Pārstāvis: Jānis StaltmanisPublicēta: 17. Jun (2011)

NO SMOKING
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
7'921
Jau parakstījuši 7'921
2'079

Vēlos panākt, ka smēķēšana būtu atļauta tikai privātajā īpašumā vai speciāli paredzētās vietās. Šobrīd, lai nesaskartos ar cigarešu dūmiem, piermēram, Rīgas ielās, nav iespējams pārvietoties. Vecrīga sutīgā bezvēja laikā ir pārpildīta ar smēķētājiem un attiecīgi - kaitīgajiem dūmiem. Problēma ir tā, ka likums aizliegumus nosaka tikai pieturvietās, parkos un sabiedriskās vietās. Bet tas netiek attiecināts uz ielām un cita veida publisko telpu (piemēram, pie upes, kur parasti cilvēki brauc ieelpot svaigu gaisu). Neviens noteikums neaizliedz pretim nākošajam cilvēkam tev sejā iepūst dūmu mutuli, vai smēķēt tev blakus, minūti gaidot zaļo gaismu pie luksofora.

Jāveic izmaiņas likumdošanā un jākontrolē šī likuma ievērošanu. Jāizveido atsevišķas vietas, kas paredzētas smēķēšanai, ar attiecīgām norādēm. Jānosaka, ka smēķēšana publiskajā telpā atļauta tikai speciāli paredzētās vietās. Pastiprināti kontrolēt ievērošanu un palielināt sodu par smēķēšanu neatļautā vietā. Jāņem vērā arī, ka ēdnīcās, kurām tiek atļauts izvietot savus galdiņus arī uz ielas (tajā pašā Vecrīgā), nevajadzētu dot tiesības apmeklētājiem smēķēt (pie galdiņiem, kas atrodas ārpusē, jo šī telpa nav viņu privātais īpašums).

Tava balss ir svarīga, jo gan pieaugušie, gan bērni, gan grūtnieces un astmas slimnieki nevar normāli pārvietoties pilsētas ielās, lai tajā pašā laikā netiktu no visām pusēm indēti. Tāda pati situācija ir, piemēram, braucot laivu braucienā, ja cita, pa priekšu braucoša, kompānija smēķē. Svarīgi ir dot cilvēkam iespēju izmantot publisko telpu, netiekot indētam. Tās ir mūsu cilvēktiesības!

Iniciatīvas jaunumi

Par gaisa kvalitāti Rīgā un Eiropā – iesaisties!13. Jan (2022)

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu un Tev visdrīzāk rūp sakoptas, atbildīgas un veselīgas vides jautājumi, lūdzam pievērst uzmanību šai organizācijas ManaBalss ziņai un aicinājumam līdzdarboties!

Proti, Rīga ir viena no piecām Eiropas pilsētām, kur iedzīvotāji šogad kopīgi meklēs risinājumus gaisa kvalitātes uzlabošanai savas pilsētas un Eiropas līmenī.

Kā viena no piecām pilsētām Rīga ir izvēlēta dalībai starptautiskajā projektā "CODE Europe". Šis projekts ir mēģinājums kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai. Projekta iznākums būs lokāla, nacionāla un Eiropas līmeņa likumdošanas iniciatīvas, lai risinātu gaisa piesārņojuma problēmas un ikvienam nodrošinātu veselīgu gaisa kvalitāti.

Projektā savu artavu var sniegt ikviens, kuram ir viedoklis par Rīgas gaisa kvalitāti un ir vēlme iesaistīties šīs problēmas reālā risināšanā. Projekta mājaslapā aicinām aizpildīt īsu anketu un raksturot problēmas, ar kurām nācies saskarties galvaspilsētas gaisa kvalitātes dēļ. Tas paredzami neprasīs vairāk par piecām minūtēm.

Katra pieredze un paustais viedoklis ir vērtība, kas palīdzēs uzlabot gaisa kvalitāti visiem Rīgas, Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem!

Gaisa kvalitātes tēma kļūst arvien aktuālāka tās pārrobežu rakstura un ar to saistīto problēmu dēļ. Tiek lēsts, ka katru gadu apmēram 400’000 priekšlaicīgas nāves gadījumu Eiropā izraisa tieši gaisa piesārņojuma radītās problēmas. Lai panāktu veselīgu gaisa kvalitāti, jāmeklē visaptveroši un problēmas mērogam piemēroti risinājumi. Tāpēc šī projekta ietvaros tiks izmēģināts Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju pūļa iesaistes metode jeb crowdsourcing.

Projekta gaitā savāktās idejas un ieteikumi tiks mērogoti. Projekta sākumā tie aptvers tikai vietējo (pilsētas) līmeni, bet projekta noslēgumā tie sasniegs Eiropas Savienības līmeni.

Tas notiks sekojoši:

- Vispirms iedzīvotāji iezīmēs tās gaisa kvalitātes radītās problēmas, ar kurām viņi savā galvaspilsētā saskaras ikdienā.

- Tad iedzīvotāji piedāvās risinājumus izceltajām gaisa kvalitātes problēmām.

- Iedzīvotāji atlasīs idejas un prioritātes, kas būtu aktuālas ne vien Rīgā, bet arī plašākā mērogā.

- Pamatojoties uz iepriekš apkopoto informāciju, iedzīvotāji kopā ar ekspertiem – Eiropas Vides Biroju – formulēs politikas priekšlikumus par gaisa kvalitāti.

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem var sekot "Par tīru gaisu Rīgā" Facebook kontā!

***

Projekts CODE Europe 2022. gada garumā norisināsies piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.

AUTORS: MANA BALSS

Neaizmirstam:21. Jun (2011)

Neaizmirstam padot tālāk ziņu par šo iespēju balsot. Bez jūsu palīdzības tas būs ļoooooti lēni....

AUTORS: JĀNIS ALBERTIŅŠ