Pārstāvis: Jānis VilniņšPublicēta: 28. Oct (2012)

PAR PUBLISKĀS TELPAS VIZUĀLĀS ATTĒLOŠANAS BRĪVĪBU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'411
Jau parakstījuši 2'411
7'589

Daudzās valstīs atļauts brīvi izmantot publiski pieejamu ēku un pieminekļu attēlus. Latvijā šādu attēlu izmantošana ir ierobežota. Autortiesību likumā viena un tā pati norma vienlaikus aizsargā visus publiski pieejamos darbus — to attēlojumus drīkst izmantot personiskai lietošanai vai nekomerciālā nolūkā. Šādi nosacījumi aizsargā tos autorus, kuru darbi ir divdimensionāli — tos nofotografējot vai nofilmējot var pilnībā pārkopēt. Taču nav samērīgi šādus ierobežojumus attiecināt uz ēkām, pieminekļiem, skulptūrām un citiem trīsdimensionāliem darbiem, ko nav iespējams pilnībā atkārtot un kas arī parasti nav radīti ar mērķi gūt labumu no to divdimensiju attēlojuma.

Ir jāmaina Autortiesību likums, paredzot atšķirīgus noteikumus publiskā vietā esošu divu un trīs dimensiju objektu attēlu izmantošanai. Jāatļauj trīsdimensionālu objektu attēlu izmantošana jebkādiem mērķiem. Šādas izmaiņas varētu veikt, grozot Autortiesību likuma 25. pantu un nosakot, ka publiskās vietās pastāvīgi izstādīta divdimensiju darba attēlojumu drīkst izmantot personiskai lietošanai, informācijā ziņu raidījumos vai aktuālo notikumu apskatos vai ietvert darbos nekomerciālā nolūkā. Publiskās vietās pastāvīgi izstādīta trīsdimensiju darba divdimensionālu attēlojumu drīkst izmantot jebkādiem mērķiem.

Mūsdienās tehnoloģijas gandrīz ikvienam nodrošina iespēju ātri un vienkārši radīt un izplatīt attēlus. Daudzas interneta vietnes pelna ar lietotāju radītu saturu. Tāpat ir neskaitāmas iespējas pašam pārdot attēlus vai izmantot tos kāda saimnieciska labuma gūšanai. Reti kurš apzinās, ka šādi var tikt pārkāpts likums. Turklāt esošās likuma normas bieži ir grūti izpildāmas - piemēram, nofilmējot ielu visā tās garumā vai nofotografējot pilsētas panorāmu, būtu gandrīz neiespējami sazināties ar visu šādā attēlojumā redzamo darbu autoriem un saskaņot ar viņiem darba izmantošanu. Valstij būtu jāveicina iedzīvotāju radošums un ekonomiskā aktivitāte, nevis tā jāierobežo ar morāli novecojušiem un pat absurdiem likumiem.

Iniciatīvas jaunumi

Panorāmas brīvība ieviesta Beļģijā!17. Jun (2016)

Vakar vakarā ienāca labas ziņas no Beļģijas: parlaments apstiprināja pilnu (komerciālu) Panorāmas brīvību Beļģijā. Likumu izsludinās un tas stāsies spēkā 10 dienu laikā. Aktīvi pie šī jautājuma notiek arī darbs Igaunijā un ir labas izredzes to ieviest. Tas ir solis ceļā uz Panorāmas brīvību visā Eiropas Savienībā.

Kas attiecas uz mums - mūsu iniciatīva nav pilnībā bezvērtīga, to vajag turpināt parakstīt un informēt sabiedrību, lai radītu fonu ES līmeņa regulai. --Papuass (diskusija) 2016. gada 17. jūnijs, plkst. 11.08 (EEST)

AUTORS: ANNIJA EMERSONE