Pārstāvis: Ance PētersonePublicēta: 05. Feb

PAR ATTĀLINĀTĀ DARBA FORMAS IESPĒJAS SAGLABĀŠANU VALSTS PĀRVALDES UN PAŠVALDĪBU IESTĀDĒS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
10'908
Jau parakstījuši 10'908

Ņemot vērā nesenos Valsts prezidenta, Ministru prezidentes, Valsts kancelejas direktora izteikumus par to, ka valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs ir jāatgriežas pilnīgā klātienes darba režīmā, vēlamies iestāties par attālinātās darba formas iespējas saglabāšanu un nemainīt esošo kārtību, kad iestādes pašas izvēlas sev piemērotāko darba režīma formu, vienlaikus paveicot tai dotos valsts pārvaldes un pašvaldības iestādes funkcijas un uzdevumus. Attālināta darba iespēja dod iespēju visiem darbiniekiem efektīvi salāgot darba – ģimenes dzīvi, vienlaikus sasniedzot visus darba rezultātus. Tāpat šobrīd faktiski ir iesaldēts valsts un pašvaldības darbinieku atalgojums, bet tiek piedāvāts palielināt ceļa izdevumus, palielināt darbinieku laiku uz un no darba, palielināt mašīnu nobraukumu un CO2 emisiju izmešu daudzumu. Tāpat tiktu palielinātas iestāžu apsaimniekošanas izmaksas, jo nereti iestādes ir samazinājušas telpu skaitu un noslodzi. Jāpiemin, ka valsts pārvaldes un pašvaldības iestādes jau gandrīz piecus gadus strādā “hibrīdrežīmā”, kas jau pirms Covid ir bijis kā mērķis valsts pārvaldes cilvēkresursu politikas veidotājiem, kuri nāca no Valsts kancelejas. Covid laiks tikai paātrināja un efektivizēja šo procesu. Tāpat, nereti šobrīd jau valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes ir piesaistījušas darbiniekus no attālākiem reģioniem, jo arī valsts pārvaldē un pašvaldībās trūkst darbaspēka. Tādā veidā tiek saglabāta arī līdzsvarota reģionu attīstība, lai visi darbinieki nedzīvotu tikai Rīgā. Jāmin, ka pašreizējie izteikumi ir klajā pretrunā ar Ministru kabinetā 2023.gada 25.aprīlī apstiprināto plānu "Valsts pārvaldes modernizācijas plāns 2023.-2027.gadam", kurā viens no pamatvirzieniem ir "Viedas darba vides izveide", kas ietver attālināto darbu, telpu optimizāciju u.c. Par plāna izpildi ir atbildīga Valsts kanceleja. Svarīgi uzsvērt, ka Ukrainas pieredze rāda, ka valsts pārvalde, valdība spēj darboties ekstremālos apstākļos tikai pateicoties distancētā darba iespējām. Un tas ir ļoti jāņem vērā, pieņemot šādus svarīgus lēmumus.

Mēs piedāvājam efektivizēt valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu darbu, vienlaikus, ievērojot arī valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu darbinieku intereses un vajadzības šajā attīstības laikmetā, kad liela daļa darbu paveicama attālināti. Tādējādi piedāvājām saglabāt valsts pārvaldes un pašvaldības iestādēm iespēju pašām izlemt par klātienes un attālinātā darba formu.

Sabiedrība iegūs efektīvu valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu darbu, kurā darbinieki ir motivēti, to intereses un vajadzības arī tiek ievērotas līdzīgi kā privātā sektora darbiniekiem.

Pievienots dokuments

valsts-parvaldes-modernizacijas-plans-2023.-2027.-gadam.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīvas atbalstītājas viedoklis10. Feb

Labdien!
Pateicos par šo iniciatīvu! Vienlaikus vēlos piebilst par dažiem aspektiem, kas nav uzsvērti šajā iniciatīvā, bet ir nozīmīgi. Proti, personu ar invaliditāti vai veselības traucējumiem saglabāšanu “darba tirgū“. Katrai no šīm personām, protams, ir savs stāsts par problēmām un atbilstību darba devēja prasībām un darba apstākļiem, bet intelektuālā darba veicējiem viennozīmīgi ir tas, ka pastāvīga prasība fiziski pārvietoties un “tehniski” atrasties vienā laikā un vienā vietā ir ļoti traucējošs faktors, kas būtiski pasliktina fizisko un emocionālo veselību, tādējādi arī traucējot labāku darba rezultātu sasniegšanai un ir diskriminējošs faktors salīdzinājumā ar fiziski veselām personām. Un jā - šis nav stāsts tikai par pusmūža personām, bet arī par jauno paaudzi, kura kļūst aizvien fiziski vārgāka (piemēram, sabiedrisko mediju ziņojumi par rekrutēšanas problēmām dienestos utml.).

AUTORS: MANA BALSS