Pārstāvis: Vilmārs VītoliņšPublicēta: 15. Dec (2021)

PAR JAUNIEM LATVIEŠIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
240
Jau parakstījuši 240
9'760

Nacionālā identitāte – kas tā ir? Vai ģenētika ir pārāka par visu, vai tomēr kultūra, tradīcijas un vērtības, kuras nesam savās sirdīs un prātos, un kuras atspoguļojas mūsu darbos ir tās, kas nosaka, kurai tautai piederam? Latviešu tautība atrodas riska priekšā ar laiku izzust, un šā brīža tiesiskais ietvars to veicina. Pilsoņi, kuri identitātes ziņā faktiski jau ir kļuvuši par daļu no latviešu tautas, bet kuru saknes šajā zemē ir salīdzinoši jaunas, no valsts puses tiek nevajadzīgi norobežoti no latviešu tautības pieņemšanas. Šāda kārtība nav godīga – no vienas puses valsts politika cenšas latviskot visu sabiedrību, no otras puses tā tur durvis slēgtas. Nevienu nav jāspiež sevi saukt par latvieti, bet jebkuram Latvijas pilsonim vismaz vajadzētu dot tādu iespēju. Noslēgta tauta izmirs, savukārt atvērta tauta augs cauri gadsimtiem!

Rosinu veikt labojums "Pilsonības likumā" un "Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā", lai paredzētu tiesības jebkuram Latvijas pilsonim, kad tiek veikta pases vai identifikācijas kartes maiņa, bez jebkādiem papildus kritērijiem, norādīt sev tautību "latvietis". Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei automātiski veikt labojumus personas datu reģistrā, kad pilsonis ir izteicis vēlmi norādīt sev latviešu tautību. Alternatīvs risinājums ir tautības kategorijas izņemšana no personu apliecinošiem dokumentiem, atstājot tikai pilsonību.

Īstenojot šo iniciatīvu, sabiedrība vienlaikus iegūs indivīdam taisnīgāku sistēmu un veicinās latviešu tautas saglabāšanos.

Iniciatīvas jaunumi

Par jauniem latviešiem – autors aicina atbalstīt iniciatīvu11. Apr (2022)

Cilvēks ir jāvērtē individuāli, pēc savas rīcības, nevis pēc šabloniskas piederības kādai grupai.

Tā argumentē iniciatīvas "Par jauniem latviešiem" autors Vilmārs Vītoliņš, rosinot labojums "Pilsonības likumā" un paredzot tiesības jebkuram Latvijas pilsonim, kad tiek veikta pases vai identifikācijas kartes maiņa, bez jebkādiem papildus kritērijiem, norādīt sev tautību "latvietis".

Savā Facebook vietnē autors ir publicējis sekojošu aicinājumu.

Sveiki, draugi! Aicinu veltīt divas minūtes, lai izlasītu ierakstu.

Sabiedrībā pēdējā mēneša laikā ir izskanējuši daudzi aicinājumi nevainot visus krievus centienos iznīcināt Ukrainas tautu, un es pievienojos šiem aicinājumiem. Gan tie "krievu izcelsmes" cilvēki, kuri cīnās par savu valsti Harkovā, Sumi un citviet Ukrainā, gan tie daudzie tūkstoši Latvijā, kuri ir snieguši atbalstu Ukrainai, kā arī tā saujiņa protestētāju pašā Krievijā, kas vismaz centās apturēt šo karu – tas viss ir apliecinājums, ka katrs cilvēks ir jāvērtē individuāli, pēc savas rīcības, nevis pēc šabloniskas piederības kādai grupai.

Šajā sakarā vēlējos izcelt iniciatīvu ManaBalss.lv, kas tapa vēl pirms šā kara sākuma. Tajā aicinu Latvijā noteikt kārtību, ka jebkurš Latvijas pilsonis, neatkarīgi no viņas vai viņa etniskās izcelsmes, pēc brīvas izvēles var ierakstīt pasē, ka viņa tautība ir latvietis.

Šis karš ir skaidri apliecinājis, ka etniskā izcelsme nav vienādojam ar nacionālo identitāti. Šo iniciatīvu pieteicu, jo pēc līdzšinējās likuma kārtības maniem draugiem tika liegts kā savu tautību norādīt "latvietis", ar atrunu, ka rados nav "latviešu asinis". Šī ir nesaprātīgi kārtība, kas tikai vairo sabiedrības šķelšanu.

Vienlaikus, šis nav aicinājums diskriminēt kādu, kurš, būdams Latvijas pilsonis, vēlas arī turpmāk savu tautību norādīt atbilstoši etniskajai izcelsmei – vai tā būtu ukraiņu, krievu, poļu vai kāda cita. Es tikai lūdzu jūs atbalstīt IESPĒJAS DOŠANU tiem Latvijas pilsoņiem, kuri paši vēlās norādīt savu tautību kā "latviešu".

Mēs esam maza tauta, un mums ir jābūt atvērtiem tiem, kuri vēlas būt daļa no tās. Ja mēs noslēgsimies sevī, mēs neizbēgami izzudīsim.

Ja mūsu politiskie pārstāvji Saeimā nevarēs par šādu kārtību vienoties un tautību primāri joprojām sapratīs nevis kā nacionālu identitāti, bet tikai kā etnisko izcelsmi, tad ir arī cits risinājums – pasē NORĀDĪT TIKAI PILSONĪBU, kā tas ir ļoti daudzās rietumvalstis. Piemēram, ASV praktiski katra ģimene var atcerēties savu oriģinālo izcelsmi, bet "dienas beigās" visi kopā zina, ka ir amerikāņi.

Esam atvērta un droša tauta! Ja atbalsti šo iniciatīvu, dalies ar to sociālajos tīklos!

P.S. Stājieties Zemessardzē! Jūs iepazīsit visdažādākos tautiešus un iegūsit ikdienā noderīgas praktiskas iemaņas un pārliecību par saviem spēkiem. Bet, pats galvenais, jūs iegūsit laikus apgūtas profesionālas militārās prasmes, kuras, kā apliecina ukraiņi, karā ir vērtas daudz vairāk, nekā apjomīgas, bet nemākulīgi pārvaldītas, dzelzsgabalu ordas.

Bez mazākajām šaubām – kopā mēs varam nosargāt Latviju!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS