Pārstāvis: Viesturs RoziņšPublicēta: 18. Mar (2021)

PAR TEĀTRA MĀKSLAS PIEEJAMĪBU KLĀTIENĒ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'128
Jau parakstījuši 1'128
8'872

Teātra māksla ir būtiska daļa no sabiedrības garīgās veselības. It īpaši krīzes apstākļos caur mākslas darba vērošanu notiek emociju ventilēšanas process, kas palīdz atjaunoties pēc fiziskas vai emocionālas slodzes, ar ko šobrīd saskaras gandrīz ikviens sabiedrības pārstāvis, kuru skārusi Covid-19 izraisītā krīze. Teātra māksla ir izdzīvojusi dažādus laikus - teātra procesu nav apstādinājis ne karš, ne dažādās ekonomiskās un politiskās krīzes kopš antīkajiem laikiem. Šobrīd, ņemot vērā pulcēšanās ierobežojumus, teātris klātienē skatītājiem nav pieejams nekādā formā - pat ne vienam izolētam skatītājam vai mājsaimniecībai, ne arī ārtelpās vai izveidojot speciālu arhitektūru, kur skatītāji ir izvietoti pa atsevišķām istabām (kā tas šobrīd notiek Japānā). Iniciatīvas mērķis ir, ievērojot visas nepieciešamās drošības prasības, atļaut profesionālajiem teātriem iespēju atrast pielāgotu un drošu formu, kā atvērt teātra durvis skatītājiem.

Teātra mākslinieku galvenais uzdevums visos laikos ir bijis pielāgoties, meklēt jaunas formas, veicināt pārmaiņas, sarunāties ar sabiedrību aktuālos un nozīmīgos brīžos, īpaši krīzes situācijās. Latvijas teātra mākslas formas ir konkurētspējīgas pasaulē, un arī šobrīd teātri būtu spējīgi izstrādāt drošu klātienes teātra vērošanas pieredzi, lai ievērotu visas nepieciešamās epidemioloģiskās prasības, turklāt vienlaikus attīstot inovācijas fiziskās distancēšanās iespējām.

Īstenojot šo iniciatīvu, sabiedrībā mazināsies spriedze un pandēmijas izraisītā emocionālā krīze. Ir jādomā par krīzes pārvarēšanu ilgtermiņā. Šādi tiks attīstīta atbildīga teātra skatīšanās pieredze jaunos apstākļos.

Iniciatīvas jaunumi

Itālijā aktieri iet pie skatītājiem; ar nepilnu slodzi atver arī teātrus30. Mar (2021)

Kopš gada sākuma Itālijā tiek īstenots "teātra piegāžu" projekts, vēsta TV3.

Projekts visā valstī darbojas jau kopš janvāra. Tajā piedalās aktieri no visas Itālijas – laikā, kad vienīgie teātros ielaistie cilvēki ir viņi paši, un tikai uz mēģinājumiem.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Par teātra mākslas pieejamību klātienē". Tās autors argumentē, ka teātri ir spējīgi izstrādāt drošu klātienes teātra vērošanas pieredzi, lai ievērotu visas nepieciešamās epidemioloģiskās prasības un vienlaikus attīstīt inovācijas fiziskās distancēšanās iespējām.

Itālijā mobilās izrādes var pieteikt internetā, izvēloties no dažādām "ēdienkartēm". Katrā no tām ir pieejami izrāžu fragmenti, kas atbilst dažādām gaumēm.

Aktieri parkos un iekšpagalmos plāno turpināt uzstāties, lai nezaudētu iemaņas, kad teātri tiks atvērti, un lai nopelnītu iztiku.

Kopš pagājušās nedēļas nogales – līdz ar zīmīgo Starptautiskās Teātra dienas datumu – Itālijā ir stājies spēkā arī premjera Mario Dragi dekrēts par Covid-19 krīzes risinājumu jauninājumiem. Tostarp ar 25% noslodzi ir atļauta teātru darbība zemas saslimšanas riska jeb valsts "dzeltenajos" reģionos, raksta izdevums Business Standard.

Avots: TV3; Business Standard

AUTORS: MANA BALSS