Iniciatīvas prasība ir izpildīta neatkarīgi no pašas iniciatīvas

Pārstāvis: Rūdolfs KrūklisPublicēta: 25. Apr (2022)

PSRS ARMIJU SLAVINOŠA OBELISKA DEMONTĀŽA
Iniciatīva tiks iesniegta Rīgas domē

2'000
3'360
Jau parakstījuši 3'360

Nepieciešams attīrīt Latvijas publisko vidi no atlikušajiem Padomju armijas simboliem. Agresorvalsts Krievijas armija īsteno noziedzīgu karu un genocīdu pret Ukrainu un tās tautu. Nav pieļaujams, ka vēl aizvien Latvijas Republikas galvaspilsētas parkā atrodas PSRS un tās mantinieces Krievijas armiju slavinošs obelisks. Rosinu uz ātru rīcību no Rīgas domes puses, lai steidzami tiktu demontēts Sarkanās armijas "varoņdarbiem" veltīts piemineklis Ķīšezera krastā. Pie šā obeliska, līdzīgi kā pie "okupācijas staba", tiek rīkoti pret Latvijas valstiskumu vērsti un latviešu tautu pazemojoši pasākumi. Katru gadu prokremliskie aktīvisti, vietējie propagandisti un pat ārvalstu diplomāti šajā vietā rīko teatrālus un šovinistiskus pasākumus, laivojot pār Ķīšezeru un dziedot krievu armijas dziesmas. Šis akmens stabs turpina kultivēt PSRS režīma mākslīgi radīto vēsturisko mītu par "varonīgo Rīgas atbrīvošanu no vācu fašistiem". Naktī uz 13. oktobri PSRS karaspēks amfībijās šķērsoja Ķīšezeru, un nākamajā rītā bez kaujas, lēnā solī, ejot caur Mežaparku, iegāja Rīgas centrā, kuru vācu karaspēks bija pametis jau pirms divām dienām. Rīga netika atbrīvota, bet gan atkārtoti okupēta. Viens noziedzīgs režīms nomainīja otru.

Tāpēc steidzamā kārtā ir nepieciešams pilnībā demontēt un aizvākt šo pieminekli. Pēc tam, plānojot nākamā gada domes budžetu, atvēlēt līdzekļus un labiekārtot šo vietu sabiedrības vajadzībām, piemēram ar soliņiem, skatu laukumu vai apstādījumiem.

Mežaparka vēsturiskā parka teritorija šādi tiks atbrīvota no maldinoša satura pieminekļiem un labiekārtota sabiedrības vajadzībām. Sabiedrība tiks vienota, jo būs par vienu sabiedrību šķeļošu objektu mazāk.

Iniciatīvas jaunumi

Demontēs arī iniciatīvā norādīto okupantu pieminekli21. Jul (2022)

Sveiks! Tu saņem šo ziņu, jo esi parakstījis/-usi kādu no iniciatīvām par padomju okupācijas simbolu demontāžu Latvijā. Ja esi parakstījis vairākas tematiski līdzīgas ManaBalss.lv iniciatīvas, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Rīgas domes (RD) 20. jūlija ārkārtas sēdē deputāti atbalstīja ieceri demontēt vēl divus galvaspilsētā esošus padomju režīmu slavinošus objektus, no kuriem viens atrodas Mežaparkā, bet otrs – Jaunciemā, ziņo Delfi.

Tas sasaucas ar 20. maijā RD nosūtīto kolektīvo iesniegumu "PSRS armiju slavinoša obeliska demontāža" par pieminekli Ķīšezera krastā.

Domes priekšsēdētāja birojs ManaBalss.lv komentē, ka diskusijās pirms lēmuma atsauces uz šo kolektīvo iesniegumu nav bijis. "Tā bija Nacionālās apvienības iniciatīva; viņi jau sen tos pieminekļus gribēja novākt," mums komentēja RD mēra birojā. Tāpat tiek norādīts, ka šie pieminekļi ir demontējami arī saskaņā ar Saeimā pieņemto un šai ziņā aptverošo likumu.

Pēc šīs konsultācijas ar RD un iniciatīvas autoru mēs secinām, ka iniciatīvas prasība ir izpildīta neatkarīgi no pašas iniciatīvas.

Jānorāda, ka kolektīvo iesniegumu statuss pašvaldībās aizvien nav juridiski atrunāts. Tāpēc arī 3000 parakstīts iesniegums ar stingro autorizāciju un drošiem, viegli analizējamies parakstiem (proti, ka parakstītāji tiešām ir reālas, iedzīvotāju reģistrā iekļautas personas un, piemēram, ir pierakstītas attiecīgajā pašvaldībā) pašlaik pašvaldībām juridiski nav ne ar ko saistošāks par vienas personas iesniegumu uz burtnīcas lapas.

Atzinīgi ir gan arī jānorāda, ka RD vēl šogad tomēr ņēma vērā un atbalstīja kolektīvo iesniegumu "Izveidot fotoizstādi Uzvaras parkā par Krievijas veiktā kara postījumiem Ukrainā". Izstāde tika atklāta 2. maijā ar atsauci uz šo iniciatīvu, kuru ir parakstījuši vairāk par 5000 iedzīvotāju.

Lai vai kā, bet 20. jūlijā RD sēdē, kopumā 39 deputātiem balsojot "par" un astoņiem "pret", dome lēmusi uzdot Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu objektu "Obelisks 374. strēlnieku divīzijai, kas sāka Rīgas atbrīvošanu no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" un "Piemiņas zīme – akmens Sarkanās armijas uzbrukuma vietā Ķīšezera krastā" demontāžu ne vēlāk kā līdz 15. novembrim, raksta Delfi.

Kā sēdē norādīja deputāts Dainis Locis (NA/LRA), šie objekti ir iekļauti Ministru kabinetā iesniegtajā sarakstā ar 69 darba grupas noteiktiem objektiem, kuri būtu demontējami, jo tajos saskatāma totalitāro režīmu slavināšana. Locis arī sacīja, ka šiem objektiem nepiemīt nekādas mākslinieciskās vērtības.

Viņaprāt, šajā jautājumā būtiska ir ne tikai juridiskā puse, proti, Saeimai radot likumu, kas dod konkrētu termiņu, kura laikā ir jādemontē konkrēti objekti, bet arī morālā. "Mēs saprotam, ka ir bijis diezgan dīvaini. Vienas okupācijas varas nomaiņa ar otru okupācijas varu, šai varai visā Latvijas teritorijā izkaisot savus simbolizējošos pieminekļus, bet pa visiem šiem Latvijas neatkarības atjaunošanas gadiem mēs neesam spējuši tam pieķerties," izteicās politiķis.

Kaismīgi pret šo objektu demontāžu sēdē iestājās opozīcijas deputāti, kuri dažbrīd uzstājās arī ar emocionālām runām.

Opozīcijas deputāts Miroslavs Mitrofanovs (LKS) šo priekšlikumu nodēvēja par "ideoloģijas jautājumu, kas ir uzspiests no Saeimas". Savukārt viņa frakcijas biedrs Vladimirs Buzajevs (LKS) pauda, ka "Ādolfs Hitlers, kurš atrodas ellē", būtu gandarīts redzēt šādu lēmuma projektu tiekam atbalstītu.

Savā runā deputāts arī vairākkārt atsaucās uz "Arāja komandas gēniem", kuri it kā piemītot šīs ieceres autoriem, kā arī izteicās, ka nevēlas, lai viņa bērni "dzīvotu pie kaimiņiem, kuriem palikuši tikai Arāja komandas gēni".

Politiķis arī aicināja šos objektus pārvietot uz Biķernieku mežu, kur atrodas Otrā pasaules kara apbedījumi. Tas gan varētu nozīmēt, ka šos objektus pēc pārvietošanas vairs nevarētu demontēt, jo tie atrastos uz apbedījuma vai kapa vietām. Tāpat viņš izteicās, ka "Latvijas valdības melīgā propaganda ļoti vāji iedarbojas uz Latvijas krievu iedzīvotājiem".

Deputāts Jakovs Pliners, kurš nesen pametis partiju Latvijas Krievu savienība, bet aizvien palicis attiecīgajā domes frakcijā, sēdē prognozēja iespējamo vēstures gaitu, ja nacistiskā Vācija nebūtu cietusi sakāvi Otrajā pasaules karā, cita starpā norādot, ka Latvijas Valsts prezidents Egils Levits tādā gadījumā "nemaz nebūtu piedzimis".

Līdz ar domes lēmumu Pilsētas attīstības departamentam, Īpašuma departamentam un Rīgas pašvaldības policijai uzdots sniegt Rīgas pieminekļu aģentūra nepieciešamo atbalstu demontāžas izpildes nodrošināšanai. Par demontāžas sākšanu Rīgas pieminekļu aģentūrai būs jāinformē arī Latvijas Okupācijas muzejs un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Domē skaidro, ka pēc Otrā pasaules kara Padomju Savienības okupētajās valstīs, tostarp Latvijā, tika uzstādīti pieminekļi par godu Padomju armijas karavīriem kā atbrīvotājiem no vācu fašisma. Tika glorificēta Padomju Savienība un tās militāro spēku izšķirošā loma karā, tāpat tika pausta vēsts par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs.

Kā norādīja Locis, Latvijā šobrīd ir ap 600 šādu objektu, tostarp apbedījumi un piemiņas vietas. No tiem 30 ir Rīgā, taču to vidū pārsvarā ir kapuvietas un apbedījumi, kurus, saskaņā ar Saeimas radīto likumu, nav paredzēts demontēt.

Rīgā arī tika uzstādīti pieminekļi, lai iezīmētu vietas, no kurām Sarkanās armijas karavīri 1944. gada 13. oktobrī veica Rīgas centra ieņemšanu, pasludinot šo datumu par pilsētas "atbrīvošanas" dienu. Latvijai un latviešu tautai šī "atbrīvošana" izvērtās gadu desmitiem ilgā okupācijā un represijās.

Izsakoties par padomju režīma noteikto "atbrīvošanas" dienu, Locis sēdē sacīja, ka, pretrunā vēstures faktiem, iepriekš nepatiesi uzskatīts, ka "šajā dienā tika veiktas lielas kaujas par Rīgu, taču šobrīd pierādās, ka tas īsti tā nav noticis", jo nacistiskās Vācijas karaspēks Rīgu bija jau teju pametis, tajā ienākot Sarkanajai armijai.

"Nekāda atbrīvošana īsti nav bijusi. Es esmu iepazinies ar tā laika liecinieku vēstījumiem un vēsturnieku atziņām. Tātad, 13. oktobrī jau pulksten vienos naktī vācu karaspēks jau bija atstājis Daugavas labo krastu, tur vairs neatradās, bija uzspridzinājis tiltu un atkāpies uz Pārdaugavu. Padomju armija, kas ieradās pie Ķīšezera, šķērsoja šo ezeru (..). Nesastopot nekādu pretestību, viņi pārcēlās aptuveni Zoodārza, Mežaparka rajonā," skaidroja Locis, piebilstot, ka tobrīd nenotika nekādas lielas kaujas par Rīgas "atbrīvošanu".

Domes ieskatā, šādi pieminekļi nav tikai bezpersoniskas un neitrālas vēstures liecības – to uzturēšana pauž vēstījumu, ka notikumi un personas, kas tajos iemūžināti, ir pelnījuši sabiedrības uzmanību un atzinību.

Jau ziņots, ka padomju režīmu slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15. novembrim, lēmusi Saeima.

Avots: Delfi; ManaBalss

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Saeima plāno aizliegt partijām vērsties pret Latviju un citām demokrātiskām valstīm17. Jun (2022)

Sveiks! Tu saņem šo ziņu, jo esi parakstījis/-usi kādu no iniciatīvām par vēršanos pret prokremlisko naratīvu visa veida izpausmēm un to izplatītājiem. Ja esi parakstījis vairākas tematiski līdzīgas ManaBalss.lv iniciatīvas, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Partijām savā darbībā būs aizliegts vērsties pret Latvijas vai citu demokrātisku valstu neatkarību un teritoriālo nedalāmību. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atbalstītais priekšlikums Politisko partiju likumā, ziņo LETA.

Tas sasaucas ar ManaBalss.lv autora iniciatīvu "Par vienotu sabiedrību bez Latvijas Krievu savienības", kurai pašlaik tiek vākti papildus paraksti pirms tās iesniegšanas Saeimā. Vienlaikus saistībā ar tematiski radniecīgu iniciatīvu "Par Latvijas valstij nelojālu personu izraidīšanu no Latvijas un LR pilsonības atņemšanu" ir jānorāda, ka Igaunijā kārtējais prokremliskais provokators ir izraidīts no valsts.

Politisko partiju likuma grozījumu sākotnējo versiju iesniedza Nacionālās apvienības deputāti Edvīns Šnore, Raivis Dzintars, Ritvars Jansons, Jānis Dombrava un Janīna Kursīte-Pakule. Likumprojekts ir uzlabots, atbalstot Saeimas Nacionālās drošības komisijas, Tieslietu ministrijas un deputāta Māra Možvillo (PCL) priekšlikumus, raksta LETA.

Partijām savā darbībā būs aizliegts vērsties pret Latvijas vai citu demokrātisku valstu neatkarību, teritoriālo nedalāmību, izteikt vai izplatīt priekšlikumus par Latvijas vai citas demokrātiskas valsts iekārtas vardarbīgu grozīšanu, aicināt nepildīt likumus, ja to nepildīšana apdraud valsts drošību, sabiedrisko drošību vai kārtību, sludināt vardarbību vai terorismu, klaju nacisma, fašisma vai komunisma ideoloģiju, propagandēt karu, veikt darbības, kas vērstas uz nacionālā, etniskā, rasu, reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu, slavēt vai aicināt izdarīt noziedzīgus nodarījumus.

Tāpat partijām būs aizliegts sniegt atbalstu, lai palīdzētu graut vai apdraudēt demokrātisku valstu teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību vai konstitucionālo iekārtu. Partijām būs aizliegts sniegt arī informatīvu (propagandas) atbalstu personām vai valstīm minēto darbību veikšanai.

Ja valsts drošības iestāde konstatēs pazīmes, kas liecina par kādu no minētajiem pārkāpumu vai partijas iespējamo prettiesisko darbību, kas vērsta pret valsts drošību vai var tai kaitēt, vai citādi ir pretrunā ar Satversmi, valsts drošības iestāde vai prokuratūra brīdinās partiju par nepieļaujamību veikt šādas darbības.

Atbilstīgi konstatētā pārkāpuma būtībai iestāde, kura konstatējusi pārkāpumu, noteiks termiņu pārkāpuma novēršanai, kas ir ne mazāks par 15 dienām un ne ilgāks par sešiem mēnešiem, vai uzdos normatīvajiem aktiem neatbilstīgo rīcību pārtraukt nekavējoties.

Ja partijas darbība būs pretrunā ar Satversmi, likumiem vai citiem normatīvajiem aktiem, tā apdraudēs valsts vai sabiedrisko drošību vai būs pretrunā ar kādu no minētajiem aizliegumiem, tad partijas darbību varēs izbeigt, pamatojoties uz tiesas nolēmumu.

Likumā tiks noteikts, ka partiju darbību uzraudzīs un kontrolēs arī prokurors un valsts drošības iestādes.

Daļa no minētajiem grozījumiem jau pašlaik ir noteikta likumā.

Komisijas sēdē netieši izskanēja minējums, ka varētu būt sācies "process" attiecībā uz Latvijas Krievu savienības darbību. Netika gan precizēts, vai runa ir par virzību uz LKS darbības pārtraukšanu vai ko citu, ziņo LETA.

Līdztekus šai Latvijas ziņai sabiedriskā raidorganizācija ERR raksta par Iekšējās drošības dienesta (KAPO) veikto kāda Igaunijas iedzīvotāja izraidīšanu no valsts ar pamatojumu, ka šī persona ir drauds Igaunijas drošībai. Izraidītais vīrietis ir Afganistānas kara (1979–1989) veterānu Dienvidigaunijas nodaļas kādreizējais vadītājs un Tartu Krievijas pilsoņu biedrības aktīvists.

KAPO savā Twitter lapā komentē, ka izraidīšanai ir ar nodomu izvēlēts 14. jūnijs – deportāciju uz Sibīriju 81. gadadiena. "1941. gads vairs nav tikai vēsture," angļu valodā raksta KAPO, "jo ir cilvēki, kas cīnās, lai tas atkārtotos. Šodien kopā ar policiju un robežsargiem mēs izraidījām Kremļa provokatoru", tālāk teikts ierakstā, un seko izraidītā vīrieša vārds. "Mēs cīnīsimies pretī," savu vēstījumu noslēdz Iekšējās drošības dienests.

Cits prokremlisks provokators no Igaunijas ir jau izraidīts maijā.

Jānorāda, ka nule kā izraidītajam bija Krievijas pilsonība, un Igaunijā viņš dzīvoja ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju, kas tagad ir atcelta.

Avots: LETA; ERR

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS