Pārstāvis: Ksenija PuriņaPublicēta: 05. May (2021)

PRIVĀTĀS PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS MAKSU IEKĻAUT ATTAISNOTAJOS IZDEVUMOS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
5'653
Jau parakstījuši 5'653
4'347

Daudzās pašvaldībās gadiem ilgi netiek risināts sāpīgais pirmsskolas izglītības iestāžu jautājums, un daudziem bērniem netiek piedāvāta iespēja apmeklēt pirmsskolas iestādi arī pēc obligātā pirmsskolas vecuma sasniegšanas. Izglītības likuma 12. pantā ir minēts, ka maksu par pirmsskolas izglītības, pamatizglītības un vidējās izglītības ieguvi valsts vai pašvaldību izglītības iestādē, kā arī valsts augstskolu vidējās izglītības iestādē sedz no valsts budžeta, pašvaldību budžetiem vai valsts augstskolu budžetiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā. Privātas iestādes var pieprasīt maksu. Daudzos gadījumos vecāku izvēle par labu privātai iestādei ir nevis lēmums investēt labākā izglītības kvalitātē (privātas iestādes ne vienmēr nodrošina labāku izglītības kvalitāti), bet gan izvēle turpināt gūt ienākumus, nevis bez atlīdzības pieskatīt bērnu līdz brīdim, kad pašvaldības iestādē atradīsies vieta. Jāņem vērā, ka daudziem bērniem šāds brīdis nekad nepienāk. Ir radīti dažādi atbalsta mehānismi ģimenēm, piemēram, pašvaldības līdzfinansējums aukļu vai privāto iestāžu maksas daļējai segšanai. Diemžēl vecāku maksājums var sasniegt ievērojamas summas arī tad, ja daļu sedz pašvaldības. Summas var svārstīties aptuveni 600-1500 EUR diapazonā par vienu izglītojamo gadā, gandrīz sasniedzot apmērus, kādus pieprasa augstskolas. VID neatmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli no šīs summas, jo pirmsskolas izglītība neatrodas attaisnojamo izdevumu sarakstā, bet tie pēc būtības ir attaisnojami izdevumi. Ģimenes ar bērniem nedrīkstētu ciest vairāk tikai tādēļ, ka pašvaldībās trūkst pirmsskolas izglītības iestāžu, un tās lemj par labu privātai iestādei un turpina strādāt, maksāt nodokļus, nevis izvēlas bezdarbu un pabalstus.

Ja valsts likumdošanā nosaka, ka bērna pirmsskolas izglītība ir obligāta (sākot no 5 gadu vecuma), bet pašvaldības nespēj nodrošināt vietu pirmsskolas iestādē, tad maksājumi par bērna izglītošanos privātās pirmsskolas izglītības iestādēs būtu iekļaujami attaisnoto izdevumu sarakstā. Tie būtu iekļaujami arī tad, ja vecāki izvēlas izglītot bērnu, sākot no minimālā vecuma (1,5 gads), ne tikai obligātā vecuma (5 gadi), jo ieguvums valstij no darbaspēka atgriešanās tirgū ir nomaksāti nodokļi. Tieši tādēļ darba ņēmēju atgriešanās darba tirgū pēc iespējas agrāk ir veicināma, jo tā veicina arī iemaksas valsts budžetā. Ja bērns ir pašvaldības rindā uz pirmsskolas izglītības iestādi un ir sasniedzis vēlamo vecumu pirmsskolas izglītībai (to norāda pašvaldību pirmsskolas iestāžu pieteikumā), tad maksājumu dokumenti par privāto pirmsskolas izglītības iestāžu apmeklējumu būtu iekļaujami attaisnotajos izdevumos, un VID atmaksātu pārmaksātos nodokļus noteiktajā kārtībā.

Iekļaut gada ienākumu deklarācijā izdevumus par privāto pirmsskolas iestādes maksu 600 EUR gadā par katru apgādājamo un saņemt IIN atmaksu noteiktajā kārtībā.

Iniciatīvas jaunumi

Bērnudārzu iekļaušanu attaisnotajos izdevumos prasa arī Tiesībsargs22. Jun (2021)

Lai gan izdevumi par izglītību ir vieni no tā sauktajiem attaisnotajiem izdevumiem, kurus ik gadu var iekļaut ienākumu deklarācijā un atgūt pārmaksu, tas neattiecas uz maksājumiem ne par privātajiem bērnudārziem, ne maksas tālmācības vidusskolās iegūto izglītību. Šo attieksmi Tiesībsarga birojs uzskata par nevienlīdzīgu un aicina valdību to novērst, raksta LSM.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Privātās pirmsskolas izglītības maksu iekļaut attaisnotajos izdevumos", kas publicēta ManaBalss.lv platformā maija sākumā.

Privātos bērnudārzus šobrīd apmeklē aptuveni 10'000 bērnu. Lielākā daļa tikai tāpēc, ka pašvaldību bērnudārzos trūkst vietu.

"Lielākajai daļai tā ir spiesta lieta, jo arī diezgan bieži, saņemot pieteikumus, vecāki raksta, tieši saka šos ievadvārdus – esam pieteikušies uz trijām pašvaldības pirmsskolām rindā un meklējam iespēju privātajā," stāstīja Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa.

Pašvaldību līdzfinsējums nosedz tikai daļu no privātās pirmsskolas izmaksām.

"Vecāki vairākkārt vērsušies pie mums, tieši jautājot, vai šos maksājumus var iesniegt arī Valsts ieņēmumu dienesta sistēmā atkal atgriezt pārmaksātos nodokļus, jo interešu izglītībā pirmsskolā tas ir piemērojams. Un diezgan bieži mēs nodarbojamies ar skaidrojošu darbu – šī daļa attiecas un šī neattiecas," atzina Kājiņa.

Šo situāciju izvērtējis arī Tiesībsarga birojs, nule sniedzot savu atzinumu. Tajā secināts, ka attieksme pret vispārējās izglītības ieguvējiem nav vienlīdzīga un aicina valdību to novērst. Īpaši steidzamā kārtā aicinot risināt pirmsskolu jautājumu.

"Mūsuprāt, šai izglītībai vajadzētu būt noteiktai bez maksas. Pēc fakta tā nav, jo 10 000 bērnu joprojām gaida rindā uz pašvaldības bērnudārziem.

Bet līdz tam laikam, kamēr šī problēma nav atrisināta, tad kā minimums izdevumi, šis līdzmaksājums, ko vecāki ir spiesti maksāt par privāto bērnudārzu apmeklēšanu, būtu jāiekļauj attaisnotajos izdevumos," uzskata Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vecākā juriste Kristīna Freiberga.

Tiesībsarga birojs atzinumu adresējis valdībai, un atbilde uz to tiek gaidīta līdz 15. septembrim.

Avots: LSM

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS