Pārstāvis: Jānis DombravaPublicēta: 24. May (2012)

TIESĪBAS VĒLĒT PAŠVALDĪBU DOMES NO 16 GADU VECUMA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
402
Jau parakstījuši 402
9'598

Vēl pirms simt gadiem vēlēšanu tiesības daudzās valstīs bija tikai 25 gadus sasniegušiem vīriešiem ar īpašumu, vēlāk slieksni samazināja līdz 21 gadam visiem vīriešiem, tad arī sievietēm. Mūsdienās slieksnis ir jau 18 gadi, un tas nemitīgi evolucionē, piesaistot arvien jaunas vēlētāju kategorijas. Nākamais solis ir piešķirt pašvaldību vēlēšanu tiesības jauniešiem no 16 gadiem, lai arī 16 un 17 gadu vecumu sasnieguši jaunieši varētu noteikt savu nākotni, piedaloties vietējās pašvaldības vēlēšanās. Statistika liecina, ka šādiem grozījumiem stājoties spēkā, vēlētāju skaits varētu pieaugt par 2 – 3,5% atkarībā no jauniešu skaita pašvaldībās. Jau šobrīd Austrijā un Šveicē vēlēšanās var piedalīties no 16 gadu vecuma, tāpat arī atsevišķās Vācijas pašvaldībās un citās valstīs. Savukārt citās valstīs notiek diskusijas par pāreju uz šādu modeli tuvākajos gados.

Noteikt "Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā", ka tiesības vēlēt republikas pilsētu un novadu domes ir no 16 gadu vecuma.

Galvenā priekšrocība no jauniešu līdzdalības vēlēšanās būtu, ka šādi viņi nostiprinātu saikni ar savu dzimto novadu. Tas palielinātu iespējas, ka viņi arī pēc skolas beigšanas paliek dzīvot un strādāt savā dzimtajā pusē. Tāpat tas nodrošinās to, ka jauniešiem ir lielāka ietekme uz lēmumu, kuri iespaido arī viņu dzīvi, pieņemšanas procesu.

Iniciatīvas jaunumi

Aicinām pievērst uzmanību jaunajai iniciatīvai18. May (2022)

Sveiks! Tā kā esi atbalstījis šo iniciatīvu, ManaBalss.lv aicina Tevi pievērst uzmanību šīs pašas idejas restartam!

Nevalstiskā organizācija Latvijas Jaunatnes padome (LJP) ir apņēmības pilna veicināt ideju par vēlēšanu tiesībām pašvaldībās no 16 gadu vecuma un ir izveidojusi attiecīgu iniciatīvu – "Tiesības vēlēt pašvaldībās no 16 gadu vecuma".

LJP paredzami ir gan administratīvais, gan finanšu resurss, lai šo ideju publiskajā telpā ilgstoši uzturētu "pie dzīvības" jeb veiktu šīs idejas pilsonisko lobiju. Tas prasa laiku, apņēmību, stratēģiju un mērķtiecīgas taktiskās rīcības. Tāpēc ManaBalss.lv komanda pieļāva šādas – jau publicētas – idejas pārņemšanu, jo LJP to paredzami spēs uzturēt un veicināt labāk.

Šī senākā – 2012. gada – iniciatīva tiks arhivēta un vairs nebūs pieejama parakstīšanai. Tas ir nepieciešams, lai par praktiski to pašu jautājumu netiktu vākts atbalsts vairākās vietās. Tas būtu pretproduktīvi un kaitētu attiecīgās idejas veicināšanai.

Tāpēc aicinām Tevi apsvērt atbalstu jaunajai iniciatīvai un piešķirt jaunu spēku tai idejai, kuru Tu reiz jau esi atbalstījis!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Cik gatavi demokrātijai ir jaunieši un kā to veicināt16. Nov (2020)

Paldies par Tavu pilsonisko aktivitāti un interesi par ManaBalss platformas autoru ierosinājumiem!

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu saistībā ar jauniešiem un/vai skolu dzīvi, ManaBalss aicina Tevi pievērst uzmanību arī šeit aprakstītajam pasākumam.

Otrdien, 2020. gada 17. novembrī, plkst. 11:00–14:00 tiešsaistes vebinārā "Young and Free to Vote?" tiksies Baltijas un Ziemeļvalstu jaunatnes padomju pārstāvji, lai dalītos pieredzē par vēlēšanām kā politiskās iesaistes centrālo elementu un tā (ne)iedarbīgumu jauniešu uzrunāšanā. Pasākums norisināsies angļu valodā.

Ziemeļvalstu dalībnieki runās par t.s. "ēnu vēlēšanām" – pilsonisko izpratni audzinošu tradīciju, ko jau gadu desmitiem praktizē Ziemeļvalstu skolās.

Pirmsvēlēšanu vecuma vidusskolēni tiek iesaistīti pilna vēlēšanu cikla simulācijā: sākot ar politisko kampaņu izvērtēšanu, piedalīšanos debatēs un beidzot ar vēlēšanu biļetena aizpildīšanu un uzvarētāju paziņošanu.

Vebinārā būs iespēja satikties ar Rutu Einarsdottiru no Islandes, Danielu Honoré Jensenu no Dānijas, Aivaru Kamalu no Igaunijas un Urti Petrulīti no Lietuvas.

Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gadā līdzīgs scenārijs eksperimentālā kārtā tika izspēlēts sešās Latvijas skolās – taču digitāli. Projekta rezultātus vebinārā prezentēs Sabiedrības līdzdalības fonda ManaBalss.lv izpilddirektors Imants Breidaks.

Pasākuma otrā daļa būs veltīta paneļdiskusijai, kuru vadīs Didzis Meļķis no ManaBalss.lv, kā arī tiks uzklausīti skatītāju jautājumi.

Diskusijā piedalīsies Emīls Anškens no Latvijas Jaunatnes padomes kopā ar kolēģiem no Islandes, Dānijas, Igaunijas un Lietuvas.

Aicinām ikvienu sekot līdzi vebināram Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā mājas lapā, ManaBalss Facebook lapā un aktīvi piedalīties, lai arī Tava balss tiktu sadzirdēta!

AUTORS: MANA BALSS

Aicinājums iestāties par iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās un parakstīt iniciatīvu "Atveram pašvaldības!"30. Oct (2020)

Tā kā esi parakstījis šo pašvaldības dzīves iniciatīvu, uzrunājam Tevi ar aicinājumu atbalstīt patiesi spēcīgas un efektīvas kolektīvo iesniegumu sistēmas izveidi Latvijas pašvaldībās!

Organizācija ManaBalss kopā ar četrām citām NVO ir publicējusi iniciatīvu "Atveram pašvaldības!" un aicina arī Tevi to parakstīt un dalīties ar to savos sociālo mediju kontos.

Lūdzam iepazīties arī ar iniciatīvas pielikumā izklāstītajiem apsvērumiem, kāpēc šis ir ļoti svarīgs jautājums un nepieciešams risinājums.

Ja atbalsti iniciatīvu "Atveram pašvaldības!", tad dalies ar to Facebook u.c. sociālajos tīklos!

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS