Pārstāvis: Juris BarissPublicēta: 29. Jul (2019)

OTRA PASE VIEGLĀKAI CEĻOŠANAI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
174
Jau parakstījuši 174
9'826

Sevišķi uzņēmējiem, kuri bieži ceļo, divas pases atvieglos ceļojumu plānošanu, jo vīzu iegūšana prasa precīzi nenosakāmu laiku un pārklājas ar citiem braucieniem, kuros ir nepieciešama pase. Šāda prakse ir jau vairākās valstīs.

Pilsoņiem, kuri bieži ceļo un kuriem ir nepieciešama otra pase, tā varētu būt pat uz pusi planāka par oriģinālo pasi, jo tās galvenā funkcija ir vīzu saņemšana. Vairākās valstīs šāds risinājums ir iespējams jau gadiem, lai uzlabotu uzņēmēju u.c. biežu ceļotāju mobilitātes spēju.

Līdz ar šādu iespēju daudziem Latvijas pilsoņiem atkritīs problēmas ar vīzu iegūšanu. Ir gadījumi, kad pase vienlaikus ir nepieciešama gan ceļojumam, gan vīzas iegūšanai kādā vēstniecībā, un tad nav iespējams ceļot pēc saplānotā grafika. Piemēram, ja jūs esat ASV, un nākamais ceļojums ir uz Krieviju, bet starp ceļojumiem jums nav pat nedēļas, tad nav iespējams uztaisīt vīzu uz Krieviju. Ja jūs taisāt ātro vīzu, tad, protams, tas ir daudz dārgāk, turklāt nav garantijas, ka tā tiks izsniegta laikus. Vēl cita problēma ceļotājiem ir valstis, kurās pie ielidošanas robežkontrole pārbauda jūsu pasi un, ja tajā ir kāda valsts, kas viņiem nepatīk, tad sāk uzdot visādus dīvainus un nepatīkamus jautājumus. Iznākumā jūs attiecīgajā valstī var arī neielaist. Ja šādā situācijā nonākat ar savienoto reisu grafiku, tad ir arī liela iespēja nokavēt nākamo lidmašīnu.

Iniciatīvas jaunumi

Divas pases ceļotājiem tomēr virzās uz apstiprināšanu24. Oct (2019)

Pretēji komisijā iepriekš lemtajam Saeimas deputāti ceturtdien, 24. oktobrī, otrajā lasījumā tomēr atbalstīja priekšlikumu grozījumiem Personu apliecinošu dokumentu likumā, paredzot iespēju personai iegūt ceļošanas pasi, raksta TVNET.

Lai arī sākotnēji grozījumus likumā paredzēts veikt, lai tajā iekļautu administratīvo pārkāpumu sastāvus, deputāts Mārtiņš Bondars (AP) iesniedzis priekšlikumus par ceļošanas pases ieviešanu.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā iepriekš M. Bondara priekšlikumi tika noraidīti. Bondara priekšlikumi paredz Latvijas pilsoņa ceļošanas pases ieviešanu, ierosinot, ka šī norma spēkā varētu stāties 2021. gada 1. janvārī.

Bondara ieskatā ceļošanas pase nepieciešama, lai atvieglotu darbu uzņēmējiem, kuriem, piemēram, nepieciešams vienlaikus saņemt vīzu divās valstīs.

Avots: TVNET

AUTORS: MANA BALSS

Deputātu priekšlikumu par papildus pasi ceļošanas ērtumam noraida, tomēr atbalsta vākšana iniciatīvai turpinās05. Sep (2019)

Saeima ceturtdien, 5. septembrī, izskatīšanai tālāk komisijās nenodeva "Attīstībai/Par!" deputātu iesniegtos likuma grozījumus, kas paredz, ka Latvijā jāievieš arī ceļošanas pase, lai atvieglotu pilsoņu došanos uz ārvalstīm, raksta portāls Delfi.

Iesniedzēji norādīja, ka Latvijas pilsoņiem, dodoties uz ārvalstīm, uz kurām ir nepieciešams iepriekš saņemt vīzu vai ieceļošanas atļauju, sava pase ir jānodod attiecīgās valsts vēstniecībai. Vīzas izgatavošana var ilgt līdz astoņām nedēļām un šajā periodā personai ir liegta iespēja braukt uz valstīm, kurās kā vienīgais ceļošanas dokuments ir derīga pase, vērš uzmanību politiķi.

Likumprojekta iesniegšana sekoja nedēļu pēc identiskas iniciatīvas publicēšanas platformā ManaBalss. Norādām, ka Saeimas pašreizējais lēmums nekādi neietekmē iniciatīvas virzību – atbalsta vākšana turpinās!

Jūsu atbalstam šai iniciatīvai ir vairākkārtīga nozīme.

Pirmām kārtām plašs sabiedrības atbalsts kādai likumdošanas iniciatīvai var tikt uztverts par salīdzinoši vairāk vērā ņemamu pamatojumu, nekā vienas frakcijas priekšlikums, kur neizbēgami savu lomu spēlē arī politiskā greizsirdība u.c.

Otrām kārtām jaunu (šai gadījumā gan pat ne tik unikālu) ideju izpratne mēdz prasīt laiku. Cilvēku viedokļi pēc iedziļināšanās dažādos jautājumos mēdz mainīties, un arī Saeimu tomēr veido tikai cilvēki.

Jebkurām pārmaiņām svarīgs ir izdevīgs brīdis jeb iespēju logs, kad sakrīt dažādi pārmaiņām izšķirīgi faktori. Acīmredzot divām pasēm ērtākai ceļošanai tas vēl nav pienācis.

Trešām kārtām šā jautājuma sapratni un plašu atsaucību kavē arī tas, ka šī problēma skar salīdzinoši nelielu sabiedrības daļu – pārsvarā tiešām ļoti aktīvus uzņēmējus, kas darbojas starptautiski. Tomēr, pat ja tādu ir, teiksim, tūkstotis, vai tas ir iemesls teikt – "nē, tev nebūs iespējas šonedēļ apmeklēt izstādi ASV, bet nākamnedēļ – eventuālā darījuma partnerus Krievijā, Kazahstānā vai Saūda Arābijā"? Sevišķi ja papildus pases ceļošanai būtu paaugstinātas maksas pakalpojums, kas segtu no valsts puses nepieciešamos ieguldījumus? Šāds variants tika pieminēts arī nesenā RīgaTV 24 raidījumā "Mana Balss" (video skatīt šeit).

AUTORS: MANA BALSS

Otra pase vieglākai vīzu saņemšanai un ceļošanai – nāc un piedalies raidījumā!16. Aug (2019)

Vai otra pase ceļošanai atvieglos ceļotāju ikdienu un vīzu saņemšanu? Par to diskutēsim RīgaTV 24 kārtējā raidījumā "Mana Balss".

Nāc uz ierakstu studijā otrdien, 20. augustā, plkst. 10:30 (ierašanās no 10:15) Rīgā, Blaumaņa ielā 32! Ēterā skaties svētdien, 25. augustā, plkst. 20.00!

Diskutēs:
Maira Roze, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece
Artūrs Toms Plešs, 13. Saeimas deputāts (A/P)
Aigars Rostovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents
Irēna Riekstiņa, Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) ģenerālsekretāre
Diskusiju moderē: Ansis Klintsons

Raidījuma "Mana Balss" projektu finansē "Mediju atbalsta fonds" no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS

Rekordrīsā laikā politiķi savā dienaskārtībā pārņem iniciatīvu par ceļošanas pasēm05. Aug (2019)

Arī Latvijā ir jāievieš ceļošanas pase, kas atvieglos pilsoņu došanos uz ārvalstīm. Tā, atsaucoties uz Attīstībai/Par! (AP) deputātu iesniegtajiem grozījumiem, raksta portāls "Jauns".

Attiecīgos likuma grozījumus iesnieguši AP deputāti Mārtiņš Bondars, Inese Ikstena, Ilmārs Dūrītis, Artūrs Toms Plešs un Dace Bluķe.

Šis grozījumu priekšlikums seko vien nedēļu pēc attiecīgas iniciatīvas "Otra pase vieglākai ceļošanai" izveides platformā Manabalss. To pagājušajā nedēļā platformā publicēja Juris Bariss, argumentējot, ka, "ir gadījumi, kad pase vienlaikus ir nepieciešama gan ceļojumam, gan vīzas iegūšanai kādā vēstniecībā, un tad nav iespējams ceļot pēc saplānotā grafika. Piemēram, ja jūs esat ASV, un nākamais ceļojums ir uz Krieviju, bet starp ceļojumiem jums nav pat nedēļas, tad nav iespējams uztaisīt vīzu uz Krieviju."

Arī parlamentārieši norāda, ka Latvijas pilsoņiem, dodoties uz ārvalstīm, uz kurām ir nepieciešams iepriekš saņemt vīzu vai ieceļošanas atļauju, sava pase ir jānodod attiecīgās valsts vēstniecībai. Vīzas izgatavošana var ilgt līdz astoņām nedēļām un šajā periodā personai ir liegta iespēja braukt uz valstīm, kurās kā vienīgais ceļošanas dokuments ir derīga pase, vērš uzmanību politiķi.

Līdzīgi iniciatīvas autoram AP deputāti arī norāda, ka vienu ceļošanas dokumentu var būt apgrūtinoši izmantot divās savstarpēji konfliktējošās valstīs, kādas, piemēram, ir Tuvajos Austrumos.

Grozījumu autori vērš uzmanību, ka ASV, Apvienotajā Karalistē, Vācijā un citās valstīs ir iespēja pilsoņiem nepieciešamības gadījumā saņemt otru pasi.

Laiskajā atvaļinājumu periodā šo iniciatīvu platformā ManaBalss šīs ziņas tapšanas laikā ir atbalstījuši vien 17 parakstītāji. Iesniegšanai Saeimā kolektīvo iesniegumu slieksnis ir desmit tūkstoši parakstu. Šis ir visīsākais laiks, kādā politiķi savā dienaskārtībā ir pārņēmuši sabiedrības iniciatīvu.

Jānorāda, ka politiķu un ierēdniecības atvērtība sabiedrības iniciatīvām Latvijā ir ļoti augsta. No 44 kolektīvajiem iesniegumiem, kas kopš 2011. gada ir izskatīti Saeimā un citās instancēs, 29 ir pārņemti likumdošanā, un 16 no tām (!) ir tikušas pārņemtas Saeimas un ministriju dienaskārtībā pirms likumā noteiktā atbalsta saņemšanas.

Avots: portāls Jauns; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS