Pārstāvis: Vadims BaraņņiksPublicēta: 08. Dec (2021)

PAR AKCĪZES NODOKĻA NEPIEMĒROŠANU DABASGĀZEI, KO IZMANTO DZĪVOJAMO TELPU APKUREI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
5'090
Jau parakstījuši 5'090
4'910

Aicinu nepiemērot akcīzes nodokli dabasgāzei, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei. Atbilstīgi Valsts ieņēmumu dienesta skaidrojumam (https://www.vid.gov.lv/lv/akcizes-nodoklis-1), akcīzes nodoklis ir specifisks patēriņa nodoklis, ko piemēro noteiktām patēriņa preču grupām, kuras ir saražotas vai tiek ievestas valstī. Akcīzes nodokļa mērķis ir ierobežot to preču patēriņu, kas ir kaitīgas apkārtējai videi un cilvēkiem, kā arī dot valstij ieņēmumus, apliekot ar papildu patēriņa nodokli (papildus pievienotās vērtības nodoklim) preces, kas nav pirmās nepieciešamības preces un kas neskar maznodrošinātos. Atbilstīgi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. panta 2. daļas 1). punkta b). apakšpunktam, siltumenerģijas, arī dabasgāzes, piegāde ietilpst obligāti veicamās pārvaldīšanas darbībās. Līdz ar to dabasgāze siltumenerģijas ražošanai var tikt uzskatīta par pirmās nepieciešamības preci. Turklāt akcīzes nodokļa piemērošana dabasgāzei, kuru izmanto dzīvojamo telpu apkurei, visnotaļ tieši skar visus Latvijas iedzīvotājus, tajā skaitā maznodrošinātos. Jānorāda arī, ka dabasgāzes izmantošana apkurei ir visnekaitīgākā apkārtējai videi, salīdzinot ar citiem dzīvojamo telpu kurināmā veidiem, piemēram oglēm vai malku. Likumā Par akcīzes nodokli 6.1. pantā ir noteikti dabasgāzes izmantošanas veidi, kas netiek aplikti ar akcīzes nodokli. Diemžēl dabasgāze, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei, neietilpst šajos izņēmumos un ir apliekama ar akcīzes nodokli. Tas ir pretrunā ar augstāk minētajam akcīzes nodokļa mērķim.

Situācijas uzlabošanai ir nepieciešams veikt grozījumus likumā Par akcīzes nodokli. Tāpēc piedāvāju grozīt likuma Par akcīzes nodokli 6.1. panta 2. daļas 1). punktu, izteicot to šādā redakcijā: "1) izmanto citiem mērķiem, nevis par degvielu vai kurināmo (izņemot izmantošanu par kurināmo dzīvojamo telpu apkurei)".

Dabasgāze, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei, šādi netiks aplikta ar akcīzes nodokli. Tas palīdzēs mazināt sociālo spriedzi sabiedrībā un pozitīvi ietekmēs Latvijas iedzīvotāju, īpaši maznodrošināto, maksātspēju.

Iniciatīvas jaunumi

Strauji pieaug gāzes cena Eiropā. Vai Latvijā jāmazina nodokļi apkurei?05. Jan (2022)

Šonedēļ dabasgāzes cena Eiropā ir pieaugusi par 30%, un visdrīzāk tam iemesls ir Krievijas gāzes plūsmas pavēršana pretējā virzienā no Eiropas, lasāms The Guardian publikācijā.

Ar vai bez Kremļa ģeopolitiskajiem "vingrojumiem" Eiropas ietekmēšanai konkrētajā gadījumā, bet elektroenerģijas cenas straujais kāpums pēdējā apmēram pusgada laikā liek arī Latvijā vērtēt iespējas mazināt elektroenerģijas un apkurē lietotās dabasgāzes īstermiņa cenas spiedienu uz mājsaimniecībām.

Šai sakarā iniciatīvu autori virza divus priekšlikumus – "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem" un "Par akcīzes nodokļa nepiemērošanu dabasgāzei, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei". Apsver savu atbalstu tām!

Jau vairāk nekā divas nedēļas Krievijas dabasgāzes plūsma Jamala-Eiropa cauruļvadā ir ievērojami pieaugusi austrumu virzienā, atsaucoties uz iecirkņa mērījumiem pie Polijas-Vācijas robežas, raksta The Guardian. Šonedēļ austrumu virzienā pārsūknētās gāzes apjoms pieaudzis līdz gandrīz 9,9 miljoniem kWh/h. Tas ir ievērojams kāpums no 5,8 miljoniem kWh/h iepriekš.

Pēc tam, kad trīs dienas pirms Ziemassvētkiem gāzes plūsma cauruļvadā mainīja virzienu uz austrumiem, Kremlis noturīgi liedzas, ka izmantotu savus dabasgāzes resursus "skrūvju piegriešanai" attiecībās ar Eiropu. Krievijas oficiālā versija ir, ka reverso plūsmu ir izraisījusi Vācija, pārpārdodot tās gāzi Polijai un Ukrainai. Vācijas valdība no komentāriem par šo versiju atturas, ziņo britu medijs.

Tikmēr gāzes, elektroenerģijas un apkures cena Eiropā vispār un Latvijā konkrēti turpina pieaugt. Vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā decembrī sasniedza 207,40 eiro par megavatstundu (MWh), kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir nepilnas piecas reizes augstāka nekā decembrī gadu iepriekš, atsaucoties uz AS "Augstsprieguma tīkls", raksta LSM. Tāpat decembrī sasniegta jebkad augstākā elektroenerģijas stundas cena – 1000,07 eiro par MWh.

Avots: The Guardian, LSM

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Apsver savu atbalstu tematiski līdzīgai iniciatīvai!08. Dec (2021)

Apsver savu atbalstu tematiski līdzīgai iniciatīvai!

Iniciatīva"Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem" prasa uz terminētu periodu – līdz cenu normalizācijai tirgū vai vismaz līdz apkures sezonas beigām – samazināt kādu no nodokļiem, kas ietekmē iedzīvotāju gala maksājumu par elektroenerģiju un gāzi – PVN vai dabas resursu nodokli.

AUTORS: MANA BALSS