Nodokļu izmaiņu ieviešanai jānosaka saprātīgs laikspirms 6 gadiem
Latvijas uzņēmumi un to grāmatvedības savlaicīgi nav informēti, ko grozījumi nodokļu likumdošanā nozīmē praktiski, un nespēj laikus tiem sagatavoties. Piecu gadu laikā dažādas būtiskas nodokļu izmaiņas Latvijā ir veiktas 49 reizes, un attiecīgos likumus papildinošie grozījumi un skaidrojumi sistemātiski tiek pieņemti pēdējā brīdī. Šo problēmu laikraksta IR interneta portālā aktualizē programmatūras un pakalpojumu kompānija VISMA. Kompānija ir arī attiecīgas likumdošanas maiņas iniciatīvas autore platformā ManaBalss.lv. «Kā rāda VISMA pieredze, pat, ja izmaiņas likumos tiek pieņemtas pusgadu pirms to stāšanās spēkā, papildinošie grozījumi un skaidrojumi top īsi pirms to stāšanās spēkā,» raksta publikācijas autors. Lai risinātu likumu neprognozējamības problēmu, VISMA iniciatīva “Par savlaicīgām nodokļu un nodevu izmaiņām” grib panākt, ka nodokļu un nodevu likmes, aprēķina un iekasēšanas kārtība, kā arī datu apmaiņas formāti ar elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS) stājas spēkā ne agrāk kā četrus mēnešus pēc grozījumu izdarīšanas vai informācijas publicēšanas elektroniskajā deklarēšanās sistēmā. Uzlabojot izmaiņu ieviešanas kvalitāti, rastos virkne ieguvumu Pirmkārt, samazinātos negatīvais viedoklis par izmaiņām, kā arī palielinātos uzticība valsts struktūrvienību darbam. Liela daļa ārvalstu investoru, kas vēlētos investēt Latvijā, atzīst, ka nodokļu sistēma ir nekvalitatīva (43% ārvalstu investoru) vai tikai daļēji atbilstoša (40%) (FICIL Sentiment Index 2017), ar kvalitāti saprotot gan nodokļu izmaiņu būtību, gan izmaiņu progozējamību kā tādu. Otrkārt, patlaban pielāgošanās visām izmaiņām rada nevajadzīgus zaudējumus. Tas ir laiks un nauda, ko uzņēmumi varētu izmantot, lai labāk pielāgotos citām ārējās un iekšējās vides izmaiņām, piemēram, jaunu tehnoloģiju adaptācija un ieviešana vai savu procesu, pakalpojumu analīzi, ar mērķi padarīt tos konkurētspējīgākus. Nepārtraukta un sasteigta pielāgošanās likumdošanas izmaiņām organizācijas konkurētspējīgākas nepadara. Treškārt, mazinātos stress un pēdējā brīža kļūdu skaits, jo bieži vien pat atbildīgās institūcijas nespēj izmaiņas savlaicīgi paskaidrot, un nereti skaidrojumi atkārtoti mainās. Protams, nodokļu likumu izmaiņu prognozējamība nepadarītu uzņēmējdarbības vidi simtprocentīgi pievilcīgu investoriem un funkcionālu no uzņēmēju perspektīvas. Tomēr tas būtiski optimizētu darbu un izmaksas, kā arī būtu solis uz priekšu efektīvākai likumdošanas sistēmai, summē IR publikācijas autors, VISMA Latvia produktu vadītājs. Avots: irir.lvSeko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!
AUTORS: MANA BALSS