Iniciatīva ir iesniegta Saeimā!

Pārstāvis: Signe GrozaPublicēta: 08. Mar (2019)

PAR SIEVIETES TIESĪBĀM UZ 100% APMAKSĀTU ATVAĻINĀJUMU DZEMDĪBĀM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
12'070
Jau parakstījuši 12'070

Ar šo iniciatīvu aicinu Latvijas Republikas Saeimu pārskatīt maternitātes un paternitātes pabalstu politiku, lai kā minimums vismaz uz vienu dienu sievietēm nodrošinātu iespēju saņemt atvaļinājumu dzemdībām, kas būtu apmaksāts 100% apmērā. Uzskatu, ka pašreizējā politika, kas sievietēm nenodrošina šādu iespēju, nav samērojama ar dzimumu līdztiesību.

Pašreizējā situācijā vīriešiem ir visas tiesības un iespējas, neskatoties uz bērna piedzimšanu, turpināt darba gaitas, saņemot pilnvērtīgu atalgojumu. Sievietei vairumā gadījumu jārēķinās ar īslaicīgu darba nespēju, kā laikā sievietes parasti izmanto iespēju doties grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā. Tomēr šo atvaļinājumu laikā sievietēm pieejamais maternitātes pabalsts šobrīd ir 80% apmērā no pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Kaut arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājumam sekojošo bērna kopšanas atvaļinājumu ir iespējams izņemt jebkuram no vecākiem, vairumā gadījumu (pamatojoties uz tādiem objektīviem apstākļiem kā, piem., krūts barošana) to izņem sievietes. Arī šajā laikā pieejamais pabalsts ir vien 60% vai 43,75% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma – līdz bērna 1 gada vai pusotra gada vecuma sasniegšanai. Kaut arī varam priecāties par tik ilgu bērna kopšanas atvaļinājuma iespēju un vairumā gadījumu bērna vecāki spēj savstarpēji vienoties par samazināto ģimenes ienākumu godīgu pārdali, ne vienmēr sievietes var paļauties uz bērna otra vecāka finansiālu atbalstu. Daudzām sievietēm, jau aizejot grūtniecības atvaļinājumā, šāda atbalsta nav. Nav arī tiesiska nodrošinājuma, kas grūtniecības atvaļinājuma periodā, piem., bērna tēvam uzliktu pienākumu kompensēt sievietes ienākumu līmeņa kritumu un saistīto ietekmi uz sievietes pensijas uzkrājumu u.c. faktoriem. Arī saskaroties ar komplikācijām jau agrākā grūtniecības periodā, kuru dēļ sievietei, iespējams, ir bijusi objektīva darba nespēja, viņai ir jārēķinās ar ienākumu neatgūstamu samazinājumu.

Šī nevienlīdzība būtu labojuma ar attiecīgu valsts līmeņa politiku. Vairums Eiropas Savienības dalībvalstu gan maternitātes, gan paternitātes pabalstus izmaksā 100% apmērā, t.sk. arī mūsu kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija. Tomēr, kaut arī šāds paternitātes pabalsta paaugstinājums būtu vairāk nekā vēlams, attiecībā uz maternitātes pabalstu runa ir nevis par "vēlams", bet gan "fundamentāli vajadzīgs". Periodi, kādos šāds pabalsta apmērs daudzās valstīs ir pieejams, mēdz atšķirties un par to arī Latvijā iespējams lemt. Jebkurā gadījumā uzskatu, ka absolūtais minimums, kas sievietei kaut tīri simboliski pienāktos, tomēr ir vismaz viena 100% apmaksāta atvaļinājuma diena dzemdībām!

Iniciatīvas jaunumi

Arī Valsts prezidents pauž atbalstu, ka sieviešu sociālais nodrošinājums nedrīkst ciest dzemdību dēļ31. Jan (2020)

Saeima 30. janvārī izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā nodevusi 10 496 pilsoņu parakstītu kolektīvo iesniegumu "Par sievietes tiesībām uz 100% apmaksātu atvaļinājumu dzemdībām", kas aicina nodrošināt tiesības sievietēm uz pilnībā apmaksātu atvaļinājumu dzemdībām.

Šai virzībai komentārā Facebook savu atbalstu pauda arī Valsts prezidents Egils Levits. Neatkarīgi no tā Latvijas Radio 1 programmā "Pēcpusdiena" par labu šādam un vēl tālejošākiem risinājumiem izteicās arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekle Anda Čakša un Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības un veselības aprūpes eksperts Pēteris Leiškalns.

Iniciatīvas autore Signe Groza raidījumam norādīja, ka rosinātā iniciatīva savās prasībās ir ļoti pieticīga. Proti, pilnvērtīga kompensācija tiek prasīta tikai par dzemdību dienu. "Tomēr līdz ar šo tiek aktualizēts pats princips – ka sieviete, kas dzemdē, ir nelīdztiesīgā situācijā, un politiskā izvēle par to, cik ilgu kompensējamo periodu pēc dzemdībām un ar kādu tieši kompensācijas mehānismu noteikt, ir Saeimas pusē."

"Iniciatīva nav par vienu kompensējamo dienu – tā ir par VISMAZ vienu dienu," sacīja S. Groza. "Tā ir par principu. Kādu limitu nosakām, to mēs varam lemt. Es tikai esmu iezīmējusi ienākumu nevienlīdzības problēmu. Es ļoti ceru, ka deputāti spers soli tālāk par šo vienu dienu, un tāds ir mans mērķis."

Avots: LR1

AUTORS: MANA BALSS

Par sievietes tiesībām uz 100% apmaksātu atvaļinājumu dzemdībām. Piedalies raidījuma tapšanā!04. Nov (2019)

Iniciatīvas autore aicina Saeimu pārskatīt maternitātes un paternitātes pabalstu politiku, lai kā minimums vismaz uz vienu dienu sievietēm nodrošinātu iespēju saņemt atvaļinājumu dzemdībām, kas būtu apmaksāts 100% apmērā, jo pašreizējā politika, kas sievietēm nenodrošina šādu iespēju, nav samērojama ar dzimumu līdztiesību.

Skaties kārtējo RīgaTV 24 raidījumu "Mana Balss"!

Nāc uz ierakstu studijā otrdien, 5. novembrī, plkst. 18:45 (ierašanās no 18:30) Rīgā, Blaumaņa ielā 32! Ēterā skaties svētdien, 10. novembrī, plkst. 20.00!

Diskutēs:
Signe Groza, iniciatīvas autore
Anda Čakša, 13. Saeimas deputāte (ZZS), bijusī veselības ministre
Jana Muižniece, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece
Imants Parādnieks, premjera padomnieks demogrāfijas jautājumos (NA)
Diskusiju moderē: Ansis Klintsons

Raidījuma "Mana Balss" projektu finansē "Mediju atbalsta fonds" no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS

Atbalstām vecākus lielākai Latvijai!20. Sep (2019)

Ielūdzam uz ManaBalss autoru un atbalstītāju vakaru!

ManaBalss.lv un Free Riga aicina uz pirmo ManaBalss iniciatīvu autoru un atbalstītāju vakaru "Atbalstām vecākus lielākai Latvijai" ceturtdien, 26. septembrī, plkst. 18:30 Free Riga telpās Kalēju ielā 57 (Vecrīgā).

Sarunu vakaru veido divu iniciatīvu autores ‒ Signe Groza un Sintija Šterna un ielūdz atbalstītājus un tēmas interesentus.

Pārrunāsim iniciatīvas "PAR SIEVIETES TIESĪBĀM UZ 100% APMAKSĀTU ATVAĻINĀJUMU DZEMDĪBĀM" un "AUKLES LĪDZFINANSĒJUMS ARĪ VECĀKIEM" (iniciatīvas teksts ir šeit).

Sarunā piedalās arī premjera padomnieks demogrāfijas jautājumos, ekspertu sadarbības platformas "Demogrāfisko lietu centrs" vadītājs Imants Parādnieks (NA).

Kopā diskutēsim un meklēsim veidus, kā palīdzēt iniciatīvu ideju sadzirdēšanai Saeimā un kā atbalstīt to tālāko virzību jau parlamenta un valdības gaiteņos.

Nesēdi malā ‒ piedalies!

NB! Pasākumā var filmēt un fotografēt.

AUTORS: MANA BALSS