satiksmē.

Vēsturisko spēkratu entuziasti spēs saglabāt savus spēkratus, kā arī spēs piedalīties vēsturisko spēkratu izbraucienos, lai priecētu citus un radītu ieskatu par vēsturisko mantojumu jaunajām paaudzēm. Vēsturiskie spēkrati ir neatņemams Latvijas tautas kultūrvēsturiskais mantojums. Bez īpašuma un reģistrācijas tiesībām, kā arī bez pārvietošanas iespējām, šiem transportlīdzekļiem zūd vērtība.

Iniciatīvas jaunumi

Daži „moči” ir dzimuši vienlīdzīgāki12. Mar (2019)

Pēc iniciatīvas publicēšanas esam saņēmuši CSDD komentāru, ka Latvijā jau šobrīd ir iespējams reģistrēt motociklus u.c. vēsturiskos spēkratus, kuru īpašuma tiesības nav juridiski pierādītas. Iniciatīvas atbalstītāji tomēr norāda, ka pastāvošajā kārtībā „jebkura JAWA nav vēsturiska”, tāpēc priekšlikums ir jāturpina virzīt.

„Latvijā tas jau šobrīd ir iespējams motociklus un citus vēsturiskos spēkratus, kuru īpašuma tiesības nav juridiski pierādītas, reģistrēt un lietot bez īpašuma tiesību pierādīšanas,” ManaBalss e-pastā raksta CSDD. „To paredz grozījumi MK noteikumos Nr. 1080 „Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi”, kas stājās spēkā š.g. 1. janvārī. Grozījumi paredz iespēju ne tikai motociklu un mopēdu, bet arī jebkuru citu vēsturisko transportlīdzekli, kura īpašuma tiesības nav juridiski pierādītas, reģistrēt vēsturisko spēkratu turējumā bez tiesībām to atsavināt. Šī jaunā norma palīdzēs saglabāt transportlīdzekļus, kuriem ir kultūrvēsturiska vērtība un kas ir daļa no tehnikas un kultūras mantojuma.”

Iniciatīvas atbalstītāji tomēr komentē, ka „tas attiecas uz vēsturiskā statusa dzelžiem. Jebkura JAWA nav vēsturiska.” Tāpēc pareiza būtu kārtība, kurā, „ja tehnika atbilst vēsturiskā spēkrata gadu limitam un ja šai transporta vienībai nav reģistrācijas dokumentu vai tie ir nozaudēti, tad tos ir iespējams atjaunot un reģistrēt pat bez vēsturiskā statusa noteikšanas.” Tāpat tiek izteikts vērtējums, ka pašreiz, lai dabūtu vēsturiskā spēkrata statusu, ir skarbas pārbaudes pie CSDD tehniskajiem ekspertiem par oriģinalitātes atbilstību.

Reaģējot uz šo kritiku, CSDD atbild: „Transportlīdzekļiem, kuriem ir vēsturiskā spēkrata statuss, piemīt arī liela kultūrvēsturiska vērtība, un šis statuss nevar tikt piešķirts jebkuram spēkratam. Esošā situācija apliecina, ka daudzos gadījumos vēsturiskajiem spēkratiem patiešām nav īpašuma tiesību apliecinošu dokumentu, kā arī nav zināmi pat to īpašnieki. Tāpēc ar š.g. 1. janvāri ir mainīta kārtība un radīta iespēja šādiem vēsturiskiem automobiļiem un motocikliem piereģistrēt turētāja statusu bez atsavināšanas tiesībām. Pēc būtības analoģiska kārtība ir arī Igaunijā, kur noteiktas stingras prasības, nosakot īpašuma tiesības, savukārt, lietošanai piereģistrēt turētāju, kārtība ir tieši tāda pati kā pie mums.”

Avots: ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS