Представитель: Edīte MillereДата публикации: 11. Feb (2016)

О ПРАВЕ ЖЕНЩИНЫ РАСПОРЯЖАТЬСЯ СВОИМ ТЕЛОМ
Инициатива будет подана

10'000
2'060
Уже подписались 2'060
7'940

Не позволим Сейму лишить женщин права самостоятельно распоряжаться своим телом и репродуктивным здоровьем – самой решать, рожать или нет, и когда именно, жертвовать свои яйцеклетки или нет! Призываем Сейм не принимать предложенные министром здравоохранения Г. Белевичсом (G. Belēvičs) (СЗК) поправки к закону «О сексуальном и репродуктивном здоровье», которые предусматривают ограничить право женщины жертвовать свои яйцеклетки, в дальнейшем предусмотрев такое право только для рожавших женщин. При этом свое предложение Г. Белевичс не обосновал научными исследованиями или медицинскими доказательствами (см. Приложение). Нехватку научных исследований подтвердила и президент Ассоциации гинекологов и специалистов по родовспоможению Даце Матуле (Dace Matule): http://www.diena.lv

Чтобы такое ограничение прав женщин не произошло, необходимо призвать Сейм сохранить часть первую статьи 17 закона «О сексуальном и репродуктивном здоровье» в нынешней редакции, которая действует с 2002 года: «Донором половых клеток может быть здоровое лицо: мужчина в возрасте от 18 до 45 лет и женщина в возрасте от 18 до 35 лет». Г. Белевичс предложил добавить к слову «женщина» слово «рожавшая». «Донором половых клеток может быть здоровое лицо: мужчина в возрасте от 18 до 45 лет и рожавшая женщина в возрасте от 18 до 35 лет». 11 февраля 2016 года законопроект передан в Комиссию по социальным и трудовым делам. Рассмотрение Сеймом в 3-м чтении назначено на 18 февраля 2016 года. Если закон будет принят с предложенными Белевичсом поправками, мы обратимся к Президенту с просьбой воспользоваться своим правом, предусмотренным статьей 71 Сатверсме, не провозглашать эти дискриминирующие, антиконституционные, научно не обоснованные ограничения для доноров яйцеклеток и направить закон Сейму на повторное рассмотрение.

Отклонение предложения Г. Белевичса позволит: 1) сохранить предусмотренный Сатверсме принцип запрета на дискриминацию и равноправия полов, отказавшись от непропорциональных и необоснованных запретов для только одного пола доноров половых клеток, и не стать первой страной ЕС, внедрившей такие запреты. Предложенное Белевичсом ограничение, распространяющееся только на женщин, нарушает принцип запрета дискриминации, одновременно не предусматривая такое ограничение для мужчин – прежде чем жертвовать сперму, стать отцом. Кроме того, оно ограничивает право женщины выбирать, рожать ли и когда именно, жертвовать яйцеклетки и когда именно. 2) Не уменьшать количество доноров яйцеклеток в Латвии, что может уменьшить доступ населения к услугам лечения бесплодия, в том числе по государственной программе лечения бесплодия. Непонятно, кому выгодно уменьшить количество доноров яйцеклеток в Латвии, при этом с антиконституционным и несоразмерным ограничением прав женщин.

Добавленный документ

VM_priekslikumi.pdf (открыть)

Новинки инициативы

05. Jul (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

21. Jun (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

19. Jun (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

18. Jun (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

13. Jun (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

12. Apr (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

29. Mar (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

19. Mar (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

12. Mar (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

09. Mar (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

01. Mar (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

12. Jan (2018)

АВТОР: ZIŅAS MB

13. Dec (2017)

АВТОР: ZIŅAS MB

31. Oct (2017)

АВТОР: ANNIJA EMERSONE

03. Mar (2017)

АВТОР: KATRĪNA KAKTIŅA

Sabiedrības protestiem izdodas apturēt grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā17. Jun (2016)

Kopš 31.05.2016 Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, kurā tika pieņemts lēmums virzīt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, tajā skaitā aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, izskatīšanai Saeimas plenārsēdē 3.lasījumā, notikuši 2 sabiedrības organizēti piketi pie Saeimas, kuriem izdevies apturēt grozījumu virzību Saeimā.

Pēc 31.05.2016 Saeimas komisijas sēdes sociālā portāla Facebook domubiedru grupa "Feministu forums" organizēja piketu pie Saeimas 09.06.2016, kurā piedalījās aptuveni 150 cilvēku, taču likumprojekta izskatīšana tehnisku iemeslu dēļ tika pārcelta uz 16.06.2016. Šajā datumā domubiedri organizēja jau otru piketu, kurā piedalījās vismaz tikpat daudz cilvēku, cik ieprieksējā piketā. 16.06.2016 Saeimas plenārsēdē deputāti nobalsoja par likumprojekta izņemšanu no darba kārtības un priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu līdz 30.06.2016, kas nozīmē, ka likumprojektu turpinās izskatīt Saeimas rudens sesijā.

ManaBalss.lv iniciatīvas "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" pārstāvji ir saņēmuši apstiprinājumu no partijas "Vienotība", ka tā līdz 30.06.2016 iesniegs Saeimā priekšlikumu grozīt 2.lasījumā pieņemto aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas un atstāt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 17.panta pirmo daļu šobrīd spēkā esošajā redakcijā, bez iepriekšminētā ierobežojuma.

Ņemot vērā, ka Saeimas pavasara sesija ar 16.06.2016 ir slēgta un Saeima sanāks uz plenārsēdēm tikai 02.09.2016, diskusijas par likumprojektu turpināsies rudenī. Tādēļ būtiski ir turpināt vākt parakstus pret grozījumiem likuma 17.pantā, lai nepieciešamības gadījumā - ja Saeima grasīsies Belēviča ierosinātos grozījumus tomēr pieņemt vai tos pieņems - parakstus iesniegtu attiecīgi Saeimā vai Valsts prezidentam kopā ar lūgumu šos grozījumus neizsludināt.

Pret grozījumiem, kas ierobežotu sievietes tiesības lemt par savu ķermeni, ir atklāti iebildusi Saeimas priekšsēdētāja I.Mūrniece (NA)(http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/krustpunkta-studija-saeimas-priekssedetaja-inara-murniece.a69371/), Sociālo un darba lietu komisijas deputāts H.Abu Meri (V)(http://www.delfi.lv/news/comment/comment/hosams-abu-meri-tikai-sievietem-pasam-ir-tiesibas-lemt-par-savam-olsunam.d?id=47569503), kā arī deputāts A.Kaimiņš (KPV)(http://sunubuda.tv/deputati-laiz-ekskursija/). Tāpat pret grozījumiem izteikusies 16.06.2016 amatā apstiprinātā veselības ministre A.Čakša (http://www.diena.lv/latvija/politika/caksa-neatbalsta-jaunu-ierobezojumu-noteiksanu-olsunu-ziedosanai-14144399).

"Domubiedru grupa "Feministu forums" sagatavoja un nosutīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai atklātu vēstuli pret grozījumiem likumā, kuru parakstīja arī daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki (http://www.satori.lv/raksts/11399/Feministu_forums_izplatijis_atklatu_vestuli_par_olsunu_ziedosanas_ierobezojumiem)."

Iniciatīvas pārstāve K.Kaktiņa argumentus pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā pauda 09.06.2016 raidījumā LNT 900', kā arī 16.06.2016 LR1 raidījumā "Aktuālā intervija" (http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/aktualais-temats/saeima-neskatija-priekslikumu-par-olsunu-ziedosanu.-verte-jurist.a70006/) un tekstuālajās debatēs ar Saeimas deputāti I.Biti (LRA) (http://www.ir.lv/debates/).

АВТОР: KATRĪNA KAKTIŅA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece publiski neatbalsta olšūnu donoru loka ierobežošanu!08. Jun (2016)

7. jūnijā I.Mūrniece piedalījās raidījumā "Krustpunkts", kurā atklāja, ka nav nekādu argumentu, ka, ja sievietēm liegtu to darīt, tas atstātu paliekošas pēdas uz veselību:

"Manuprāt, sievietēm būtu jādod izvēle pašām lemt par to, ko šajā situācijā vēlas darīt, un pieņemt lēmumu."

Neskatoties uz satraucošo tendenci, ierobežot sieviešu tiesības un apšaubīt viņu spriestspēju, piemēram, olšūnu donora likuma, Stambulas konvencijas un luterāņu baznīcas lēmumu sakarā, Mūrniece uzsver: "Latvijā ir ļoti daudz spēcīgu sieviešu. Tā ir stipro sieviešu zeme. Savukārt tas, kas notiek ar dažādām iniciatīvām sabiedrībā - acīmredzot esam tādā sabiedrības attīstības posmā, kuram obligāti ir jāiziet cauri. Ļoti labi, ka sievietes saka savu vārdu gan attiecībā uz šiem grozījumiem, kas paredz regulēt olšūnu donora iespēju, labi, ka izsakas par Stambulas konvenciju, un ceru, ka luterāņu draudzes izteiks arī savu viedokli, kas attiecas uz šo sinodes lēmumu."

Tāpat viņa atklāj, ka jūtas un ir līdzvērtīga vīrietim: "Nevienu brīdi neesmu jutusies mazāk līdzvērtīga. Tad, kad ej, strādā, tev neviens neprasa - esi tu sieviete vai nē. Man pat liekas, ka no sievietēm reizēm paprasa vairāk, jo mums ir lielāka pienākuma apziņa. Varbūt pat brīžiem arī lielākas darba spējas."

Skaties šeit video no intervijas: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/krustpunkta-studija-saeimas-priekssedetaja-inara-murniece.a69371/

АВТОР: EDĪTE MILLERE

Pievienojies piketam par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni07. Jun (2016)

Ja tu neuzskati, ka deputāti var lemt par tavu un citu cilvēku ķermeni, nāc uz piketu pie Saeimas ceturtdien plkst. 8.30! Arī, ja pati/-s personīgi neplāno izdarīt šādu izvēli. Arī, ja tev nav olšūnu. NĀC PATS UN AICINI CITUS!

Ņem līdzi šokolādes Kinderolu (ne vistas vai kāda cita putna), ko dāvināsim deputātiem!

Plkst. 9.00 sāksies Saeimas komiteju sēde, kurā citu jautājumu starpā izskatīs arī ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kuri ierobežo sievietes tiesības ziedot savas olšūnas un turpmāk šādas tiesības paredz tikai dzemdējušām sievietēm.

Ieteikums piketētājiem: "kad deputāti spers ārā savu meistar-argumentu "Bet vai jūs zināt,ka (nedzemdējušai) sievietei tas ir bīstami?", neaizmirstiet pajautāt "Kur pētījumi? Galdā pētījumus,ka tieši Latvijā tas ir bīstamāk nekā citās Eiropas valstīs,kur tas nav aizliegts!"
Vārds "pētījumi" ar nodomu lietots daudzskaitlī. Jo katrs tiesību ierobežojums ir jāpamato ar nepieciešamību,proporcionalitāti un leģitimitāti."

Pievienojies piketa pasākumam arī facebook: https://www.facebook.com/events/551001991738253/permalink/551171651721287/

АВТОР: ANNIJA EMERSONE

Iniciatīvas autore lūdz atbalstītāju palīdzību, lai apturētu kritizētā likuma pieņemšanu!19. May (2016)

Lai CĪNĪTOS pret diskriminējošā likuma patvaļīgu pieņemšanu, aicinu Tevi izsūtīt šo https://goo.gl/3cRcM6 vēstuli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai TULĪT PAT! Laika nav daudz (1 nedēļa līdz nākamajai sēdei).

Vienu reizi mūs jau noignorēja - parādīsim deputātiem, ka patvaļīgu likuma pieņemšanu mēs nepieļausim!

Lasi tālāk, kas īsti notika!

SAEIMAS IERĒDŅU KĻŪDAS DĒĻ SABIEDRĪBAS PĀRSTĀVJIEM TIEK LIEGTA IESPĒJA PIEDALĪTIES ASI KRITIZĒTĀ BELĒVIČA OLŠŪNU LIKUMA ATKĀRTOTAJĀ IZVĒRTĒŠANĀ!

Sabiedrības pārstāvjiem liedzot dalību Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, deputāti un Veselības ministrijas pārstāvji turpina ignorēt ekspertus, kas norāda uz kritiskajiem juridiskajiem trūkumiem un klaju sieviešu diskrimināciju Belēviča virzītajos grozījumos Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas ierobežotu sievietes tiesības ziedot savas olšūnas, turpmāk šādas tiesības paredzot tikai dzemdējušām sievietēm.

Saeimas uzaicinājumā ManaBalss.lv iniciatīvas autorei piedalīties Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē tika norādīts nepareizs datums, līdz ar to liedzot iespēju autorei aizstāvēt sabiedrības un ekspertu viedokli. Kā redzams no apakškomisijas sēdes audioieraksta un protokola, uz apakškomisijas sēdi joprojām, pretēji iniciatīvas izteiktajam aicinājumam, netika uzaicināts plašāks ekspertu loks - tieši otrādi, sēdē jau atkal piedalījās tās vienīgās klīnijas pārstāvji, kas piedalījās arī 2015.gada 22.aprīļa diskusijā Veselības ministrijā, uz kura pamata tapa minētie grozījumi, un citi pārstāvji, kas atbalsta likuma grozījumus.

Ne Tiesībsarga biroja, ne Saeimas Juridiskā biroja iebildumi par juridiskajām un cilvēktiesību problēmām šajos grozījumiem, kas tika izteikti sēdes laikā, netika ņemti vērā. Sēdē netika arī pausti iniciatīvas autores apkopotie, plašsaziņas līdzekļos izskanējušie pretējie viedokļi un to pamatojums, visas sēdes iznākumu balstot uz vienas personas - Ginekologu asociācijas pārstāves - minētu vienu vienīgu ASV veiktu pētījumu, neminot ne citus pētījumus, ne arī uzklausot citu mediķu un ekspertu viedokļus.

Iniciatīvas autore uzskata, ka "tas ir klajš sabiedrības interešu neievērošanas piemērs, kas ir vistiešākajā veidā traucējis iniciatīvas pārstāvjiem klātienē paust savu viedokli."

Iniciatīvas “Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni” autore un vairāk kā 1000 tās parakstītāju aicina deputātus izvērtēt pretrunīgo pantu atkārtoti, piesaistot plašāku ekspertu loku un pieņemt likuma grozījumus, balstoties uz pētījumiem un pierādījumiem, nevis dažiem viedokļiem.

АВТОР: EDĪTE MILLERE

Kopā panācām, ka Saeimas komisija atkārtoti izskatīs grozījumus!21. Apr (2016)

Iniciatīva panākusi, ka Saeima pārskatīs pretrunīgi vērtētos Veselības ministra G.Belēviča ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā!

Pateicoties iniciatīvas autores nosūtītajai iebildumu vēstulei Saeimas sociālo lietu komisijai, 20. aprīlī Sociālo lietu komisijas sēdē pirms priekšlikumu nodošanas 3. lasījumā Saeimai, komisija nolēmusi tos ņemt vērā un uzdot izskatīt priekšlikumu vēl sabiedrības veselības apakškomisijai!

Iniciatīvas autore vēstulē komisijai apkopojusi visus viedokļus pret paredzētajiem grozījumiem un norādījusi lielo iniciatīvas parakstītāju skaitu, kas nu jau sasniedzis 1 034.

Pašlaik turpināsim aktīvu komunikāciju, lai apakškomisijā, atkārtoti izskatot Likuma 17.panta grozījumus, tiktu pieaicināti ne tikai tās vienas klīnikas pārstāvi, kas atbalsta grozījumus Likuma 17.pantā, bet visu Latvijas Cilvēka reprodukcijas biedrībā ietilpstošo klīniku pārstāvjus, lai pārliecinātos par atšķirīgajiem viedokļiem biedrības klīniku vidū.

Iesniegums komisijai ar visiem apkopotajiem viedokļiem un lūgumu komisijai izskatīt atkārtoti grozījumus 17. pantā pieejams šeit: https://goo.gl/1zpWBT

Šis ir vēl viens pierādījums tam, ka mēs spējam kopā ietekmēt lēmumu pieņemšanu par mums tik nozīmīgām likuma izmaiņām!

АВТОР: ANNIJA EMERSONE

Tiesībsargs atbildes vēstulē iniciatīvas autorei norāda, ka nav atrodami skaidri un viennozīmīgi argumenti, kāpēc tieši nedzemdējušām sievietēm ir ierobežojums ziedot olšūnas!16. Mar (2016)

Iniciatīvas autore saņēmusi Latvijas Republikas Tiesībsarga rakstisku izvērtējumu par Belēviča ierosinātajiem likuma grozījumiem!

Zemāk varat lasīt spilgtākos citātus! Lai saņemtu Tiesībsarga vēstules pilno kopiju, lūdzu rakstiet uz [email protected].

"Vienlaikus no likuma anotācijas šobrīd nav rodams pamatojums atšķirīgai attieksmei, nosakot ierobežojumu ziedot savas olšūnas tieši nedzemdējušām sievietēm. veselības riski, uz kuriem norādīts vairākos starptautiskos pētījumos, var attiekties gan uz dzemdējušām, gan uz nedzemdējušām sievietēm. Tāpat Satversmes 96.panta aspektā jāņem vērā sievietes tiesības uz autonomiju, kas ietver tiesības pieņemt lēmumu par savu ķermeni. Sieviete var pieņemt lēmumu vispār nevēlēties kļūt par māti, bet viņa var vēlēties ziedot savas olšūnas citu sieviešu vajadzībām. Tādējādi tas jau būs pašas sievietes ziņā izlemt, vai kļūt par olšūnu donori, zinot, ka šī medicīniskā manipulācija var apdraudēt viņas pašas vēlmi nākotnē kļūt par māti. Veselības problēmas, kas var rasties olšūnu ziedošanas rezultātā, var rasties gan nedzemdējušām, gan dzemdējušām sievietēm. Valstij vienādā mērā ir jārūpējas par visu sieviešu veselību un labklājību un izteikumi par atbalstu sievietēm nedrīkst būt deklaratīvi.

Uzskatu, ka šobrīd nav atrodami skaidri un viennozīmīgi argumenti, kāpēc tieši nedzemdējušām sievietēm ir ierobežojums ziedot olšūnas. Ja likumā noteikts ierobežojums, svarīgi ir definēt leģitīmu mērķi, respektīvi, kāpēc šāds ierobežojums ir izdarīts.

Tiesībsargs nosūtīs savus apsvērumus minētajā jautājumā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai."

АВТОР: EDĪTE MILLERE

Skaties Kivi TV sižetu - uzrunātie eksperti neatzīst aizliegumu kā adekvātu un demokrātiskai valstij atbilstošu risinājumu dzimumšūnu ziedošanas jomas regulēšanā!07. Mar (2016)

Konkrētais sižets skatāms šeit: https://www.youtube.com/watch?v=fXpbzNy09X0

LU SZF studentu veidotajā Kivi TV 4.marta raidījumā sižetā par Belēviča ierosinātajiem grozījumiem, aizliedzot nedzemdējušai sievietei ziedot savas olšūnas, uzrunātie eksperti neatzīst aizliegumu kā adekvātu un demokrātiskai valstij atbilstošu risinājumu dzimumšūnu ziedošanas jomas regulēšanā.

"Latvijā valsts vēlme iejaukties sievietes rīcībā un diktēt viņai, kā jārīkojas dažādos reproduktīvās veselības jautājumos, ir ārkārtīgi izteikta", S.Olsena, Eiropas Veselības tiesību asociācijas pārstāve. "Sievietes pasargāt var ar daudziem citiem, daudz efektīvākiem līdzekļiem".

"Tas rada bažas, vai politiskā joma nejaucas par daudz manā kā sievietes dzīvē", U.Ancēna, potenciālā olšūnu donore. "Demokrātiskā sabiedrībā ikvienam cilvēkam vajadzētu būt iespējai izvēlēties, ko viņi paši vēlas darīt ar savu ķermeni".

"Tā vietā, lai jautājumu risinātu tā, kā to ir pieņemts darīt citās Eiropas valstīs, mēs vienkārši kaut ko aizliedzam, jo valstij tā šķiet vienkāršāk", K.Kaktiņa, juriste.

E.Gasiņš, klīnika "Embrions" atzīst, ka izvēlas olšūnas galvenokārt no dzemdējušām sievietēm, jo ziedoto olšūnu recipientes vēlas zināt, kādi ir bērni. "Galvenais, lai cilvēki, kas pieņem šo lēmumu, ir vispusīgi informēti un pieņem argumentētu lēmumu".

АВТОР: EDĪTE MILLERE

ManaBalss iniciatīva par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni izraisījusi plašas diskusijas sabiedrībā!29. Feb (2016)

Kopš iniciatīvas sākuma pirms vairāk kā 2 nedēļām, sabiedrībā plašu uzmanību izpelnījies jautājums par VM ierosinātajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

Diskusijas gan TV, gan radio, gan presē pierāda, ka plašu un vērā ņemamu pētījumu par to, ka tieši nedzemdējušām sievietēm olšūnu ziedošana radītu riskus veselībai, kas turklāt būtu lielāki nekā dzemdējušām sievietēm, nav. Ārstu vidū redzami atšķirīgi, pat pretrunīgi viedokļi par šo jautājumu.

Taču vienlaikus diskusija ir atklājusi, ka, pirmkārt, šie grozījumi tāpat nebūs izkontrolējami, kamēr netiks izveidots jau 2002.g.likumā paredzētais dzimumšūnu donoru reģistrs. Otrkārt, ir citas, daudz aktuālākas lietas, kas būtu jādara, lai noregulētu dzimumšūnu donoru programmu problēmjautājumus. Nevienu no tiem šie grozījumi risināt nepiedāvā.

Iniciatīvas autori izsaka cerību, ka diskusijas sabiedrībā par šo tēmu turpināsies tikpat aktīvi, kamēr likums kopš iniciatīvas ierosināšanas ir iestrēdzis Saeimā, deputāti un citas institūcijas vai nevalstiskās organizācijas, kas šajā likumprojekta stadijā ir tiesīga ierosināt grozījumus, vēl var ņemt vērā ManaBalss iniciatīvas savāktos parakstus un sabiedrībā notiekošajās diskusijās izkristalizējušos secinājumus, un tā vietā, lai ieviestu diskriminējošus un nepamatotus aizliegumus sievietēm, risinātu tos jautājumus, kas patiešām būtu noderīgi dzimumšūnu donoru programmai, kā to atzīst gan ierēdņi, gan klīniku pārstāvji, gan bioētikas eksperti un juristi.

АВТОР: EDĪTE MILLERE

G.Ancāne un A.Miškova neapliecina, ka aizliegums būtu vienīgais un labākais risinājums!22. Feb (2016)

2016.gada 21.februārī Radio Pieci.lv raidījumā "Domnīca" par iniciatīvu. Intervija ar psihoterapeiti G.Ancāni, kas piedalījās diskusijā, uz kuras pamata tapa grozījumu projekts, juristi K.Kaktiņu, raksta Satori autori (http://www.satori.lv/raksts/10790/Katrina_Kaktina/Belevics_un_manas_olsunas) un A.Miškovu, Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdes locekli.

G.Ancāne un A.Miškova neapliecina, ka aizliegums būtu vienīgais un labākais risinājums, ārvalstu prakse ir cita, to kavē ieviest donoru reģistra trūkums Latvijā. Viennozīmīgu pētījumu trūkuma dēļ aizliegumu K.Kaktiņa sauc par sievietes lemtspējas apšaubīšanu un tiesību ierobežošanu.

G.Ancāne: "Pētījumu nav īpaši daudz.Vai labāk nebūtu izglītot un ļaut lemt pašai? Piekrītu, izglītotā un civilizētā sabiedrībā tas ir ideāls un mērķis.Piekrītu, ka aizliegums savādāk jāpārformulē. Tādēļ ir vērtīga diskusija, kas ir sākusies."

K.Kaktiņa: "Bez pasaulē atzītiem pētījumiem, pasaules prakses un statistikas pamatojuma ierobežojums skar sievietes tiesības izvēlēties, apšauba viņas lemtspēju. Veselības ministrija nepārliecina, ka nav citu, mazāk ierobežojošu līdzekļu kā panākt vēlamo mērķi, kurš nav skaidrs, jo likumprojekta autoru apgalvojumi publiskajā telpā ir neviennozīmīgi. Nav skaidrs, vai problēmas olšūnu donorēm ir tikai vienā klīnikā Latvijā, visā Latvijā vai visā pasaulē. Pret to runā fakts, ka Latvija būs pirmā valsts Eiropā, kas ieviesīs šādu ierobežojumu. Nav iemesla kā apgalvot, ka tiks pasargātas sievietes, ja nav pierādījumu par riskiem, no kuriem jāpasargā."

A.Miškova: "Jebkurā gadījumā - gan dzemdējšai, gan nedzemdējušai sievietei - piedalīšanās olšūnu donoru programmā var kaitēt veselībai. Ar jebkuru procedūru var būt saistītas komplikācijas. Protams, pirms procedūras donorei visu izskaidro, viņa parakstās, ka ir iepazīstināta ar riskiem. Ārvalstīs ierobežo olšūnu ziedošanas reižu skaitu un laika periodu starp ziedošanas reizēm. Taču Latvijā nav donoru reģistra."

Hipersaite uz raidījumu (šis temats 08:21-25:53): http://lr5.lsm.lv/lv/raksts/domniica/cina-par-olsunam-kapi-un-siknauda-ka-ari-kulturas-lielas-balvas.a64188/

АВТОР: EDĪTE MILLERE

Portāls "Satori" publicē K.Kaktiņas rakstu par plānotā aizlieguma olšūnas ziedot nedzemdējušām sievietēm prettiesiskumu15. Feb (2016)

2016.gada 15.februārī Kultūras un patstāvīgās domas portāls "1/4 Satori" publicējis K.Kaktiņas rakstu ar atbildēm uz jautājumiem par G.Belēviča (ZZS) ierosināto grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, aizliedzot par olšūnu donorēm būt nedzemdējušām sievietēm, prettiesiskumu. Rakstā G.Belēviča ierosinātie grozījumi analizēti no divu galveno problēmu puses, kuras radīs minētie grozījumi: prettiesisks sieviešu tiesību ierobežojums un olšūnu donoru samazināšanās Latvijā, kuram nav saprotami ieguvēji.

Hipersaite uz rakstu: http://www.satori.lv/raksts/10790/Katrina_Kaktina/Sievietes_tiesibas_un_olsunu_donori

АВТОР: ANNIJA EMERSONE

Как работает ManaBalss.lv?

Покажи это видео друзьям: