Prasība ir izpildīta neatkarīgi no iniciatīvas

Pārstāvis: Latvijas Krievu savienība, Inna DjeriPublicēta: 30. Jul (2020)

PAR KADASTRĀLAS VĒRTĪBAS NEPALIELINĀŠANU LĪDZ PILNĪGAI KRĪZES PĀRVARĒŠANAI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
4'127
Jau parakstījuši 4'127
5'873

Krīzes laikā cilvēkiem nav jācieš no nodokļu paaugstināšanas. COVID-19 ir ievērojami ietekmējis pasaules ekonomiku, un uzņēmējdarbība arī mūsu valstī ir smagi cietusi. Ar šo iniciatīvu mēs vēlamies apturēt nodokļu sloga palielināšanos mūsu valsts iedzīvotājiem un uzņēmējdarbībai un veicināt ekonomikas krīzes seku pārvarēšanu.

Parakstot šo kolektīvo iesniegumu, mēs aicinām Saeimu apturēt kadastrālās vērtības pārskatīšanu, līdz IKP pieaugums sasniegs 3% gadā.

Ja notiks valdības plānotā kadastrālās vērtības paaugstināšana, nekustamā īpašuma nodoklis automātiski pieaugs. Palielinoties šim nodoklim, palielināsies izdevumi visiem ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, bet gala patērētājs maksās par visu. Kadastrālās vērtības izmaiņas tika gatavotas jau ilgu laiku, taču tās tiek veiktas visnepiemērotākajā laikā, kad COVID-19 pandēmija ir izraisījusi globālu krīzi.

Iniciatīvas jaunumi

Kadastrālās vērtības "nekustinās" līdz 2025. gadam28. May (2021)

Saeimas Juridiskā komisija trešajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, lai patlaban spēkā esošās kadastrālās vērtības turpinātu piemērot līdz 2025. gada 1. janvārim.

Lai grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā stātos spēkā, tie vēl galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvas "Par kadastrālas vērtības nepalielināšanu līdz pilnīgai krīzes pārvarēšanai" prasību.

Sazinoties ar grozījumu virzītāju un Juridiskās komisijas priekšsēdētāju Juri Jurašu (JKP), ManaBalss.lv noskaidroja, ka šis Saeimas lēmums ir virzīts un pieņemts neatkarīgi no konkrētās iniciatīvas.

"Šī iniciatīva nebija par pamatu pieņemtajam likumprojektam," komentē J. Jurašs. "Likumprojektu iesniedza JKP frakcija, jo Finanšu ministrija nebija izstrādājusi NĪN regulējumu, ja gadījumā stātos spēkā jaunās kadastrālās vērtības. Proti, lai nodoklis būtu taisnīgs un samaksājams."

"Kamēr Saeimas un valdības vairākums nav vienojies par visaptverošu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, kas nodrošinātu iedzīvotājiem un uzņēmējiem taisnīgu un panesamu nodokļu slogu, kadastrālo vērtību pieaugumu nevajadzētu pieļaut," iepriekš akcentēja Juridiskās komisijas priekšsēdētājs J. Jurašs, norādot, ka Latvijā nekustamā īpašuma nodokļa apmērs ir saistīts ar īpašuma kadastrālo vērtību. Līdz šim kadastrālās vērtības bija iesaldētas, lai novērstu nekustamā īpašuma nodokļa pieaugumu.

Paredzēts, ka kadastrālo vērtību bāzi 2025.–2028.gadam apstiprinās līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Ar grozījumiem plānots noteikt uzdevumu Ministru kabinetam līdz 2024. gada 31. janvārim iesniegt Saeimai likumprojektu, kas saistībā ar kadastrālo vērtību bāzes izmaiņām paredzēs samērīgu nekustamā īpašuma nodokli un kas stāsies spēkā vienlaikus ar jauno kadastrālo vērtību bāzi.

Plānots, ka likumprojektā būs jānosaka samērīgs nekustamā īpašuma nodokļa slogs dzīvokļu īpašumiem un dzīvojamām mājām, ja tos neizmanto saimnieciskās darbības veikšanai, kā arī zemei, tostarp lauksaimniecībā izmantojamai zemei, samazinot nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

Avots: Saeimas Preses dienests; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Aicina kadastra vērtību nepaaugstināt līdz pārliecinošai ekonomikas atlabšanai04. Aug (2020)

Ar aicinājumu noteikt slieksni, virs kura notiek plānotais kadastrālās vērtības pieaugums, ir publicēta Latvijas Krievu savienības (LKS) apmaksāta iniciatīva.

Iniciatīvas "Par kadastrālas vērtības nepalielināšanu līdz pilnīgai krīzes pārvarēšanai" autore un LKS pārstāve argumentē, ka kadastrālās vērtības straujš pieaugums, kas ietekmēs virkni dažādu nodokļu un sadārdzinās uzņēmējdarbību, iznākumā tiks pārcelts uz gala patērētājiem un klientiem.

Covid-19 krīzes laiks šai ziņā nav labākais, kad plānot šādu sadārdzinājumu, pat ja no tā tiktu pasargāti sava vienīgā mājokļa īpašnieki, kā to grib panākt Tieslietu ministrija. Jo līdz ar augstākiem maksājumiem par ražošanas telpām un platībām jebkurā gadījumā Latvijā sadārdzinātos uzņēmējdarbība.

Saskaņā ar platformas ManaBalss kritērijiem, LKS pārstāvētā iniciatīva ir maksas pakalpojums. Tas ir atkarībā no politiskās partijas, kompānijas vai nozaru asociācijas lieluma dažādots maksas pakalpojums par iniciatīvas konsultēšanu tās tapšanas procesā, tās publicēšanu un tehnisku atbalstu tās turpmākajā virzībā, kas citkārt Latvijas pilsoņiem ManaBalss platformā ir bez maksas.

Kāpēc partijām un arī kompānijām ManaBalss piemēro maksas pakalpojumus, ir skaidrots šeit. Īsumā: ManaBalss ikdienas darbu uztur TIKAI sabiedrība pati, tāpēc par konkrētu politisko un ekonomisko interešu pārstāvniecību, kaut gan tām ir plaša sabiedriskā nozīme, mūsuprāt, ir samērīgi un godīgi prasīt samaksu.

2019. gadā ManaBalss saņēma mikroziedojumus no 24’000 cilvēku. Šie cilvēki noteikti pārstāvēja visplašāko Latvijas un diasporas politisko, bezpartejisko un ekonomisko interešu loku.

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS