Pārstāvis: Māris AntonsPublicēta: 29. Nov (2018)

IEROBEŽOT VALSTS ATBALSTU VECĀKIEM, KAS IZVĒLAS NEVAKCINĒT SAVUS BĒRNUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'302
Jau parakstījuši 2'302
7'698

Panākt bērnu un pārējās sabiedrības veselības aizsardzību ar vakcinācijas palīdzību – lai bērni savlaicīgi saņemtu visas nepieciešamās vakcīnas.

Pārtraukt piešķirt "māmiņu algas" un nenodrošināt valsts un pašvaldību apmaksātus bērnudārzus tiem bērniem un viņu vecākiem, kas ir izvēlējušies paredzēto vakcināciju neveikt nepamatotu apsvērumu dēļ. Lai panāktu, ka vecāki aktīvi aizsargā savu bērnu veselību ar vakcināciju, ir nepieciešams tos motivēt finansiāli. Tāpēc ir jāierobežo valsts sniegtais atbalsts vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus, neievērojot Latvijas valsts bērnu Vakcinācijas kalendārā sniegtās rekomendācijas konkrētu vakcīnregulējamu infekcijas slimību gadījumā. Tādējādi vecāki tiktu motivēti aizsargāt savus bērnus un samazinātos iespēja, ka pirmsskolas vecuma iestādēs un skolās nevakcinētie bērni apdraud citu bērnu un viņu ģimenes locekļu veselību un dzīvību.

Tiks ierobežota vairāku slimību izplatība, samazināsies infekcijas slimību uzliesmojumu risks, uzlabosies sabiedrības veselība.

Iniciatīvas jaunumi

Aicinām popularizēt iniciatīvu01. Jun (2020)

Paldies par šīs iniciatīvas parakstīšanu!

1. jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Aicinām dalīties ar šo Tevis parakstīto iniciatīvu sociālajos tīklos, lai par to uzzinātu vēl vairāk cilvēku.

Apsver savu atbalstu arī citām tematiski saistītām iniciatīvām, uz kurām ir norādīts šai Facebook publikācijā.

Varbūt Tu varētu dalīties arī ar to?

Paldies par Tavu aktivitāti!

ManaBalss.lv komanda

AUTORS: MANA BALSS

Par "gudrīšiem" un vakcinācijas nepieciešamību – ārsta infektologa komentārs10. Mar (2020)

"Salīdziniet sevi mirušu pēc gada un dzīvu pēc gada" – tik ass savās atbildēs uz portāla "Jauns" jautājumiem par vakcīnu noliedzējiem ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, sertificēts ārsts infektologs Māris Liepiņš.

Diskusija par vakcinēšanos un dažādajiem uzskatiem šai sakarā ir aktualizējusies līdz ar dzīvībai bīstamā Covid-19 vīrusa izplatīšanos pasaulē un tā nonākšanu arī Baltijā.

Šī tēma sasaucas arī ar ManaBalss.lv autora virzīto iniciatīvu "Ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus".

Portāls "Jauns" intervijā norāda uz Latvijas sabiedrības pasivitāti pret vakcinēšanos, kā iznākumā vakcinācijas apjoma ziņā esam vienā no pēdējām vietām ES. Nereti cilvēki domā –ja es vakcinēšos, bet man nekādas gripas nebūs, tātad tikai izmetīšu naudu.

Par to M. Liepiņš arī saka: "Salīdziniet sevi mirušu pēc gada un dzīvu pēc gada!"

Infektologs arī izskata neizpratni par "zaļi domājošo" pretenzijām pret vakcinēšanos, atsakoties no bērnu obligātās potēšanas. "Pēc tam bērni mirst no difterijas vai smagi saslimst ar tuberkulozi. Tā ir totāla bezatbildība pret savu bērnu, ko esi gaidījis un dzemdējis."

Pieaugušajiem savukārt ir citi iemesli, ieskaitot arī vakcinēšanās cenu. Ne visi seniori var atļauties vakcinēšanos pret gripu, ja tas ar visām atlaidēm izmaksā 5–6 eiro. Tomēr visiem cilvēkiem vecumā pēc 60 gadiem M. Liepiņš iesaka vakcinēties, jo tā ir viena no riska grupām. Otrs iemesls – ne visās poliklīnikās ir pieejamas gripas vakcīnas, un tad ir jāmeklē vakcinācijas kabineti, kas var arī nebūt tuvu dzīvesvietai.

Vēl viens iemesls vakcinēšanās kūtrumam "ir ļoti liela antireklāma, lai gan tās ir pilnīgas muļķības un mīti, ko stāsta par gripas vakcīnām. Tie paši zaļie, kas protestē pret vakcinēšanos... Tur šajā gadījumā nav nekā zaļa. Ar tādu antireklāmu izplatīšanu viņi kaitē visas sabiedrības veselībai. Ja nebūtu vakcīnas, mēs dzīvotu tāpat kā 19. gadsimtā. Tagad mums nav baku, nav poliomielīta, no kā būtu kļuvuši par invalīdiem vai apmiruši daudzi cilvēki."

Tāpat M. Liepiņš brīdina par maldinošajiem nostāstiem vakcinēšanās sakarā. "Tas, ka visādi "gudrīši" gripas vakcīnā saskata autisma pazīmes un apgalvo, ka tajā esošās palīgvielas nomāc imunitāti, ir klaja bezatbildība un absolūtas muļķības."

Jautāts par vakcinēšanās saistību ar saslimšanu, ārsts aicina ņemt vērā, ka "ir divi vakcīnu veidi: tā sauktās dzīvās vakcīnas, kas satur novājinātu ierosinātāju, un nedzīvās vakcīnas. Abas izraisa imūno atbildi, abas dod signālu imūnajai sistēmai izstrādāt antivielas, kas pēc tam, ja saskaramies ar šo mikrobu, tos inaktivē, un mēs nesaslimstam. Taču jāņem vērā, ka ir vajadzīgs noteikts laiks, lai izveidotos imunitāte, aptuveni 10–14 dienas. Tāpēc pret gripu aicinām vakcinēties jau līdz oktobra beigām, kamēr vēl īsti nav sākusies epidēmija. Protams, var vakcinēties arī epidēmijas laikā, bet tas ir riskantāk. Piemēram, aizejat uz lielu poliklīniku, kur ir daudz cilvēku, kāds jums uzšķauda, un jūs jau nākamajā dienā dabūjat gripu. No tā arī rodas mīti, ka tieši vakcīna izraisa saslimšanu, lai gan īstenībā vakcīnas ierosinātā imunitāte pret gripas vīrusu vienkārši vēl nav aktivizējusies."

Savukārt ja injicē dzīvās vakcīnas, tad cilvēks var vieglā formā pārslimot attiecīgo slimību. "Tās ir vakcīnas pret masalām, masaliņām, cūciņām un vēl kādu vīrusu infekciju. Tas aprakstīts medicīnas literatūrā, un tas ir absolūti normāli, ka pēc vakcinēšanas var būt minimālas infekcijas izpausmes un dažreiz var būt paaugstināta temperatūra, bet tas nekad nav potenciāli letāli. Protams, jāņem vērā, ka pēc jebkuras vakcīnas var būt arī komplikācijas, un tieši ar to spekulē vakcinēšanās pretinieki. Vakcīnai var būt alerģiska reakcija, kāda var būt arī no jebkuras tabletes."

Avots: portāls "Jauns"

AUTORS: MANA BALSS

Vācijā vakcinācija pret masalām kļūst obligāta10. Dec (2019)

Vācijas parlaments ir apstiprinājis vakcinācijas pret masalām obligātumu valstī.

Ir noteikts arī sods vecākiem par nevakcinēšanu, ziņo The Guardian.

Šī ziņa sasaucas ar līdzīgu iniciatīvu Latvijā, kas gan prasa nevis sodīt, bet ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus.

Bundestāga parlamentārieši ir atbalstījuši likumprojektu, kas paredz vecākiem par bērnu nevakcinēšanu pret masalām uzlikt 2500 eiro sodanaudu. Šāds lēmums ir pieņemts, jo pasaulē ir vērojama šīs izskaužamās bīstamās slimības atgriešanās.

Līdz ar soda naudu par nevakcinēšanu Vācijā tiek pieļauta arī iespēja nevakcinētajiem bērniem liegt apmeklēt bērnudārzus un skolas, kas jau līdzinās piesardzības pasākumiem, kādus ManaBalss attiecīgās iniciatīvas autors aicina ieviest Latvijā.

Jaunais likums Vācijā stāsies spēkā 2020. gada martā, un tam paredzami pastiprinātu uzmanību pievērsīs obligātās vakcinācijas aizstāvji citās valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē, vērtē britu laikraksts.

Britu veselības ministrs Mets Henkoks (Matt Hancock) septembrī ir teicis, ka valdība ļoti nopietni apsver vakcināciju obligātumu valsts skolu skolēniem.

Vācijā šā likuma pieņemšana prasīja mēnešiem ilgas debates, un pieaicinātie medicīnas eksperti tajās izteicās gan par, gan pret vakcinēšanas obligātumu.

Vācijas Veselības ministrija šo likumu ir raksturojusi kā bērna aizsardzību, un tos, kas to atbalsta, kā pret visu sabiedrību atbildīgus pilsoņus. Ministrija atsaucas uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, ka 2018. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, masalu saslimšana ir pieaugusi par 350%.

Pirms vakcinācijas prakses pret masalām, kas Eiropā sākās 1960. gados, pasaulē no šīs slimības mira 2,6 miljoni cilvēku gadā. 2017. gadā šis skaitlis bija krities līdz 110 tūkstošiem. Lai šo infekciju atturētu no masveida izplatības, ir nepieciešams 95% vakcinācijas līmenis sabiedrībā.

Vācijā 2018. gadā bija 543 masalu saslimšanas gadījumi, bet šogad ir reģistrēti 400 gadījumi. Bažas rada Eiropas kopējie rādītāji, jo masalu saslimšanas gadījumu skaits no 5270 2016. gadā jau nākamajā gadā pieauga līdz gandrīz 24’000 gadījumu.

Avots: The Guardian

AUTORS: MANA BALSS

Apsver imunizācijas iekļaušanu vispārējās tiesībās25. Sep (2019)

Pirmajā Pasaules Vakcinācijas samitā ceļ trauksmi par izskaužamu slimību izplatīšanos un rosina imunizāciju iekļaut cilvēku vispārējās tiesībās.

Septembra vidū Briselē norisinājās Eiropas Komisijas un Pasaules Veselības organizāciju (PVO) rīkotais pasaulē pirmais Pasaules Vakcinācijas samits. Tā mērķis ir paātrināt globāla mēroga rīcību, lai apturētu vakcīnregulējamu slimību izplatīšanos, un iestāties pret pasaules mēroga maldinošas informācijas izplatīšanu par vakcīnām.

Šī EK un PVO iniciatīva sasaucas arī ar platformā ManaBalss publicēto priekšlikumu ierobežot subsīdijas vecākiem, kuri atsakās vakcinēt bērnus. Šī iniciatīva gada laikā gan ir guvusi visai mērenu atbalstu – virs 1600 parakstiem, un tas savukārt sasaucas ar EK datiem, ka Latvijā sabiedrības skepse pret vakcinēšanos ir augstākā ES.

Samita atklāšanā EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers sacīja: "Ir nepieņemami, ka mūsdienu attīstītajā pasaulē bērni joprojām mirst no slimībām, kurām jau sen vajadzēja būt izskaustām. Vēl ļaunāk – mums ir pieejams risinājums, bet tas netiek pilnvērtīgi izmantots. Vakcīnas jau ik gadu glābj divu līdz trīs miljonu cilvēku dzīvības un, uzlabojot vakcinācijas aptvērumu pasaulē, vakcinēšana varētu novērst vēl 1,5 miljonu cilvēku saslimšanu."

PVO ģenerāldirektors Dr. Tedross Adanoms Gebrejesuss savukārt vērtē, ka "pēc daudzu gadu ilga progresa esam nonākuši izšķirīga pavērsiena priekšā. Saslimšana ar masalām atkal vēršas plašumā, un katrs desmitais bērns joprojām nesaņem bērnībā vajadzīgās vakcīnas. Mēs varam atgriezties uz pareizā ceļa, un mums tas ir jādara. Mēs to panāksim vienīgi tad, ja garantēsim, ka visi gūst labumu no vakcīnām, un ja valdības un partneri veiks ieguldījumus, lai vakcinācija kļūtu par visu iedzīvotāju tiesībām un sociālu labumu."

Pēdējo trīs gadu laikā septiņas valstis, tostarp četras Eiropas reģiona valstis, ir zaudējušas no masalām brīvas valsts statusu. Jauni slimības uzliesmojumi ir tieši saistīti ar trūkumiem vakcinācijas aptvērumā.

Samita darba kārtībā bija arī jauni modeļi un iespējas, kā paātrināt vakcīnu izstrādi, un jautājums par to, kā nodrošināt, lai imunizācija kļūtu par sabiedrības veselības prioritāti un vispārējām tiesībām.

Saskaņā ar “Wellcome Global Monitor” aptauju 79% pasaules iedzīvotāju piekrīt, ka vakcīnas ir drošas, un 84% uzskata, ka tās ir iedarbīgas. Tomēr ziņojums par stāvokli attiecībā uz uzticēšanos vakcīnām Eiropas Savienībā liecina, ka daudzās ES dalībvalstīs aizvien vairāk cilvēku atsakās no vakcinēšanās, un tas ir saistīts ar zemu uzticēšanos vakcīnu iedarbībai. Uzticēšanās trūkuma dēļ ievērojami mazinās vakcinācijas aptvērums, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, un tā rezultātā pieaug slimības uzliesmojumu skaits.

EK dati liecina, ka Latvijā ir zemākais to aptaujāto rādītājs, kuri piekrīt apgalvojumam, ka vakcīnas ir efektīvas – 70,9%. Augstākais rādītājs – 96.6% ‒ ir Portugālē.

Latvijas iedzīvotāji pēc Bulgārijas ir arī otrie skeptiskākie par vakcīnu drošumu. Apgalvojumam, ka vakcīnas ir drošas, Latvijā piekrīt 68,2% respondentu.

Tiek arī norādīts, ka vakcīnas par svarīgām un drošām Latvijā vairāk uzskata sievietes. Vairumā citu ES valstu attieksmes dalījums pa dzimumiem ir nenozīmīgs.

Avots: Eiropas Komisija; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Īrija plāno vērsties pret nevakcinēšanu29. Aug (2019)

Pēc 12 mēnešiem tiks pieņemts lēmums, vai bērniem, kuri nav vakcinēti pret masalām un līdzīgām infekcijas slimībām, aizliegt sākt mācības skolā vai apmeklēt bērnudārzu. Tā ziņo laikraksts "Irish Independent".

Īrijas labklājības ministrs Saimons Hariss laikrakstam komentē, ka valsts ģenerālprokurors iepriekš šādu aizliegumu bija raksturojis kā juridiski izaicinošu. Tomēr ministrs plāno konsultācijas ar citiem valdības ministriem, piemēram, izglītības ministru, par jautājumiem, kas attiecas uz tiesību normām, ieskaitot bērna tiesības apmeklēt skolu.

Ministrs sagaida, ka 12 mēnešu laikā būs pietiekami daudz datu par to, lai gūtu skaidrību, vai aizliegums varētu tikt ieviests.

Sākot ar septembri, visiem vidusskolas pirmā gada zēniem Īrijā tiks nodrošināta valsts apmaksāta vakcinēšana pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV), lai mazinātu saslimšanu ar vēzi. Vakcīna jau daudzus gadus tiek sniegta meitenēm līdzīgā vecumā, bet nepamatotu baiļu dēļ par nevēlamām blaknēm vakcinēto meiteņu skaits ir samazinājies līdz 70%, lai gan programmas mērķis ir 85%.

Laikraksts ziņo, ka ap 60 tūkstošiem vecāku Īrijā tiks izsūtīta informācija par vakcīnu un aicinājums gūt informāciju par vakcinēšanu uzticamos oficiālajos informācijas avotos.

Avots: Irish Independent

AUTORS: MANA BALSS

Vai ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus? – Nāc uz RīgaTV 24 raidījuma ierakstu!29. Jul (2019)

Par to, kā nodrošināt efektīvu vakcinācijas politiku un vai sabiedrības interešu vārdā būtu jāvēršas pret vecākiem, kuri atsakās vakcinēt bērnus, diskutēsim RīgaTV 24 kārtējā raidījumā "Mana Balss".

Nāc uz ierakstu studijā otrdien, 30. jūlijā, plkst. 10:30 (ierašanās no 10:15) Rīgā, Blaumaņa ielā 32! Ēterā skaties svētdien, 4. augustā, plkst. 20.00!

Diskutēs:
Jurijs Perevoščikovs, Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors
Sandija Salaka, "Māmiņu Kluba" vadītāja Baltijā
Laila Grāvere, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja
Andris Skride, ārsts, 13. Saeimas deputāts, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs
Diskusiju moderē: Ansis Klintsons

Raidījuma "Mana Balss" projektu finansē "Mediju atbalsta fonds" no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS

Par bērnu nevakcinēšanu dažās valstīs vecākiem ir ievērojami ierobežojumi23. Jul (2019)

Francijā un Itālijā masalu uzliesmojums ir bijis galvenais iemesls, kas pamudinājis pieņemt stingrākus mērus attiecībā pret vecākiem, kuri apzināti atsakās vakcinēt savus bērnus. Ar naudas sodiem un liegumu apmeklēt bērnudārzus vai skolas valstis cer palielināt vakcinēto bērnu skaitu, raksta portāls Delfi.

Epidemiologus Francijā un Itālijā arī uztrauc nesenā pētījumā atklātais, ka atsevišķos reģionos augusi iedzīvotāju skepse attiecībā uz vakcīnām. Arī Latvijā pirms dažiem gadiem bija diskusijas par soda sankciju ieviešanu vecākiem, kuri nevakcinē savus bērnus, tomēr Veselības ministrija šādiem instrumentiem par labu nelēma.

Šai sakarā ManaBalss platformā iniciatīvas autors Māris Antons vāc pilsoņu atbalstu, lai arī Latvijā tomēr ierobežotu valsts atbalstu vecākiem, kas nevakcinē savus bērnus.

Pagaidām ministrijas Latvijā joprojām uzskata, ka svarīgāk ir veicināt iedzīvotāju izpratni par vakcīnu nozīmīgumu, raksta Delfi. Atšķirībā, piemēram, no Lietuvas, Latvijā arī šobrīd nav masalu uzliesmojuma ‒ šogad reģistrēts tikai viens gadījums, turklāt kopumā vakcinācijas aptvere ir laba ‒ ap 95%. Tomēr ārsti norāda uz nepilnībām, ko esošajā kārtībā vajadzētu labot.

Infektoloģe Dace Zavadska Delfi norāda uz problēmu, par kuru pēdējos gados runājuši arī kolēģi ārsti, – Latvijā nav vienotas atteikuma formas. "Ir jābūt vienotai formai, tāpat kā laulības vai dzimšanas apliecībai. Ar pietiekoši nopietnu pamatojumu – lai vecāks izlasa, atzīmē, ka ārsts viņam ir izstāstījis par nevakcinēšanas riskiem – ka viņš ir dzirdējis, sapratis, bet tāpat bērna vietā atsakās un parakstās. Nevis tā, ka medicīnas kartītē ārsts ieraksta, ka ir izskaidrojis, un vecāks parakstās. Tas viss ir līdz pirmajam tiesas procesam."

Taujāta par citās valstīs ieviestajām sankcijām vecākiem, kuri atsakās vakcinēt bērnus pret bīstamām infekcijas slimībām, Zavadska uzskata – naudas sodus, visticamāk, Latvijā nesaprastu un tie nelīdzētu. Līdzīgi būtu arī ar vecāku pabalstu liegšanu, jo "tiem, kas atsakās vakcinēties, pabalsts ir vienas iepirkšanās reizes vērtībā veikalā. Arī pētījumos pierādīts, ka lielākā daļa antivakcīnistu ir cilvēki ar augstāko izglītību, kuri iedomājas, ka kļuvuši par ekspertiem, internetā pasērfojot pa publikācijām".

Medicīnas tiesību eksperte un zvērināta advokāte Solvita Olsena uzskata, ka vispirms būtu jāsoda tie, kuri izplata maldinošas ziņas par vakcināciju un tā samulsina bērnu vecākus. "Tur gan vajadzētu rūpīgu aizliegumu. Tas rada vislielāko ļaunumu – šie cilvēki, kuri dažādu mērķu vārdā izplata viltus ziņas par vakcīnām un citiem sabiedrības veselības jautājumiem," uzsver Olsena.

Arī Latvijas Sabiedrības veselības asociācijas priekšsēdētāja asociētā profesore Anita Villeruša uzsver vakcīnu nozīmīgumu: "Nav šaubu, ka vakcinācija ir bijusi un ir visefektīvākais un arī ekonomiskākais veids infekcijas slimību ierobežošanā." Villeruša skaidro, ka, tāpat kā citās valstīs, arī Latvijā vakcīnu aptvere ir nepietiekama, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem vakcinācijas aptverei pret infekcijas slimību jāsasniedz 95%, citādi tai zūd kolektīvās imunitātes jēga un pieaug infekcijas slimības uzliesmojuma risks sabiedrībā.

Šai tēmai ir bijis veltīts arī RīgaTV 24 raidījums "Mana Balss". Tā ierakstu arhīvā var skatīt šeit.

Avots: Delfi; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS

Polijā ierobežos nevakcinētu bērnu uzņemšanu bērnudārzos; līdzīga norma ir Itālijā21. Mar (2019)

Poznaņā, Polijā, ierobežos tādu bērnu, kas nav vakcinēti pret slimībām, uzņemšanu bērnudārzos, atsaucoties uz laikrakstu "Gazeta Wyborcza", raksta LETA. Šī ziņa sasaucas ar ManaBalss platformā virzītu līdzīgu iniciatīvu.

Poznaņā prioritāte būs vecākiem, kas "izpildījuši savus pienākumus un kuru bērni ir vakcinēti", laikrakstam sacīja pilsētas vicemērs Jendžejs Solarskis.

Jaunie noteikumi attieksies gan uz valsts, gan privātajiem bērnudārziem, kas saņem pilsētas budžeta subsīdijas. Rindās uz vietām Poznaņas pārpildītajos bērnudārzos ir vairāk nekā 200 bērnu vecāku, norāda laikraksts.

Šie pasākumi tiek īstenoti, varasiestādēm reaģējot uz pieaugošo nevakcinēto bērnu skaitu reģionā. Pirms diviem gadiem Lielpolijas vojevodistē, kuras galvaspilsēta ir Poznaņa, bija aptuveni 2000 nevakcinētu bērnu. Līdz 2018. gada jūnijam viņu skaits ir vairāk nekā dubultojies.

Dome uzskata - nav pieļaujams, ka "vakcinācijas pretinieku organizācijas apdraud bērnus," laikraksts citē Solarska teikto. "Mums ir jārīkojas atbilstoši sabiedrības interesēm, tāpēc arī tiek pieņemti jaunie noteikumi," viņš piebilda.

Paralēli šai ziņai portāls Delfi raksta par Itālijas pretvakcinēšanas aktīvista saslimšanu ar vējbakām – novēršamu slimību.

Itālijas politiķis Masimiliano Fedriga, kurš nostājies pret obligātām vakcinācijām, ir sasirdzis ar vējbakām, atsaucoties uz "Daily Mail" portālu, raksta Delfi.

M. Fedriga iepriekš ir nostājies pret noteikumu, kas paredz, ka bērniem obligāti jāvakcinējas, pirms tie sāk iet skolā. Viņš ir pret vakcināciju obligātumu, tomēr ir arī atzinis, ka viņa paša bērni vakcinācijas ir saņēmuši.

Sociālo tīklu lietotāji internetā pasmējušies par politiķa sasirgšanu ar vējbakām, ņemot vērā viņa iepriekš paustos komentārus par vakcinācijām. Pats M. Fedriga gan izteicās, ka atbalsta vakcinācijas, bet neuzskata, ka pareizi ir tās uzspiest, raksta medijs.

Likums, kuru Itālijā pieņēma 2017. gadā, paredz, ka nevakcinētu bērnu vecāki var saņemt no 100 līdz 500 eiro lielu naudassodu. Tāpat likums paredz, ka bērnus, kuri jaunāki par sešiem gadiem, var sūtīt mājās no bērnudārza, ja tie nav vakcinēti.

Avots: LETA; Delfi.lv

AUTORS: MANA BALSS

Pretgripas vakcīnas grūtniecēm un bērniem tiks apmaksātas20. Mar (2019)

Valdība ir apstiprinājusi grozījumus, kas paredz valsts pilnībā apmaksas pretgripas vakcīnu grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam, raksta portāls Delfi.

Patlaban gripas vakcīna tiek kompensēta grūtniecēm 50 procentu apmērā un bērniem līdz divu gadu vecumam – 100 procentu apmērā.

Tomēr valsts apmaksātas potes saņemšanas kārtība ir visai sarežģīta – ir jāsaņem ārsta recepte, jādodas uz aptieku, kur tiek iegādāta vakcīna, pēc tam pie ģimenes ārsta, kurš veic vakcināciju. Lai mazinātu slogu ārstiem un uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību, kā arī lai nodrošinātu vienotu pieeju no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu vakcīnu nodrošināšanai, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam no 1. oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā.

Tas atbilst arī Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, jo grūtnieces un mazi bērni ir augsta riska grupā. 2019. gadā nepieciešamais papildu finansējums – 48 826 eiro ‒ tiks nodrošināts no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes.

Avots: Delfi.lv

AUTORS: MANA BALSS

Vai ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt bērnus?27. Dec (2018)

Latvijā vakcinācijas aptvere ir ļoti augsta, tomēr pirms mēneša medijus pāršalca ziņa par diviem mirušiem bērniem, kas nav saņēmuši obligātās vakcinācijas. Tas sabiedrībā raisīja diskusijas par vakcīnu nepieciešamību, portālā manabalss.lv tika iesniegta iniciatīva par valsts atbalsta ierobežošanu vecākiem, kas atsakās vakcinēt savus bērnus, un RīgaTV 24 raidījumā “Mana Balss” nozares eksperti apsprieda iniciatīvu un problēmjautājumus vispārējā vakcinēšanas sistēmā Latvijā.

Sandija Salaka, “Māmiņu klubs” vadītāja Baltijas valstīs, norāda, ka tomēr lielākā daļa iedzīvotāju vakcinējas un Latvijā vakcinācijas aptvere ir ļoti augsta.

Atbildot uz jautājumu, kādēļ vecāki izlemj par labu domai nevakcinēt bērnus, Salaka nosaka, ka ir dažādi iemesli šādai rīcībai: “Tā var būt reliģiska pārliecība, gan filozofisks pasaules uzskats, dzīvesstils – mums šobrīd ir ļoti brīvas iespējas domāt to, ko mēs gribam un ticēt tam, kam mēs gribam. Patiesībā ļoti neliels procents vecāku pēc būtības patiešām ir pret vakcināciju, lielākā daļa tomēr iet pie saviem ārstiem un veic šo vakcināciju tā, kā tā ir paredzēta Valsts imunizācija programmā.”

Viņa norāda, ka ir normāli dzirdēt skaļākus viedokļus par šo tēmu, tādēļ izteiktu problēmu šobrīd nesaskata.

Savukārt zvērinātā advokāte Solvita Olsena atklāj, ka šo tēmu televīzijā komentējusi jau pirms 10 gadiem un nekādas izmaiņas nav notikušas: “Es, pirmkārt, sagaidītu no valsts iestādēm, lai tās izdara to, kas viņām ir jādara. Īsti tādu aktīvu valsts iestāžu darbību šajā jomā neesmu redzējusi. Tādēļ tagad priekšplānā izvirzās cilvēki, kas kādu savu privātu pārliecību dēļ tagad ļoti skaļi atspoguļo dažāda veida mītus par to, ka vakcīnas ir sliktas pēc būtības – tā ir problēma.”

“Ja mēs gribam kaut ko sasniegt, mums ir svarīgi, lai cilvēki saprot ko viņi dara – tajā skaitā par vakcināciju,” piebilda advokāte.

Inguna Vecvagare, Latvijas homeopātu asociācijas prezidente, uzsver, ka mēdz būt arī objektīvi iemesli, kādēļ bērnu tomēr nevar vakcinēt un tieši šie gadījumi ir jāizvērtē visvairāk: “Tas, kas pilnīgi izkrīt no konteksta ir individuālās lietas. Tieši tas viens no simta, kuram objektīvu iemeslu dēļ vakcināciju izdarīt nevar un gadījumā, ja tā lieta netiek ņemta vērā, šis bērna intereses tiek ignorētas – viņš ir upuris.”

Vecvagare pauda, ka Latvijā nav objektīva statistika par blaknēm vai sliktu pieredzi ar vakcīnām, tādēļ viņa uzskata, ka tieši šādus gadījumus vajadzētu fiksēt un no tiem izdarīt kādus secinājumus nākotnei.

Diskusijas noslēgumā Sindija Salaka piebilda, ka iesaka vecākiem skatīties, kādai informācijai viņi seko, jo ne viss, kas tiek rakstīts internetā, ir droša un patiesa informācija: “Galu galā vecāku atbildība 21. gadsimtā ir drošu informācijas avotu izmantošana – viņi pakonsultējās gan ar savu ārstu, ja šī informācija nav pietiekama, var paskatīties Veselības ministrijas informācijas lapās.”

Salaka gan noteica, ka personīgi nepiekrīt šai iniciatīvai, jo uzskata, ka vecākus sodīt tādā veidā nedrīkst, jo no tā cietīs arī paši bērni.

Kā piemēru, no kura mācīties, viņa norādīja uz Ameriku, kurā tika intervēti vairāki ārsti, kas pauda viedokli, ka tieši izsvērtā saruna, kurā no visām pusēm tiek izklāstīta situācija, būtu nepieciešama. Tāpat viņa uzskata, ka, iespējams, arī pirmsdzemdību kursos vajadzētu iekļaut informāciju par bērnu vakcinēšanu un tādā veidā izglītot vecākus.

“Es uzskatu, ka ir citi veidi, kā vecākus izglītot un, ticiet man, Latvijā tie nav izmantoti,” teica Salaka.

Raidījums "Mana balss" ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma ""Mana balss" saturu atbild RīgaTV 24.

Avots: RīgaTV 24

AUTORS: MANA BALSS

Vai var liegt valsts atbalstu bez iemesla nevakcinētu bērnu vecākiem? Top TV raidījums06. Dec (2018)

Studijas RīgaTV 24 diskusiju raidījumā "Mana Balss" nākamajā publiskajā ierakstā aplūkosim iniciatīvu "Ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus" Raidījuma ierakstus RīgaTV 24 studijā var apmeklēt ikviens interesents.
Raidījuma ieraksta dalībniekiem un skatītājiem studijā lūgums ierasties filmēšanas dienā ne agrāk par 19:15.

Diskusijas dalībnieki:
- Moderators Arnis Blodons
- Inguna Vecvagare, Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente
- Gastons Neimanis, ārsts, Olainfarm produktu portfolio attīstības vadītājs
- Sandija Salaka, Māmiņu klubs
- Solvita Olsena, medicīnas tiesību eksperte, (Progresīvie)

Lai panāktu bērnu un pārējās sabiedrības veselības aizsardzību ar vakcinācijas palīdzību, proti, lai bērni savlaicīgi saņemtu visas nepieciešamās vakcīnas, iniciatīvas autors ManaBalss platformā rosina pārtraukt piešķirt "māmiņu algas" un nenodrošināt valsts un pašvaldību apmaksātus bērnudārzus tiem bērniem un viņu vecākiem, kas ir izvēlējušies paredzēto vakcināciju neveikt nepamatotu apsvērumu dēļ.
«Ir jāierobežo valsts sniegtais atbalsts vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus, neievērojot Latvijas valsts bērnu Vakcinācijas kalendārā sniegtās rekomendācijas konkrētu vakcīnregulējamu infekcijas slimību gadījumā,» raksta autors, argumentējot, ka līdz ar to «vecāki tiktu motivēti aizsargāt savus bērnus un samazinātos iespēja, ka pirmsskolas vecuma iestādēs un skolās nevakcinētie bērni apdraud citu bērnu un viņu ģimenes locekļu veselību un dzīvību.»

Nāc, klausies un izsakies diskusijā!
Tiekamies RīgaTV 24 studijā Rīgā, Blaumaņa ielā 32, ceturtdien, 13. decembrī, plkst. 19:30!
Raidījumu skatieties RīgaTV 24 kanālā 23. decembrī plkst. 19:00.

ManaBalss atvainojas par iepriekš nepareizi izziņoto ieraksta laiku. Lūgums ņemt vērā labojumu.

Raidījums "Mana balss" ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Mana balss" saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS