Pārstāvis: Dmitrijs GolubevsPublicēta: 18. Feb (2020)

PAR MEDICĪNU BEZ ŠARLATĀNIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'979
Jau parakstījuši 1'979
8'021

Medicīnas vēsture pazīst daudzus viltus brīnumlīdzekļus, un diemžēl arī mūsdienās aizvien neesam brīvi no šarlatānisma medicīnā. Zinātniski nepamatotas metodes piekopj arī sertificēti ārsti, tās māca universitātēs un praktizē valsts un pašvaldību slimnīcās. Piemēram, pseidomedicīna homeopātija ir iekļauta oficiālajā ārstniecības personu klasifikatorā. Pseidomedicīnas metode ir arī biorezonanses terapija, kas ir iekļauta ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatorā, lai gan tai nav nekā kopīga ar ārstniecību. Lai arī šāda pseidomedicīna ir droša tādā ziņā, ka tā nenodara tiešo kaitējumu, tā noteikti nav droša tāpēc, ka attālina pierādījumos balstīto ārstniecību un diagnostiku. Tas, savukārt, cilvēkus pakļauj riskam savas slimības ielaist. Protams, placebo efekts pastāv, taču pseidomedicīna lielākajā vairumā gadījumu tomēr paņem cilvēku naudu bezjēdzīgām procedūrām un pirkumiem, un to efektīvāk varētu iztērēt pierādījumos balstītām procedūrām un preparātiem. Vai arī, ja medicīniskā palīdzība nav vajadzīga, tad šo naudu noteikti varētu iztērēt jēdzīgāk. Valstij ir jāparūpējas, lai tās uzraudzībā iedzīvotāji netiek maldināti vai apkrāpti.

Tāpēc ir nepieciešams pārskatīt ārstniecības personu reģistru, ārstniecības personu klasifikatoru, ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatoru, medicīnas profesiju mācību standartus, un valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu un preparātu sarakstus, lai nodrošinātu, ka tajos ir tikai pierādījumos balstītās medicīnas specialitātes, metodes un preparāti. Nav pieļaujama arī pacientu krāpšana aptiekās, kā zāles piedāvājot bezjēdzīgus preparātus. Tos varētu atļaut tirgot tikai nošķirti no medicīniskajiem preparātiem un ar skaidri uzskatāmu brīdinājumu, ka tās nav zāles (un arī citur uz iepakojuma, aprakstā vai pievienotajos materiālos neapgalvojot, ka tās ir zāles, vai ka tām piemīt kāds pierādījumos balstīts ārstējošais efekts).

Sabiedrības ieguvums no tā būtu savlaicīgāka slimību diagnostika un efektīva, pierādījumos balstīta ārstēšana. Arī rocība Latvijā nav tik augsta, lai cilvēki izniekotu laiku un naudu šarlatāniem. Nodrošinot pierādījumos balstītu medicīnu, tiks uzlabota sabiedrības veselība, mazinātas rindas pie ārstiem, kas netiks lieki nodarbināti, ārstējot šarlatānu ielaistās slimības, kā arī augs sabiedrības labklājība.

Iniciatīvas jaunumi

Aicinājums apsvērt atbalstu tematiski radniecīgai iniciatīvai09. Nov (2020)

Paldies par Tavu pilsonisko aktivitāti un interesi par ManaBalss platformas autoru ierosinājumiem!

Tā kā esi atbalstījis šo iniciatīvu, ManaBalss aicina Tevi parakstīt arī citu – tematiski radniecīgu – iniciatīvu "Uzrādīt zāļu efektivitāti", kas iestājas par pacientu tiesībām uz pilnvērtīgu informāciju.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, lūdzam ar to dalīties arī ar citiem!

AUTORS: MANA BALSS

Vai homeopātija ir jāmāca valsts augstskolā? Eiropa pret to ir aizvien noraidošāka22. Jul (2020)

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mēģinājums pamatot savu plānu par rezidentūras studiju programmu homeopātijā kā Eiropas praksi neiztur kritiku. Tā pēc faktu analīzes raksta pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica savā rubrikā Re:Check.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvas "Par medicīnu bez šarlatāniem" prasību pārtraukt valsts dažāda veida atbalstu homeopātijai un valsts praktizētajā medicīnā un tās izglītībā turēties tikai pie pierādījumos balstītās medicīnas standartiem.

Savu lēmumu RSU pamato, nosaucot sešas konkrētas universitātes. Re:Check pārbaudīja, ka tā gluži nav – vismaz četrās no sešām nosauktajām universitātēm homeopātijas programmas pēdējos gados ir slēgtas. 

Kad iepriekš Latvijas Radio interesējās par to, kādēļ RSU šāda programma tiek veidota, universitātes Rezidentūras studiju fakultātes dekāne Ilze Grope atbildēja, ka tādu iespēju pieļauj Ministru kabineta noteikumi, turklāt šāda prakse esot izplatīta daudzviet Eiropā, piemēram, Vācijā Spānijā un Itālijā. Jau Re:Check ar zināmām grūtībām, tomēr no I. Gropes noskaidroja, par kurām universitātēm tieši ir runa.

Tālāk jau sazinoties ar šīm universitātēm, kļuva skaidrs, ka trijās no šīm universitātēm – Vircburgas universitāte Vācijā, Strasbūras universitāte Francijā un Sjēnas universitāte Itālijā – šādas programmas vai lekciju kursa vairs nav. Homeopātijas kurss 2018. gadā ir slēgts vēl vienā no sešām nosauktajām universitātēm – Vīnes medicīnas universitātē Austrijā. Par to atrodami arī ziņu raksti. Pēc tam, kad par šādu kursu sūdzējās studenti, universitātes rektors paziņoja, ka vēlas "distancēties no šarlatānisma".

Pārējās divas I. Gropes nosauktās universitātes – Bernes universitāte Šveicē un Marseļas Francijā – uz Re:Check jautājumu neatbildēja.

Ir pieejama informācija arī par citām valstīm un universitātēm, kas vēršas pret homeopātiju. Nesen no maģistra studiju programmas homeopātijā pēc asām diskusijām mediķu vidū atteikusies Lilles universitāte Francijā. Arī Barselonas universitāte Spānijā, jo pieeja ir nezinātniska, un šādu grādu homeopātijā vairs neakceptē Spānijas Veselības ministrija. Francijas valdība nesen arī pārtraukusi kompensēt homeopātisku medikamentu iegādi, jo tiem nav pierādītas iedarbības.

Jānorāda, ka arī Latvijā homeopātiskos līdzekļus kompensējamo zāļu sarakstā neiekļauj. ManaBalss autora iniciatīvā gan ir prasība tos tirdzniecības vietās arī skaidri nodalīt no konvencionālo medikamentu tirdzniecības, lai nemaldinātu pircējus.

Avots: Re:Check; ManaBalss

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Ārsts-homeopāts ir vārdu savienojums, kas nav tālu no oksimorona30. Jun (2020)

"Ārsts-homeopāts ir visai jocīgs vārdu savienojums. Nav tālu no oksimorona." Tā intervijā portālam Satori spriež filozofs, RSU docents Ivars Neiders.

Saruna starp viņu un Helmutu Cauni ir par dažādām Covid-19 laika iezīmēm augstskolās un plašākā sabiedrībā, ieskaitot diskusijās lietotās argumentācijas kritērijus.

Šai kontekstā I. Neiders tad arī saka: "Ja cilvēks ar ārsta izglītību sāk stāstīt kaut ko par to, kā noteikti homeopātiski preparāti palīdz pret noteiktām slimībām, tad striktā nozīmē viņš vairs nerunā kā ārsts, jo viņa apgalvojumi nav pamatojami ar pierādījumiem, kurus izmanto medicīnā. Šādā nozīmē, protams, ārsts-homeopāts ir visai jocīgs vārdu savienojums. Nav tālu no oksimorona."

Ar šādu argumentāciju ir pamatota arī ManaBalss autora iniciatīva "Par medicīnu bez šarlatāniem", kas prasa tirdzniecībā skaidri nošķirt homeopātiskos preparātus no zālēm, kā arī pārskatīt ārstniecības personu reģistru, ārstniecības personu klasifikatoru, ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatoru, medicīnas profesiju mācību standartus, un valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu un preparātu sarakstus, lai nodrošinātu, ka tajos ir tikai pierādījumos balstītās medicīnas specialitātes, metodes un preparāti.

Avots: Satori

Tā kā esi ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk - iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

ManaBalss.lv komanda

AUTORS: MANA BALSS

Homeopātijas preparātu skaidru nošķiršanu no zālēm sāk diskutēt Saeimā21. May (2020)

Spraigu viedokļu apmaiņu sociālajos tīklos ir izraisījusi šonedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sāktā diskusija "Par netradicionālās medicīnas statusu Latvijā. Pierādījumos balstīta medicīna". Praktiski šī ir diskusija par homeopātijas jomu un tās vietu Latvijas medicīnā, un tās iniciators ir komisijas priekšsēdētājs Dr. med. Andris Skride.

Covid-19 ārkārtas situācijas sākumā zinātnieku sašutumu un dažādu viedokļu rezonansi izraisīja sociālajos tīklos reklamētie homeopātijas risinājumi, piesaucot arī pandēmijas. Pēc būtība šī tēma un arī Saeimā sāktā diskusija sakrīt ar ManaBalss autora virzīto iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem".

Saeimas attālinātajā diskusijā piedalījās arī pārstāvji no Veselības ministrijas, Zāļu valsts aģentūras, Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Homeopātu asociācijas, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības un Rīgas Stradiņa universitātes.

Diskusijas laikā mediķi, zinātnieki, universitāšu un citu jomu pārstāvji dalījās savos viedokļos un pārdomās par netradicionālo medicīnu, savā Facebook laika joslā raksta A. Skride. Viņa vērtējumā apgalvojumi, ka Covid-19 var ārstēt ar homeopātiju, neiztur nekādu kritiku. "Melnu kaķu vai Lieldienu šūpoļu maģiskajai varai mēdz ticēt pat medicīnas studenti. Aicinu visus primāri ticēt pierādījumos balstītai medicīnai," raksta politiķis un ārsts A. Skride.

"Vēlos uzsvērt, ka homeopātiju nedrīkst izmantot hronisku un nopietnu slimību ārstēšanai, jo tās efektivitāte nav zinātniski pierādīta randomizētos pētījumos," norāda A. Skride. "Tieši pretēji – zinātne ir pierādījusi tās neefektivitāti vai pat veselības stāvokļa pasliktināšanos. Mums ir jātiecas uz to, lai Latvijā tiktu izmantota pierādījumos balstīta medicīna!"

Lūdzam ievērot, ka organizācija ManaBalss nepārstāv NEVIENU mūsu uzturētajā platformā publicēto iniciatīvu, bet gan sniedz iespēju un atbalstu tiesiski un faktoloģiski korektu un eventuāli īstenojamu ideju iekļaušanai tiesību aktos un institūciju praksē.

Ar šādu atrunu norādām, ka diskusijas, kurās tiek apspriesta iniciatīva "Par medicīnu bez šarlatāniem", bieži vien aizklīst nelietderīgā sānceļā – par homeopātijas kā pārliecības un prakses tiesībām pastāvēt vispār. Konkrētā iniciatīva šādas tiesības neapšauba, šis jautājums vispār netiek apspriests, un tā nemitīgā cilāšana ir traucējošs pārpratums, kas novirza no lietas būtības.

Iniciatīvas būtība ir prasība skaidri nošķirt homeopātiskos preparātus to tirdzniecības vietās no konvencionāliem, pierādījumos balstītas medicīnas līdzekļiem, kā arī nepraktizēt homeopātiju valsts veselības aprūpes sistēmā.

Paldies visiem, kas ir iesaistījušies šai diskusijā. Visi viedokļi un pieredzes ir diskusijas vērtas, tomēr saistībā ar konkrēto iniciatīvu svarīgi ir saglabāt sarunas fokusu un nepazaudēt tās racionālo, konkrēto pavedienu.

Cieņā,

ManaBalss.lv komanda

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas 19. maija sēdes ieraksts ir iegūstams šeit (sadaļā "10:00 Sociālo un darba lietu komisijas sēde").

AUTORS: MANA BALSS

Homeopātija no pandēmijas neglābs21. Apr (2020)

Vai tiešām homeopātija ir tik slikta? - Galu galā, jebkura diskusija par homeopātijas neefektivitāti atgriežas pie šā, iespējams, svarīgākā argumenta.

Kāpēc gan nelietot cukurzirnīšus, ja cilvēkam palīdz, pat ar placebo efektu? Nu un, ka nav drošticamu pētījumu? – Šos šķietami retoriskos jautājumus portālā Delfi aplūko "SkeptiCafe" līdzdibinātāja un zinātnes žurnāliste Signe Dīna.

Mūsdienu uz pierādījumiem balstītā medicīna, kas šobrīd glābj cilvēku dzīvības reanimācijā, kas meklē zāles Covid-19 ārstēšanai, kas pēta jaunā koronavīrusa uzbūvi, lai spētu pret to izveidot vakcīnu – šī medicīna ir balstīta uz zinātnes principiem. Pateicoties mūsdienu medicīnai, 1980. gadā visā pasaulē tika izskausta drausmīga slimība – bakas. Pateicoties mūsdienu medicīnai, HIV infekcija vairs nav neizbēgams nāves spriedums.

Šie un daudzi citi medicīnas sasniegumi ir iespējami tāpēc, ka tā balstās uz sistemātiskiem zinātniskiem pētījumiem, laika gaitā atmetot nederīgo un paturot efektīvo. Ja gribam pārbaudīt, vai konkrētas zāles spēj ārstēt smagus Covid-19 gadījumus, mēs vēršamies pie šīm pētījumu metodēm, sadalot pacientus grupās un salīdzinot ārstēšanas rezultātus.

Lai kā homeopātiem nepatiktu placebo efekta piesaukšana, tas tomēr ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ šī prakse tik ilgstoši pastāv līdzās pierādījumos balstītajai medicīnai. Netraucē arī tas, ka homeopātiskajos preparātos bieži vien nav aktīvo vielu, kas varētu cilvēkam kaitēt.

Homeopātiem gan ir atbilde arī uz to, kādēļ zinātniski pētījumi viņu metodi neatzīst par gana labu esam. Proti, ka homeopātiju nevar pierādīt ar zinātni, jo tā balstās uz citiem ārstēšanas principiem – tā ārstē “cilvēka individuālos simptomus”. Šis arguments šķiet ļoti pievilcīgs, jo, protams, ka zinātnē balstīta medicīna nav visspēcīga, un tā nespēj salabot visu, kas cilvēka organismā var noiet greizi.

Jā, ir godprātīgi ārsti-homeopāti, kas sūtīs savus pacientus arī pie citiem dakteriem. Tomēr katram pašam ir jāizlemj – ja pastāv izvēle starp cukurzirnīšiem, kas varbūt nostrādās, bet varbūt nē, un zālēm, kas darbojas, bet var būt nepatīkamas... vai tiešām ir vērts spēlēt loteriju ar savu veselību?

Piemēram, 2018. gadā Jeila Universitātes pētnieki atklāja, ka izārstējama vēža pacientiem, kuri izvēlas ārstēties ar homeopātiju un citām alternatīvajām metodēm, ir divkārt lielāks risks nomirt, nekā tiem, kuri šīs alternatīvās metodes nelieto vispār.

Attiecīgi, zinātniskās medicīnas aizstāvji dusmojas, ka krīzes laikā Latvijas iedzīvotāji ar sociālo mediju palīdzību tiek aicināti lietot homeopātiju. Tā tiek veicināta situācija, ka cilvēkiem šķiet pieņemami nevis Pasaules veselības organizācijas un Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumi, nevis sociālā distancēšanās, bet gan nepārbaudīts alternatīvās medicīnas preparāts, kas pārkāpj fizikas un ķīmijas pamatlikumus.

Apsver savu atbalstu ManaBalss autora iniciatīvai!

Avots: DELFI; Signe Dīna, "SkeptiCafe" līdzdibinātāja un zinātnes žurnāliste

AUTORS: MANA BALSS

Krīzi izmanto arī negodprātīgai peļņai23. Mar (2020)

Kuldīgas pusē darbojas krāpnieku grupu, kas apzvana vecākus ļaudis, stāsta par tūlītēju pārtikas un zāļu deficītu un pie reizes piedāvā arī brīnumzāles "pret vīrusu", raksta ziņu portāls "Jauns".

Blēži vecajiem cilvēkiem piedāvā sapirkt visu nepieciešamo ar piegādi uz mājām, taču par visu jāsamaksā jau pirms piegādes.

Kā negodprātīgu peļņas mēģinājumu krīzes situācijā portāls "Jauns" vērtē arī neseno homeopātes Ingunas Vecvagares ziņojumu sociālajos tīklos par homeopātisku, arsēnu saturošu preparātu efektivitāti arī pašreizējo veselības risku un faktisko saslimšanu gadījumos.

Šis ieraksts izpelnījās plašu nosodījumu, medicīnas un zinātnes profesionāļu asu kritiku, un nu jau no homeopātes ierakstu vēstures sociālajos tīklos ir izdzēsts.

Reaģējot uz to, sabiedrībā tika aktualizēta parakstīšanās par ManaBalss autora iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem". Tās priekšlikums cita starpā ir homeopātiju neatzīt par oficiālu medicīnas nozari un tās izstrādājumus aizliegt saukt par zālēm.

Portāls ir izpētījis, ka arī veikals "Cenu klubs" ir starp "krīzes pelnītājiem". Proti, par nesamērīgu cenu tiek piedāvātas medicīnas maskas. Iepakojums ar 50 maskām – par 49,99 eiro, kaut gan ikdienā tāds iepakojums maksā vidēji divus eiro. Pat profesionāļiem paredzētu ārstu sejas trīs kārtu masku cena šādā iepakojumā nav lielāka par pieciem eiro.

Attaisnojoties ar slikto griķu ražu pērn, šai krīzes panikas laikā pieprasītajai precei cenu pacēlis ražotājs "Valdo". Bet vairākos interneta veikalos uz brīdi parādījās piedāvājums par 480 eiro iegādāties komplektu, kurā ietilpst 40 Covid-19 testi, kuri rezultātu dodot 15 minūšu laikā. Šis piedāvājums gan visai ātri pazuda.

Avots: portāls "Jauns"

AUTORS: MANA BALSS

Retorika ap vīrusu uzjunda kaislības arī par homeopātijas regulēšanu16. Mar (2020)

""PIERĀDĪJUSI" my ass!" – tik sakāpināta ir profesora, fiziķa Vjačeslava Kaščejeva reakcija uz homeopātes Ingunas Vecvagares aicinājumu Latvijas iedzīvotājiem vietnē Twitter Covid-19 epidēmijas laikā sevi sargāt ar homeopātijas palīdzību.

"Homeopātija ir sevi pierādījusi kā efektīva medicīna epidēmiju apkarošanā profilaktiski un akūti šo saslimšanu ārstēšanā," ierakstā apgalvo I. Vecvagare.

Apgalvojums par "pierādījumu" izraisīja gan V. Kaščejeva publiski pausto sašutumu, gan profesora un ārsta Gustava Latkovska komentāru turpat mikroblogu vietnē: "Šis manai iecietībai laikam arī liek punktu. Tomēr jāsāk izskatīt jautājumu, vai homeopātijai ir jāturpina būt kā atsevišķai ārsta specialitātei. COVID-19 ārstēšana ar homeopātiju nav pieļaujama."

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, Uga Dumpis par homeopātisko preparātu ieteikšanu cīņai ar koronavīrusu arī ir tiešs. "Tās ir viltus ziņas. Tie nav medikamenti. Šobrīd šādas ziņas nedrīkstētu izskanēt, tam būtu jāpievērš uzmanība attiecīgajiem dienestiem. Tā ir ļoti nopietna dezinformācija, to nevar pieļaut, tas jākontrolē," profesoru U. Dumpi citē LTV ziņu dienests.

Tvītā V. Kaščejevs atsaucas uz savu partijas biedru, ārstu un Saeimas deputātu Andri Skridi (A/P), rakstos, ka "beigsies krīze, virzīs iniciatīvu nodalīt homepātus no ārstiem, bet šobrīd katrs var parakstīt", un tālāk seko norāde uz ManaBalss autora iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem".

Avots: Twitter, LTV

AUTORS: MANA BALSS

Tautas un zinātniskā medicīna vienmēr pastāvēs līdzās28. Feb (2020)

Pārrunājot jauno iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem" Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums", ārsts Anatolijs Danilāns piekrīt, ka ir jāpārskata dažādie ārstniecības reģistri, metodes un klasifikatori.

Gastroenterologs un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Anatolijs Danilāns norāda, ka visu medicīnu var sadalīt divās daļās. Viena ir mūsdienu zinātniskā un ļoti attīstītā medicīna, kurā visas ārstēšanas metodes un preparāti tiek pārbaudīti. Otra ir tautas medicīna.

Pēc viņa teiktā, šīs divas daļas pastāv līdzās visā pasaulē – ASV, Vācijā, Anglijā u.c. A. Danilāns norāda, ka tautas medicīna ir kaitīga gadījumos, kad cilvēks ar smagu slimību vispirms meklē palīdzību pie dziedniekiem, un varbūt viņam pat kļūst labāk, tomēr slimība turpina progresēt.

Kāpēc tad cilvēki vēršas pēc palīdzības pie dziedniekiem un tautas medicīnas? A. Danilāns ir pārliecināts, ka pacienti sagaida kaut ko neparastu, brīnumainu un ātru izdziedināšanu. Tāpēc viņš ir arī pārliecināts, ka abas ārstēšanas daļas – zinātniskā un tautas – pastāvēs līdzās vienmēr. Ārsts gan arī piekrīt, ka ir jāpārskata dažādie ārstniecības reģistri, metodes un klasifikatori.

Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere uzsver, ka homeopātiskos preparātus Latvijā valsts nemaksā. Turklāt ES normatīvi nosaka, kā šādi preparāti ir jāgatavo. Latvijas reģistrā iekļautie homeopātiskie preparāti atbilst visām ES prasībām.

I. Kaupere komentē arī ierosināto ārstniecības, medicīnas profesiju un metožu reģistru un klasifikatoru pārskatīšanu. Pēc viņas teiktā, šis jautājums nav bijis un arī nav politikas veidošanas dienaskārtībā.

Tas arī ir iemesls ierosinātai iniciatīvai, kas prasa pārskatīt ārstniecības personu reģistru, ārstniecības personu klasifikatoru, ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatoru, medicīnas profesiju mācību standartus un valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu un preparātu sarakstus, lai nodrošinātu, ka tajos ir tikai pierādījumos balstītās medicīnas specialitātes, metodes un preparāti.

Avots: LSM

AUTORS: MANA BALSS