Pārstāvis: Biedrība "Bona Fide Latvia"Publicēta: 07. Oct (2019)

PAPLAŠINĀT PROFESIONĀLĀS IESPĒJAS AGRĀK SODĪTIEM CILVĒKIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
344
Jau parakstījuši 344
9'656

Vairākas profesijas un jomas regulējošajos normatīvajos aktos ir noteikts aizliegums ieņemt šos amatus cilvēkiem, kuri jebkad ir sodīti, neatkarīgi no izdarītā likumpārkāpuma veida un laika, kas pagājis kopš pārkāpuma brīža. Šāds ierobežojums noteikts, piemēram, prakses ārstiem, militārā dienesta amatpersonām, zvērinātiem advokātiem, zvērinātiem notāriem u.c. speciālistiem. Tāpēc, piemēram, cilvēks, kurš, būdams nepilngadīgs, vienreiz dzīvē ar nosacītu brīvības atņemšanas sodu notiesāts par zādzību, nespēs nekad kļūt par prakses ārstu, strādāt Valsts policijā, kļūt par zvērinātu advokātu vai notāru. Būtiski šķēršļi viņam būs iestāties militārajā dienestā vai Zemessardzē. Šie ierobežojumi ir jāmīkstina, jo šobrīd vairākas sabiedrībai svarīgas profesionālās sfēras uz visiem laikiem ir slēgtas cilvēkiem, kas kādreiz dzīvē izdarījuši noziedzīgu nodarījumu. Lielākā daļa likumpārkāpumus izdarījušo cilvēku ir sodīti ar soda veidiem, kas neparedz brīvības atņemšanu – naudas sodiem, piespiedu darbu vai atrašanos Valsts probācijas dienesta uzraudzībā. Daudzi ir sodīti tikai vienreiz dzīvē. Viņi nesaista sevi ar kriminālo pasauli. Ar likumu aizliedzot uz visu mūžu ieņemt noteiktus amatus, sabiedrība viņiem izsaka savu neuzticību un bailes par atkārtotu noziegumu iespēju. Tādējādi sodu par vienreiz izdarītu kļūdu cilvēks saņem divreiz un izcieš to visu savu dzīvi, jo sabiedrība nodarījumu neaizmirst līdz pat viņa mūža beigām.

Šobrīd noteiktos absolūtos ierobežojumus ir jāmīkstina. Lemjot par cilvēka iespējām ieņemt amatu attiecīgajā profesijā, iespējams noteikt sodāmības dzēšanu kā izvērtēšanas kritēriju. Atsevišķos gadījumos jomu regulējošā normatīvajā aktā var noteikt to, par kādu noziedzīgu nodarījumu sodīta persona nedrīkst ieņemt attiecīgo amatu, vai arī paredzēt katra atsevišķā amata kandidāta individuālu izvērtēšanu.

Izmaiņas pavērs plašākas profesionālās perspektīvas lielai sabiedrības daļai – personām, kuras kādreiz dzīvē izcietušas sodu par noziedzīgiem nodarījumiem un ar savu dzīvi apliecinājušas vēlmi kļūt par pilntiesīgiem sabiedrības locekļiem. Tādējādi viņiem pavērtos profesionālās karjeras iespējas militārajā dienestā, advokatūrā, ārstniecībā un citās valstij nozīmīgās jomās. Grozījumi normatīvajos aktos svarīgi gan tāpēc, lai ievērotu šo cilvēku tiesības attīstīt sevi un veidot par pilntiesīgiem sabiedrības locekļiem jebkurā no izvēlētajām profesijām, gan arī, lai mēs – sabiedrība – nezaudētu labus karavīrus, advokātus vai ārstus vienreiz izdarītas kļūdas dēļ. Palielinoties profesionāļu klāstam attiecīgajā jomā, pieaugs arī konkurence un, attiecīgi, labu speciālistu skaits. Mazināsies agrāk sodītu cilvēku atstumšana un sociālo izolāciju veicinoši nosacījumi.

Pievienots dokuments

Pilns_iniciatīvas_teksts_2.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Paplašina par noziedzīgiem nodarījumiem sodītu personu iespējas pieteikties Zemessardzē28. Sep (2022)

Saeima 15. septembrī trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Latvijas Republikas Zemessardzes likumā. Tie paredz, ka aizsardzības ministra izveidota komisija varēs izvērtēt arī personu, kuras sodītas par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem, tiesības tikt uzņemtām Zemessardzē, ziņo LSM.

Līdz šim likums paredzēja, ka par zemessargu nevar būt persona, kura sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Savukārt aizsardzības ministra izveidotai komisijai bija noteiktas tiesības atļaut personas uzņemšanu Zemessardzē, ja persona nav izdarījusi tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu un sodāmība ir dzēsta vai noņemta. Tāpat komisijai bija tiesības atļaut uzņemt personu Zemessardzē, ja pēc nolēmuma par kriminālprocesa izbeigšanu uz nereabilitējoša pamata ir pagājuši ne mazāk kā pieci gadi.

Izmaiņas paredz vienādot pieeju, nodrošinot ikvienai personai, kura sodīta par noziedzīgu nodarījumu, iespēju pieteikties uzņemšanai Zemessardzē un tikt izvērtētai, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Līdz ar šo likuma grozījumu daļēji ir izpildīta arī iniciatīvas "Paplašināt profesionālās iespējas agrāk sodītiem cilvēkiem" prasība neatkarīgi no pašas iniciatīvas. Iniciatīvas prasītie normatīvo aktu grozījumi gan ir plašāki, tāpēc parakstu vākšana par to aizvien ir spēkā.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, dalies ar to sociālajos tīklos!

Avots: LSM

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīvas autori aicina uz tiešsaistes pasākumu22. Sep (2021)

Aicinām iedziļināties problēmjautājumos par noziegumu augsni, kurā tie veidojas, un kriminālsoda lomu cilvēka dzīvesstāstos!

Iniciatīvas "Paplašināt profesionālās iespējas agrāk sodītiem cilvēkiem" autori 23. septembrī aicina piedalīties pasākumā "Sods: zīmogs uz visu dzīvi?", kas notiks tiešsaistē.

Apsver savu dalību un padalies ar šo ziņu draugu un sekotāju pulkā!

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Vai ir jānoņem ierobežojumi darba tirgū agrāk sodītiem cilvēkiem? Top raidījums RīgaTV2412. Nov (2019)

Cilvēks, kurš, būdams nepilngadīgs, vienreiz dzīvē ar nosacītu brīvības atņemšanas sodu notiesāts par zādzību, nespēs nekad kļūt par prakses ārstu, dienēt militārajā dienestā, Zemessardzē, strādāt Valsts policijā, kļūt par zvērinātu advokātu vai notāru. Vai šī kārtība ir jāmaina? Par to diskutēsim kārtējā raidījumā "Mana Balss"!

Nāc uz ierakstu studijā otrdien, 12. novembrī, plkst. 18:45 (ierašanās no 18:30) Rīgā, Blaumaņa ielā 32! Ēterā skaties svētdien, 17. novembrī, plkst. 20.00!

Diskutēs:
Jānis Nicmanis, iniciatīvas autors
Matīss Malojlo, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vecākais jurists
Valentīna Gorbunova, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšnieka pienākumu izpildītāja
Andrejs Judins, Saeimas deputāts (JV), tiesību zinātņu doktors, Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs
Diskusiju moderē: Ansis Klintsons

Raidījuma "Mana Balss" projektu finansē "Mediju atbalsta fonds" no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS