Iniciatīva atbalstīta!

Pārstāvis: Rakule AnnaPublicēta: 04. Nov (2015)

PAR CIRKU BEZ DZĪVNIEKIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
3'243
Jau parakstījuši 3'243
6'757

Aizliegt savvaļas dzīvnieku sugu izmantošanu cirkā. Dzīvnieki ir ar apziņu apveltīti indivīdi, kam piemīt savas intereses, nevis nejūtīgi priekšmeti, ar kuriem var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Tas, ka spējam viņus pakļaut, nepadara viņu nebrīvi un izmantošanu par pieņemamu vai normālu. Šī brīža likumdošana nenosaka gandrīz nekādus specifiskus dzīvnieku turēšanas regulējumus nevienai no savvaļas dzīvnieku sugām, kas nozīmē, ka “praktiski iespējams darīt visu, kas ienāk prātā”. Kā piemērs ir Rīgas Cirka šīs sezonas programmā vislielāko sajūsmu izraisītās Natālijas Berežko dresētie pērtiķi, taču interneta vietnē "Youtube.com" atrodams slēptās kameras pirms diviem gadiem uzņemts video, kas parāda, ar kādu nežēlību iestudēti aizraujošie priekšnesumi. skat: https://www.youtube.com/watch?v=JXtyZW9uLoY https://www.youtube.com/watch?v=9ONQq7rlVIM

Ņemt piemēru no daudzām Eiropas valstīm un aizliegt izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs.

Bieži vien cilvēki neaizdomājas par "monētas otru pusi", viņi nāk uz cirku, lai gūtu labas emocījas, bet tikai retais aizdomājas, kas norisinās aizkulisēs - kā tiek dresēti dzīvnieki un kādos apstākļos tie tiek turēti. Aizliedzot izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs, cilvēki pēc pārmaiņām varētu baudīt augstvērtīgu cirka izrādi, kura tapšanā nebūtu spīdzināti dzīvnieki.

Iniciatīvas jaunumi

UZVARA! Prezidents izsludinājis likuma grozījumus par aizliegumu izmantot cirka izrādēs savvaļas dzīvniekus!04. Jul (2017)

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagājušajā nedēļā ir izsludinājis grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt cirka izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus.

Iepriekš prezidents bija saņēmis vairākus lūgumus neizsludināt šo likumu, tostarp no cirka mākslinieka Sergija Stupakova, kurš lūdzis prezidentu atgriezt likumu Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem Stupakovs skaidroja, ka viņa priekšnesumos piedalās apmācītas ūbeles un papagaiļi, līdz ar to likuma grozījumi, kas aizliedz apmācīt un izrādīt publiski savvaļas sugu dzīvniekus, tostarp putnus, nozīmē, ka Latvijā šis mākslinieks vairs darboties nevarēs.

Arī deputāte Jūlija Stepaņenko (S) mudināja prezidentu nodot šo likumu otrreizējai caurlūkošanai Saeimā. Viņasprāt, bija pamats uzskatīt, ka «likumprojekta virzība šajā jautājumā ir strukturāli organizēta, jo likumprojekta pieņemšanas gaitā uz sabiedrību un Saeimas deputātiem tika izdarīts mērķtiecīgs emocionāls spiediens no biedrības «Dzīvnieku brīvība«». Tas esot izpaudies kā organizēta, intensīva elektronisko vēstuļu sūtīšana, uz ko attiecīgi bija mudināti visi dzīvnieku aizlieguma idejas sekotāji biedrības interneta vietnē.

«Arī pret mani, kā Saeimas deputāti, kas iesniedza vairākus priekšlikumus likumprojektā, tika vērsts pastiprināts spiediens publiskā telpā un saziņā personisku draudu veidā. Vienu no šādiem draudu izteikšanas gadījumiem maniem tuviniekiem, kas ir tieši saistīts ar Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumiem, šobrīd vērtē Valsts policija,» norādīja Stepaņenko. Pēc viņas domām, «maldināšanas, emocionālā spiediena rezultātā, tika pieņemts sasteigts, nekvalitatīvs likums».

Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā aizliedz gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās.

Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs 2015.gadā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests. Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem normatīvajos aktos.

Daudzās Eiropas valstīs savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta. Latvijas cirkos nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm.

Ziņas avots: LETA

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Labas ziņas - Valdība vērtēs aizliegumu izmantot cirka izrādēs savvaļas dzīvniekus!23. Feb (2017)

Valdība skatīs likuma grozījumus, ar kuriem plānots aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu atrakcijās, tajā skaitā dzīvnieku izrādīšanu cirka izrādēs.

Plānots, ka aizliegums stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā, savukārt Rīgas cirks, kas ir vienīgais reģistrētais cirks Latvijā, savvaļas dzīvniekus vairs nevarēs izmantot no nākamā gada 1.janvāra.

Pret aizliegumu iestājas pirms gada izveidotā Rīgas cirka atbalsta biedrība, kas vēlas aizsargāt cirka vēsturiskās tradīcijas, tostarp dzīvnieku izrādīšanu. Savukārt Zemkopības ministrijas pārstāve Liene Ansone uzsver, ka Rīgas cirkā savvaļas dzīvniekus izrādēm ieved no trešajām valstīm, un Latvija nevar pārliecināties, vai dzīvnieki nav trenēti cietsirdīgi.

“Bija ļoti daudz tādi skandalozi gadījumi, piemēram, par pērtiķiem, tas pats ir bijis ar ziloņiem. Faktiski mēs runājam par tiem dzīvniekiem, kuri cietsirdīgi, iespējams, tiek trenēti tajās valstīs, kas nav Eiropas Savienības valstis un kurās varbūt šie labturības standarti nav tik augsti kā Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Ziņas avots: LSM

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Zemkopības ministrija sagatavojusi likumprojektu par savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs06. Oct (2016)

Ņemot vērā vairāku valstisko un nevalstisko organizāciju priekšlikumus, ZM sagatavojusi likumprojektu grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, paredzot savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs, informē ministrijā.

Grozījumu projekts paredz aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās. Aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstāsies mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki.

Likumprojektā arī precizētas normas, lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību noteiktās prasības.

Likumprojekts «Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā» vēl jāakceptē valdībai un jāpieņem Saeimai.

Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs pērn oktobra sākumā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests. Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē 9.novembrī tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem normatīvajos aktos.

Tikmēr Kultūras ministrija (KM) 5.februārī izvirzījusi prasību Rīgas cirkam izstrādāt darbības stratēģiju 2017.-2020.gadam, paredzot tajā pāreju uz darbības modeli bez savvaļas dzīvnieku izmantošanas priekšnesumos.

Daudzās Eiropas valstīs savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta. Latvijas cirkos nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm.

Ziņas avots: LETA

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Mainīts nosaukums24. Nov (2015)

Uzmanību! Pēc autores lūguma, iniciatīvai nomainīts nosaukums no "Par cilvēcisku cirku" uz "Par cirku bez dzīvniekiem"!

AUTORS: RAKULE ANNA