Pārstāvis: Tālis BangaPublicēta: 08. Feb (2021)

IESPĒJA ATTEIKTIES NO DRUKĀTA ČEKA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
797
Jau parakstījuši 797
9'203

Aicinu veidot attiecīgus likumu grozījumus, lai, veicot pirkumu, patērētājam ir iespēja atteikties no papīra čeka vai saņemt to digitāli. Tā būtiski tiks ietaupīti dabas resursi un samazināts atkritumu daudzums, tai skaitā veselībai bīstamie atkritumi, jo šādas vielas ir drukāto čeku sastāvā. Attiecīgajos likumos un regulējumos ir jādod iespēja arī citām nozarēm - ne tikai tirdzniecībai - digitalizēt norēķinus un to pavaddokumentus.

Kaut arī attīstās modernās tehnoloģijas un risinājumi, kas spēj mūsu ikdienu padarīt vienkāršāku un saudzēt dabas resursus, tirdzniecībā un citās nozarēs joprojām izmantojam novecojušu sistēmu, kad par katru transakciju tiek izdrukāts papīra čeks vai veidots pavaddokuments. Demokrātiskā un ilgtspējīgā sabiedrībā patērētājam ir jādod tiesības izvēlēties - saņemt papīra čeku vai atteikties no tā, vai arī saņemt to digitālā formātā. Tāpēc ir jāpilnveido likumi, lai par likumīgu tiktu uzskatīta transakcija bez čeka izdrukāšanas vai arī digitāls čeks, ne tikai papīra čeks, un lai rosinātu aizvien vairāk nozaru pāriet uz dokumentu digitalizāciju. Regulējumos ir arī skaidri jāatrunā, kas ir digitālais čeks, lai komersanti nebaidītos tādu ieviest. Izvēlei ir jābūt patērētāja ziņā - kādā formātā saņemt čeku. Īstenojot šis likuma izmaiņas, ir nepieciešams noteikt pārejas periodu, lai uzņēmumi spēj ieviest digitālu čeku un pavaddokumentu sistēmas, pirms tas tiek pieprasīts visiem.

Aizstājot papīra čekus ar digitālu čeku vai atsakoties no tiem, ir liela iespēja katru gadu ietaupīt ļoti daudzus dabas resursus un neradīt jaunus atkritumus, tai skaitā veselībai bīstamos. Katru gadu tiek lieki izcirsts daudz koku, saražots milzums naftas produktu un radīts tonnām atkritumu, lai tikai saražotu papīra čekus. No šāda jauninājuma sabiedrības galvenais ieguvums būtu gan ērtība, gan iespēja tiešā veidā saudzēt dabas resursus un neradīt jaunus atkritumus.

Iniciatīvas jaunumi

Par gaisa kvalitāti Rīgā un Eiropā – iesaisties!13. Jan (2022)

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu un Tev visdrīzāk rūp sakoptas, atbildīgas un veselīgas vides jautājumi, lūdzam pievērst uzmanību šai organizācijas ManaBalss ziņai un aicinājumam līdzdarboties!

Proti, Rīga ir viena no piecām Eiropas pilsētām, kur iedzīvotāji šogad kopīgi meklēs risinājumus gaisa kvalitātes uzlabošanai savas pilsētas un Eiropas līmenī.

Kā viena no piecām pilsētām Rīga ir izvēlēta dalībai starptautiskajā projektā "CODE Europe". Šis projekts ir mēģinājums kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai. Projekta iznākums būs lokāla, nacionāla un Eiropas līmeņa likumdošanas iniciatīvas, lai risinātu gaisa piesārņojuma problēmas un ikvienam nodrošinātu veselīgu gaisa kvalitāti.

Projektā savu artavu var sniegt ikviens, kuram ir viedoklis par Rīgas gaisa kvalitāti un ir vēlme iesaistīties šīs problēmas reālā risināšanā. Projekta mājaslapā aicinām aizpildīt īsu anketu un raksturot problēmas, ar kurām nācies saskarties galvaspilsētas gaisa kvalitātes dēļ. Tas paredzami neprasīs vairāk par piecām minūtēm.

Katra pieredze un paustais viedoklis ir vērtība, kas palīdzēs uzlabot gaisa kvalitāti visiem Rīgas, Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem!

Gaisa kvalitātes tēma kļūst arvien aktuālāka tās pārrobežu rakstura un ar to saistīto problēmu dēļ. Tiek lēsts, ka katru gadu apmēram 400’000 priekšlaicīgas nāves gadījumu Eiropā izraisa tieši gaisa piesārņojuma radītās problēmas. Lai panāktu veselīgu gaisa kvalitāti, jāmeklē visaptveroši un problēmas mērogam piemēroti risinājumi. Tāpēc šī projekta ietvaros tiks izmēģināts Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju pūļa iesaistes metode jeb crowdsourcing.

Projekta gaitā savāktās idejas un ieteikumi tiks mērogoti. Projekta sākumā tie aptvers tikai vietējo (pilsētas) līmeni, bet projekta noslēgumā tie sasniegs Eiropas Savienības līmeni.

Tas notiks sekojoši:

- Vispirms iedzīvotāji iezīmēs tās gaisa kvalitātes radītās problēmas, ar kurām viņi savā galvaspilsētā saskaras ikdienā.

- Tad iedzīvotāji piedāvās risinājumus izceltajām gaisa kvalitātes problēmām.

- Iedzīvotāji atlasīs idejas un prioritātes, kas būtu aktuālas ne vien Rīgā, bet arī plašākā mērogā.

- Pamatojoties uz iepriekš apkopoto informāciju, iedzīvotāji kopā ar ekspertiem – Eiropas Vides Biroju – formulēs politikas priekšlikumus par gaisa kvalitāti.

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem var sekot "Par tīru gaisu Rīgā" Facebook kontā!

***

Projekts CODE Europe 2022. gada garumā norisināsies piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.

AUTORS: MANA BALSS

Vai un kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra?15. Apr (2021)

Visbiežāk tikko nodrukāts kases čeks nonāk miskastē, un pat atkritumu pārstrādes uzņēmumi no mazajiem papīriņiem "taisās vaļā". Vai digitalizācijas laikmetā nebūtu pienācis laiks papīra čeku aizstāt ar elektronisku? Tas būtu ērtāk, drošāk un videi draudzīgāk.

Pēc iniciatīvas "Iespēja atteikties no drukāta čeka" publicēšanas ManaBalss platformā šo jautājumu savā publikācijā analizē portāls "Latvijas Avīze".

Iniciatīvas autors ir vides aktīvists un kustības "Trashmob" vadītājs Tālis Banga. Viņš, regulāri sportojot dabā, pie viena arī savāc citu atstātos atkritumus, kā arī rīko dažādas kampaņas, lai izkustinātu no vietas gadiem iestrēgušas vides problēmas.

Jau tagad Latvijā šur tur var saņemt maksājuma čeku digitāli, piemēram, "Latvijas Pasta" pakomātos un medicīnas iestādēs. Nupat elektroniskos čekus izmēģinājuma režīmā pārbauda tirdzniecības uzņēmums "Maxima Latvija".

Veselības iestādes un pasts – līderi

Vieni no pirmajiem Latvijā jau 2019. gadā elektroniskās kvītis ieviesa SIA "Veselības centrs 4" un tā grupas uzņēmumi.

Apmeklētāji par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem papīra čeka vietā var izvēlēties e-kvīti, turklāt ar klienta piekrišanu viņa dati tiek nosūtīti Valsts ieņēmumu dienestam, kur tos automātiski iekļauj iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas sagatavē.

Jaunievedumam ir daudz ērtību – samaksas čeks vairs nav jāglabā, nebēdājot, vai tas kaut kur nenoklīdīs, teksts neizbalos un nebūs salasāms, nav jāskenē, un informāciju par tiem vairs nevajag ievadīt ar roku.

Elektronisko kvīti var saņemt arī vienā no "Latvijas Pasta" jaunākajiem pakalpojumiem – pakomātā.

"Skatījāmies, kādā veidā maksājuma procesu varētu digitalizēt, un nonācām līdz e-kvītij. Cilvēks pie mūsu pakomāta veic samaksu par sūtījumu un ievada savu tālruņa numuru, uz kuru tiek nosūtīta apstiprinājuma izziņa ar attiecīgu saiti. Saitē norādīts sūtījuma numurs un links, kas tālāk noved uz mājas lapu, kurā ir informācija, no kurienes un uz kurieni notiek sūtījums, un ļoti saprotamā veidā norādīta iespēja uzklikšķināt un atvērt maksājuma kvīti.

Cilvēkam atveras tāds pats čeks, tikai digitālā formātā, un, ja ir tāda vajadzība, jebkuru digitālu dokumentu var izdrukāt un ielikt kabatā,” e-kvīts saņemšanas kārtību skaidro Pasta termināļa pakalpojumu vadītāja Sandra Rogaļ­ska, pieļaujot, ka uzņēmumā e-kvīti varētu ieviest arī citos pakalpojumos.

"Maxima" vēl eksperimentē

Uzņēmums elektronisko čeku sagatavošanas darbus uzsācis pirms pāris gadiem, veicot pārrunas ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un pielāgojot un meklējot atbilstošākās kases sistēmas, lai pakāpeniski varētu pāriet uz elektroniskajiem čekiem, stāsta uzņēmuma komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

"Pašlaik mūsu veikalos iegādāto produktu čeku izsniegšana digitālā formātā notiek testa versijā – "Maxima" mobilās lietotnes lietotājiem izsniedzam čeka elektronisko versiju uz “Paldies” kartes kontā norādīto e-pastu paralēli papīra čekiem. Mūsu klienti to ir ļoti atzinīgi novērtējuši un gaida čeku digitalizāciju, ko plānojam veikt gada otrajā pusē, sniedzot iespēju klientiem izvēlēties – saņemt čeku digitāli vai papīra formātā."

Uzņēmums uzsver, ka digitālie čeki ir vēl viens solis tuvāk zaļākai nākotnei.

Otrs tirdzniecības milzis "Rimi" šo ierosmi pagaidām izvērtē teorētiski, atzīstot digitālos čekus par iespēju "modernizēt mūsu ikdienas darbu un dzīvot dabai draudzīgāk, ja likumdošana ļaus veikt šīs izmaiņas".

Avots: portāls LA

Abonē ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS