Pārstāvis: Ieva BernānePublicēta: 28. Sep (2017)

PAR AGRESĪVO UN POTENCIĀLI BĪSTAMO SUŅU SĶIRŅU KONTROLI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
806
Jau parakstījuši 806
9'194

Lai gan daudzviet pasaulē jau pastāv prakse aizliegt turēt un patvaļīgi pavairot dažādu par agresīviem noteiktu šķirņu suņus un par šo noteikumu pārkāpšanu suņu īpašniekiem var tikt piespriests naudas sods, Latvijā šādi noteikumi un ierobežojumi joprojām nav noteikti. Nekur arī nav noteikts, kuras šķirnes tad būtu uzskatāmas par agresīvām un potenciāli bīstamām cilvēkam un/vai mājdzīvniekiem. Vienīgais šobrīd spēkā esošais ierobežojums ir Ministru kabineta noteikumos Nr.266 minētās "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai". Ko tas nozīmē "ierindas" iedzīvotājam? Tas nozīmē, ka šobrīd jebkurā brīdī arī Jūsu blakus mājoklī (lai tas būtu dzīvoklis vai privātmāja) var tikt atvērta nekur nereģistrēta Amerikāņu pitbulterjeru, Bordo dogu vai Stafordšīras terjeru audzētava, taču Jūsu spēkos nebūs nekā iebilst pret šo dzīvnieku uzturēšanos jūsu ģimenes un mājdzīvnieku tuvumā – līdz nelaimes gadījumam (tpu, tpu, tpu!), kad agresīvs dzīvnieks būs izkļuvis no savas teritorijas, vai pierādījumiem, ka pret dzīvniekiem slikti izturas.

Tieši šo iemeslu dēļ radies ierosinājums Saeimai veikt grozījumus Ministru kabineta 1995. gada 3. oktobra noteikumos Nr. 291 "Suņu un kaķu turēšanas noteikumi”, kas: 1) nosauktu un uzskaitītu par agresīvām un potenciāli bīstamām uzskatāmas suņu šķirnes, uz kuru turēšanu un audzēšanu (tirdzniecībai), attiecināmi stingrāki noteikumi; 2) noteiktu par obligātu suņu audzētavu, kurās tiek vai ir plānots audzēt par agresīvām un potenciāli bīstamām nosauktas suņu šķirnes, īpašniekiem un turētājiem saņemt audzētavas atrašanās vietai tuvāko mājokļu īpašnieku un iedzīvotāju rakstisku piekrišanu audzētavas ierīkošanai un reģistrēšanai, ja audzētava atrodas vai ir plānota savrupmāju un privātās apbūves zonā, kā arī daudzdzīvokļu māju apbūves zonā, dzīvojamā zonā un dzīvojamo māju rajonos; 3) noteiktu visiem par agresīvām un potenciāli bīstamām uzskatāmu suņu šķirņu suņu īpašniekiem, kuru saimniecībā ir vairāk par 2 jebkuras no uzskaitītajām sugām īpatņiem, kas vecāki par 6 mēnešiem(attiecīgi – šis noteikums attiektos arī uz audzētavām, kas censtos apiet šo noteikumu, turot vairākas šķirnes suņus, taču ne vairāk par 2 īpatņiem no katras šķirnes), par obligātu reģistrāciju suņu audzētavu reģistrā, piemērojot naudas sodu par šo noteikumu pārkāpumu; 4) noteiktu pastiprinātas drošības prasības suņu turēšanai audzētavās; 5) uzdotu Pārtikas un veterinārajam dienestam suņu audzētavu, kurās tiek audzētas par agresīvām un potenciāli bīstamām uzskatāmas suņu šķirnes, reģistra izveidošanu, uzturēšanu un kontroli, kā arī nereģistrētu suņaudzētavu apzināšanu un sodīšanu.

Sabiedrības ieguvums no šīm pārmaiņām – sabiedrībai un jo īpaši ģimenēm droša, sakārtota dzīvojamā vide, kurā iedzīvotājiem nav jābaidās no agresīvu suņu uzbrukumiem vai bez apkārtējo iedzīvotāju piekrišanas dzīvojamos rajonos ierīkotām šādu suņu audzētavām. Ieviešot skaidru definīciju, kuras ir par agresīvām un potenciāli bīstamām uzskatāmas suņu šķirnes, kā arī ieviešot ierobežojumus šo suņu šķirņu audzētavām un prasot reģistrēties kā audzētavām visus privātos audzētājus, kas šobrīd puslegāli audzē un izplata šo šķirņu suņus, ja kopā tiek turēti un audzēti vairāk nekā 2 jebkuru agresīvo šķirņu suņi, kas vecāki par 6 mēnešiem, tiks nodrošināts instruments iedzīvotājiem savu interešu par mierīgu un drošu dzīvojamo vidi aizstāvēšanai.

Pievienots dokuments

Iniciatīva_par_agresīvām_suņu_šķirnēm.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Par gaisa kvalitāti Rīgā un Eiropā – iesaisties!13. Jan (2022)

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu un Tev visdrīzāk rūp sakoptas, atbildīgas un veselīgas vides jautājumi, lūdzam pievērst uzmanību šai organizācijas ManaBalss ziņai un aicinājumam līdzdarboties!

Proti, Rīga ir viena no piecām Eiropas pilsētām, kur iedzīvotāji šogad kopīgi meklēs risinājumus gaisa kvalitātes uzlabošanai savas pilsētas un Eiropas līmenī.

Kā viena no piecām pilsētām Rīga ir izvēlēta dalībai starptautiskajā projektā "CODE Europe". Šis projekts ir mēģinājums kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai. Projekta iznākums būs lokāla, nacionāla un Eiropas līmeņa likumdošanas iniciatīvas, lai risinātu gaisa piesārņojuma problēmas un ikvienam nodrošinātu veselīgu gaisa kvalitāti.

Projektā savu artavu var sniegt ikviens, kuram ir viedoklis par Rīgas gaisa kvalitāti un ir vēlme iesaistīties šīs problēmas reālā risināšanā. Projekta mājaslapā aicinām aizpildīt īsu anketu un raksturot problēmas, ar kurām nācies saskarties galvaspilsētas gaisa kvalitātes dēļ. Tas paredzami neprasīs vairāk par piecām minūtēm.

Katra pieredze un paustais viedoklis ir vērtība, kas palīdzēs uzlabot gaisa kvalitāti visiem Rīgas, Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem!

Gaisa kvalitātes tēma kļūst arvien aktuālāka tās pārrobežu rakstura un ar to saistīto problēmu dēļ. Tiek lēsts, ka katru gadu apmēram 400’000 priekšlaicīgas nāves gadījumu Eiropā izraisa tieši gaisa piesārņojuma radītās problēmas. Lai panāktu veselīgu gaisa kvalitāti, jāmeklē visaptveroši un problēmas mērogam piemēroti risinājumi. Tāpēc šī projekta ietvaros tiks izmēģināts Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju pūļa iesaistes metode jeb crowdsourcing.

Projekta gaitā savāktās idejas un ieteikumi tiks mērogoti. Projekta sākumā tie aptvers tikai vietējo (pilsētas) līmeni, bet projekta noslēgumā tie sasniegs Eiropas Savienības līmeni.

Tas notiks sekojoši:

- Vispirms iedzīvotāji iezīmēs tās gaisa kvalitātes radītās problēmas, ar kurām viņi savā galvaspilsētā saskaras ikdienā.

- Tad iedzīvotāji piedāvās risinājumus izceltajām gaisa kvalitātes problēmām.

- Iedzīvotāji atlasīs idejas un prioritātes, kas būtu aktuālas ne vien Rīgā, bet arī plašākā mērogā.

- Pamatojoties uz iepriekš apkopoto informāciju, iedzīvotāji kopā ar ekspertiem – Eiropas Vides Biroju – formulēs politikas priekšlikumus par gaisa kvalitāti.

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem var sekot "Par tīru gaisu Rīgā" Facebook kontā!

***

Projekts CODE Europe 2022. gada garumā norisināsies piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.

AUTORS: MANA BALSS

Latgalē trīs cilvēkus sakoduši suņi09. Oct (2017)

Viens no cietušajiem bijis 61 gadu vecs vīrietis, kuru ciemošanās laikā sakodis kaimiņa suns. Cietušais ar suņa sakostām brūcēm abās plaukstās nogādāts slimnīcā.

Tāpat no suņa kodumiem cietusi 86 gadus veca sieviete, kurai ejot pa ielu, nepazīstams suns iekodis kājā. Sieviete ar gūto traumu nogādāta slimnīcā.

Savukārt 50 gadus vecam vīrietim rokā iekodis paša suns. Cietušais ar gūto traumu nogādāts slimnīcā.

Dalies ar iniciatīvu un palīdzi savākt nepieciešamos parakstus!

Ziņas avots: delfi.lv

AUTORS: ZIŅAS MB