5% PVN likme piena produktiem cenu samazinātu par 11% 22. Sep (2020)

Samazinātās 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešana piena produktiem padarītu šos produktus par 11,7% lētākus un par 5% palielinātu to noietu.

Ar šādu rezolūciju septembra sākumā nāca klajā Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) kongress, izsakot arī aicinājumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un finanšu ministram Jānim Reiram (JV) uz diskusiju samazinātas PVN likmes ieviešanu piena produktiem. Drīz vien – 17. septembrī – Saeima noraidīja opozīcijas deputātu izstrādātos grozījumus PVN) likumā, kas cita starpā paredzēja samazināt PVN arī pienam.

Paralēli šiem procesiem aizvien notiek arī parakstu vākšana iniciatīvai "Samazinām PVN pārtikas produktiem", ko platformā ManaBalss virza kompānija "Maxima Latvija", Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome un biedrība "Zemnieku saeima".

Līdzīgi ManaBalss iniciatīvas autoriem, arī LPCS iniciatīvas mērķi ir monetārs atbalsts katram Latvijas iedzīvotājam pēckrīzes periodā, mērķtiecīgs un sistemātisks atbalsts stratēģiski svarīgajai piena nozarei pašregulēties un palielināt ieņēmumus, raksta TVNET.

Kā uzsver organizācija, LPCS iniciatīva uzskatāma par sociāli taisnīgu risinājumu sabiedrības ienākumu nevienlīdzības mazināšanai un harmonizēšanai ar vadošajām ES valstīm, kur vidējā PVN likme piena produktiem ir 9%. Tās aprēķinos norādīts, ka vidēji viena mājsaimniecība ar diviem pieaugušajiem un vienu bērnu gadā piena produktu iegādei tērē 508,8 eiro, no kuriem 65,5 eiro tiktu ietaupīti pie samazinātās PVN likmes.

Kā pozitīvo piemēru samazināta PVN efektivitātei LPCS minēja datus pēc šā nodokļa likmes samazināšanas dārzeņiem, augļiem un ogām no 21% līdz 5%. Šis samazinātais PVN, kas savu ekonomisko efektivitāti ir pierādījis kopš tā ieviešanas 2018. gadā, gan ir spēkā tikai līdz šā gada beigām. Dati liecina, ka 5% PVN likmes ieviešanas rezultātā cenas augļiem, ogām un dārzeņiem Latvijā ir samazinājušās par 11,7 procentpunktiem, turklāt attiecīgā produkcija Latvijā ir lētāka nekā Igaunijā un Lietuvā, raksta "Latvijas Avīze". Šai laikā arī Latvijas izcelsmes augļu, dārzeņu un ogu ar samazināto PVN likmi mazumtirdzniecības apjoms (vērtības izteiksmē bez PVN) ir palielinājies par 14%.

Jāņem vērā arī samazinātā PVN kā fiskālā instrumenta ietekme uz ēnu ekonomiku. Kopš samazinātās PVN likmes ieviešanas reģistrēto PVN maksātāju skaits attiecīgajā sektorā šā gada sākumā bija pieaudzis par 5%. Ir palielinājusies arī ar 5% PVN likmi apliekamo darījumu vērtība – par 15,6% jeb par 43 miljoniem eiro. Arī vidējais atalgojums augļu un dārzeņu ražošanas nozarē ir pieaudzis – no 2017.gada līdz 2019. gadam vidējā alga nozarē ir palielinājusies par 17%.

Avots: TVNET, Latvijas Avīze, ManaBalss

Ja atbalsti iniciatīvas "Samazinām PVN pārtikas produktiem" ierosinājumu, dalies ar to sociālajos tīklos!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!