Aplīgo Latviju ar savu paldies! 22. Jun (2021)

Platformai ManaBalss.lv jūnijā aprit desmit gadi. Šajos gados Latvijas sabiedrība ar savām likumdošanas iniciatīvām ir panākusi jau 37 likumu izmaiņas.

Šīs iniciatīvas lielā mērā ir par to, kas ir slikti un kas ir jāmaina. ManaBalss.lv jubilejas mēnesī aicinām Tevi uz pretējo – īpaši veidotajā platformā MansPaldies.lv pasaki savu paldies par labo un par lielisko, ko Tu saņem un piedzīvo. Un pastāsti par to arī citiem!

Arī Tava pilsoniskā aktivitāte, sākot ar vienkāršu parakstu mūsu platformā, aizvien turpina glābt daudzu cilvēku dzīvības, novērš netaisnības un vienkārši atvieglo dzīvi ļoti daudziem.

Svētku ietvaros ir izveidota platforma MansPaldies.lv, kurā ikvienam ir iespēja iesniegt savu paldies. Par to, kas ir labi, kas noticis, kas labi izdarīts un kas sasniegts. "Paldies" iniciatīvas ir publiskas, ar tām ir iespējams iepazīties un, protams, arī tās atbalstīt.

Balso par jau publicētajiem "Paldies" platformā MansPaldies.lv un izsaki arī savu pateicību!


Par ManaBalss.lv sasniegto

Pateicoties Latvijas sabiedrības pilsoniskajai aktivitātei, ar platformas Manabalss.lv palīdzību desmit gadu laikā ir sasniegts daudz. Aiz 37 mainītajiem likumiem ir arī daudzas izglābtas dzīvības, novērstas netaisnības un uzlabota ikdiena vēl ļoti daudziem citiem.

Piemēram, līdz ar panākto valsts finansējumu atbalstu melanomas ārstēšanai tagad saņem ap 50 pacientiem gadā, lēš biedrība "Soli priekšā melanomai". Apmēram 100 plaušu vēža pacienti Latvijā katru gadu paliek dzīvi tieši ieviesto iniciatīvas prasību dēļ, liecina Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrības aplēses. Tāpat sabiedrības iniciatīvas dēļ bezmaksas ārstēšanās terapiju katru gadu saņem vairāki desmiti C hepatīta pacientu, liecina SPKC dati.

Ļoti plaša sabiedriskā ietekme laika gaitā ir citām iniciatīvām. Piemēram, ātruma pārkāpuma tolerances slieksnis fotoradariem ļauj uz ceļiem pārmērīgi nesatraukties simtiem tūkstošiem satiksmes dalībnieku. Desmitiem tūkstoši iedzīvotāju jau ir nokārtojuši pensiju 2. līmeņa mantošanas jautājumu – iespēju, ko ir panākusi pilsoniskā aktivitāte. Un sekmīgās pilsoņu iniciatīvas dēļ ikviens nodokļu maksātājs Latvijā no 2023. gada saņems automātisku pārmaksātā ienākumu nodokļa atmaksu.


Un tas ir tikai sākums!

Desmit gados organizācija ManaBalss ir izveidojusi un ieviesusi vēl citus sabiedrības līdzdalības rīkus. Tie pastāvīgi tiek pilnveidoti, izvērsti, un tiek plānoti arī citi.

Piemēram, platformā ParvaiPret.lv Tev ir iespēja Saeimai, valdībai un pamazām arī pašvaldībām, sākot ar Rīgu, likt zināt savu attieksmi par likumprojektiem un regulējumiem savlaikus – kamēr tie ir vēl veidošanas procesā.

Uz šīs platformas bāzes un ar mēs veidojam arī automatizētu apziņošanas un līdzdalības sistēmu pilsoniskās sabiedrības organizācijām (PSO) tieši par tām interesējošo likumdošanu Saeimā. Šo projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu "Aktīvo iedzīvotāju fonds".

Sākot ar Rīgu, atvieglojam arī šeit dzīvojošo citu ES valstu pilsoņu līdzdalību pašvaldību dzīvē. Tas notiek platformā Open2Vote.eu, un šī Latvijā ieviestā tehnoloģija un radītā pieredze ar laiku paredzami tiks aktualizēta arī citviet Eiropā. Tāpēc šis projekts tiek finansēts ar ES Tiesību, vienlīdzības un pilsonības programmas (Rights, Equality and Citizenship Programme – REC) līdzekļiem.

Savukārt koplemšanas platforma Lēmējs.lv uzņēmumu, biedrību un politisko partiju vidū ir kļuvusi sevišķi pieprasīta Covid-19 laikā, kad datu drošības ziņā uzticami un juridiski leģitīmi attālinātie lēmumi un balsojumi organizācijām ir kļuvuši ļoti aktuāli. Šī koplemšanas platforma organizācijām piedāvā vienu rīku, kas apvieno gan anketēšanas funkciju, gan koplemšanas funkciju – veidot ierosinājumus, diskutēt par citiem ierosinājumiem, kā arī veidotu mazākas grupas, kurās vienkopus balsotu par dažādiem jautājumiem.

Tāpat aicinām būt aktīviem, balsot un vēl līdz 29. jūnijam ierosināt savas idejas, kā valsts un pašvaldības iestādes padarīt atvērtākas! Šādai ideju talkai ir domāta platforma "Atvērtā Latvija". Tevis paustā attieksme un ierosinājumi šai platformā nav vienkārši kārtējā aptauja – tie tiešām tiks ņemti vērā, Valsts kancelejas vadībā veidojot Latvijas Piekto nacionālo atvērtās pārvaldības rīcības plānu 2022.-2025. gadam._____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.