Alkohola un vairāku citu preču tirdzniecības aizliegumu atceļ 18. Dec (2020)

No sestdienas, 19. decembra, līdz 11. janvārim, kad noteikts tirdzniecības aizliegums virknei preču, alkohola tirdzniecība būs atļauta. Tā ceturtdien preses konferencē pēc valdības sēdes informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Ministrs īpaši norādīja, ka šajā laikā cita starpā būs iespējams tirgot pārtiku, tajā skaitā alkoholu. Šī ziņa sasaucas ar ManaBalss autora iniciatīvu "Par tirdzniecību un iepirkšanos arī brīvdienās un svētku dienās".

Saziņā ar ManaBalss Ekonomikas ministrija komentē, ka tirdzniecības ierobežošanas regulējums un preču pieejamības klāsts ir eksperu sagatavots un izvērtēts. Ministrijas rīcībā nav precīzākas informācijas par konkrētu preču grupu saistību ar kādām iniciatīvām, tāpēc ManaBalss secina, ka attiecīgā prasība ir izpildīta neatkarīgi no iniciatīvas.

Jebkurā gadījumā – iniciatīvas autors pateicas visiem atbalstītājiem!

Iepriekš, pieņemot ierobežojumus tirdzniecībai brīvdienās, alkohols un tabaka tika iekļauta tirgošanai aizliegto preču sarakstā.

Kā norādīja J. Vitenbergs, šajā laika posmā līdz 11. janvārim iegādāties varēs arī preces, kas nepieciešamas apkurei, kā arī, piemēram, spuldzes, sveces, sērkociņus.

Detalizētāku regulējumu tirdzniecības vietām, tai skaitā preču sarakstus, sagatavos Ekonomikas ministrija un publiskos to savā mājaslapā.

Tāpat kā līdz šim, tirdzniecība internetā netiks ierobežota. Kā norādīja J. Vitenbergs, būtu vairāk jāizmanto e-komercija un attālināta preču tirdzniecība, saņemot preces veikalos vai izsniegšanas punktos.

Vienlaikus noteikts, ka laika posmā no 2020. gada 19. decembra līdz 2021. gada 11. janvārim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniedz tikai:
aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas,
optikas veikali,
degvielas uzpildes stacijas,

tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
pārtikas preces (tajā skaitā alkohols);
higiēnas preces;
pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
dzīvnieku barību un preces;
preses izdevumus;
sabiedriskā transporta biļetes;
mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
pašu ražoto lauksaimniecības produkciju,
ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Tirdzniecībā katru dienu tiks piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, vienlaikus tiks paplašinātas iegādājamās preču grupas, ko šajā laikā drīkstēs tirgot.

Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Tāpat drīkst tirgot vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būviztrādājumus).

Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības – vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības, apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu vai groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam – līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā – asistents.

Avots: Ekonomikas ministrija; LSM


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!