Jautājums par nodokļu reformas atcelšanu ir nodots tālākai izskatīšanai 16. Sep (2021) Ceturtdien, 16. septembrī, Saeimas plenārsēdē klātesošie deputāti vienbalsīgi atbalstīja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavoto priekšlikumu virzīt tālāk izskatīšanai jau atbildīgajā komisijā prasību par šā gada nodokļu reformas atcelšanu. Plenārsēdes darba kārtības jautājumā "Par 14'725 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Par 2021. gada nodokļu reformas atcelšanu" turpmāko virzību" visi 88 klātesošie balsoja par. Attiecīgi iesnieguma izskatīšanu turpinās jau Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Avots: Saeima _____________________________ Lūgums no ManaBalss komandas: Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai. Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā. Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu. Tavai balsij ir nozīme! Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā! Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.
Iniciatīva ir iesniegta Saeimā
PAR 2021.GADA NODOKĻU REFORMAS ATCELŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
2021. gads sākās ar kārtējo jauno nodokļu reformu, kad tika veikti grozījumi trīs galvenajos nodokļu likumos: "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"(IIN), "Par valsts sociālo apdrošināšanu"(VSA) un Mikrouzņēmumu nodokļu likumā. Šī nodokļu reforma palielina nodokļu slogu Covid-19 pandēmijas laikā, ieviešot obligātās minimālās sociālās iemaksas, kas jāmaksā no saviem līdzekļiem. Tā tiek īstenota uz mazāk aizsargāto cilvēku rēķina – mikrouzņēmumu (MU) un SIA darbiniekiem, autoratlīdzības saņēmējiem, pašnodarbinātajiem. Tas novedīs pie krīzes gan kultūras, gan vairākās citās nozarēs, kuras līdz šim izmantoja darba specifikai atbilstīgus nodokļu regulējumus. Īstenota šajā nepiemērotajā laikā, nodokļu reforma nesniedz cilvēkiem nepieciešamo sociālo drošību. Tā skar fiziskās personas, kuras nodarbojas ar profesionālo darbību un mazā biznesa pārstāvjus; tā radīs papildus administratīvo slogu arī darba devējiem. No 2021. gada 1.janvāra nodokļu reformas rezultātā tiek atcelts patentmaksas nodokļu režīms. No 1.jūlija nodokļu reforma paredz – ieviest izmaiņas nodokļu maksātāja statusā un nodokļu režīmā privātpersonām, kas palielinās nodokļu likmi no 15% uz 54.09% apmērā MU un SIA darbiniekiem, kuriem tiek atcelts MUN maksātāja statuss; palielināt nodokļu likmi no 20% uz 25% un 40% apmērā autoratlīdzības saņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem; ieviest minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par tiem MU un SIA darbiniekiem, autoratlīdzības saņēmējiem un pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi ir mazāki par MK noteikto minimālo darba algu 500 eiro apmērā. (Izvērstāk lūdzam skatīt pielikumā.)
Tāpēc prasām sekojošo. 1) Atjaunot patentmaksas nodokļa režīmu un patentmaksātāja statusu par profesionālās darbības veidu veikšanu, kā arī saglabāt ieņēmumu apgrozījuma līdzšinējo apmēru 15000 eiro. 2) Atcelt likuma (VSA) par minimālās obligātās iemaksas objekta ieviešanu (1500 eiro ceturksnī/500 eiro mēnesī), no kuras ir jāmaksā minimālās VSAOI. 3) Atcelt grozījumus likumā (IIN), kuros autoratlīdzības (honorāra) saņēmējiem paredzētas izmaiņas nodokļu režīmā un nodokļu maksātāja statusā pārejas periodā un saglabāt nodokļu režīmu autoratlīdzības (honorāra) saņēmējiem atbilstīgi pašreizējam regulējumam līdz 30.06.2021. 4) Atjaunot MU darbiniekiem un SIA (vienīgais valdes loceklis– dalībnieks) MUN režīmu un MUN maksātāja statusu.
Reformas atcelšana ļaus pārdzīvot Covid-19 krīzi, nodrošinās stabilitāti sabiedrībā, saglabās iespēju turpmākai kultūras un mākslas attīstībai Latvijā un saglabās Latvijas tautas nākotni.
Pievienots dokuments
PAR_2021._GADA_NODOKĻU_REFORMAS_ATCELŠANU.pdf (atvērt)
Iniciatīvas jaunumi
Iniciatīvu par 2021. gada nodokļu reformas atcelšanu autore šodien pārstāv Saeimā08. Sep (2021) Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 8. septembrī pēc pulksten 12:00 izskatīs iniciatīvu par 2021. gada nodokļu reformas atcelšanu, ziņo TVNET. Kolektīvais iesniegums par to 9. augustā tika oficiāli iesniegts Saeimā un tapa pēc mākslinieku veidotās akcijas #dodmākslaielpot. Iniciatīva "Par 2021. gada nodokļu reformas atcelšanu" ManaBalss.lv mazāk nekā nedēļas laikā guva nepieciešamo atbalstu, spilgti apliecinot problēmas aktualitāti. Uz izskatīšanu komisijas sēdē, kas epidemioloģisko drošības normu dēļ notiks tiešsaistē, uzaicināta iniciatīvas pārstāve Jūlija Kova. Iniciatīvas prasību tās autore aizstāvēs kopā ar starptautisko nodokļu tiesību eksperti Mag.iur. Jūliju Saušu. Kolektīvajā iesniegumā uzsvērts, ka īpaša uzmanība jāvērš uz to, ka grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" un Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas iesniegti kopā ar 2021. gada valsts budžeta likumprojektu, iespējams, pieņemti steigā, un to ietekme uz Covid-19 pandēmijas seku pārvarēšanu nav pilnvērtīgi izvērtēta. Kolektīvā iesnieguma parakstītāji uzskata, ka šie grozījumi likumos viennozīmīgi atstātu negatīvu ietekmi uz nacionālo tiesību normu mērķauditoriju īstermiņā un uz valsts budžetu ilgtermiņā. "Jaunās nodokļu reformas problēma ir ārkārtīgi nopietna un skar vismaz 240 000 Latvijas iedzīvotāju," saka akcijas #dodmākslaielpot iniciatore un tai veltītā videomākslas projekta režisore Jūlija Kova. Avots: TVNET _____________________________ Lūgums no ManaBalss komandas: Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai. Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā. Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu. Tavai balsij ir nozīme! Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā! Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.
Par nodokļu reformu sašutusi gan sabiedrība, gan politiskā opozīcija02. Jul (2021) "240 000 cilvēku dabūs pa ģīmi," tik asi pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš RīgaTV 24 raidījumā "Kārtības rullis" raksturoja likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" grozījumus. No 1.jūlija likuma jaunā redakcija nosaka, ka minimālās sociālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas – 1500 eiro ceturksnī. Protestējot pret to, radošo profesiju domubiedru grupa ir izveidojusi kampaņu un iniciatīvu platformā ManaBalss.lv "Par 2021. gada nodokļu reformas atcelšanu". Savukārt pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas iniciatīvas ir savākti 34 parlamenta deputātu paraksti, pieprasot sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai lemtu par obligāto sociālo iemaksu sistēmas ieviešanas atlikšanu, ziņo "Latvijas Avīze". ZZS Saeimas frakcijas deputāti rosina atlikt obligātās sociālo iemaksu sistēmas ieviešanu par trīs gadiem, lai šajā laikā būtu iespējams izveidot adekvātu un mazajam biznesam atbilstošu sociālā nodokļa nomaksas regulējumu. Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, 53 uzņēmēju organizācijas un nozaru asociācijas ir atklātā vēstulē Saeimas deputātiem prasījuši atlikt minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu sistēmas ieviešanu līdz brīdim, kad ekonomika būs atkopusies no Covid-19 krīzes ierobežojumiem, vienlaikus šajā laikā dodot iespēju labot konstatētos “sistēmas brāķus”, informēja politiskais spēks. Atsaucoties uz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera datiem, A. Kaktiņš RīgaTV 24 sarunā norāda, ka jaunā nodokļu kārtība būs trieciens 240'000 Latvijas iedzīvotāju. "Varbūt kādiem 100'000 ir vienalga, bet tāpat paliek aptuveni 150'000, un tas ir īsi pirms Saeimas vēlēšanām. Mums iepriekšējā vēlēšanu ciklā ZZS "izpildījās" ar nodokļiem. Viņi domāja, ka viņiem medāļus dos, bet viņi palika opozīcijā. Mēs redzam, ka pat nemācās no kļūdām, kuras burtiski ir taisītas pirms pāris gadiem, nesaprotot kopsakarības. Kā mēs te varam runāt par briedumu vai viedumu?" Avots: RīgaTV 24; NRA portāls; LA portāls _____________________________ Lūgums no ManaBalss komandas: Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai. Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā. Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu. Tavai balsij ir nozīme! Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā! Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.