Apsveicam ar sekmēm – pirmais atklātais balsojums par Valsts prezidentu Latvijā ir noticis! 29. May (2019)

Foto: Ieva Ābele, Saeimas Preses dienests

Saeima trešdien, 29. maijā, Valsts prezidenta amatā ievēlēja Egilu Levitu. Atklātā balsošanā, balsojot ar vēlēšanu zīmēm, pirmajā vēlēšanu kārtā E. Levita kandidatūru atbalstīja 61, bet pret bija 32 deputāti. Ne obligāti uzvarējušā kandidāta dēļ, tomēr balsošanas procesa atklātības dēļ noteikti, šī reizē ir arī uzvara MabaBalss platformā savulaik virzītās iniciatīvas autoriem un atbalstītājiem.

Šeit – iniciatīvas pārstāvja jurista Jāņa Veides komentāri par ManaBalss uzdotajiem jautājumiem.

MB: Spriežot pēc priekšvēlēšanu diskusijām un šodien Saeimā notikušā, cik nozīmīgs Latvijas politikai ir atklātais balsojums par Valsts prezidentu? Panāktais grozījums tomēr ir neliels – praktiski viens vārds Satversmē.

J.V.: Kā redzams, šajās vēlēšanās ievēlēja kandidātu ar izcilu pieredzi un skaidru vīziju par Latvijas attīstības virzienu. Iepriekš deputātu balsojumu kopskaits nesakrita ar viņu pausto, no kā bija izdarāmi secinājumi, ka deputāti apzināti pauž nepatiesu informāciju par savu balsojumu. Šobrīd ir skaidri redzams kurš deputāts atbalstījis kuru kandidātu. Atklātība balsojumos sniedz papildu uzticību jaunajam prezidentam, ka viņš pārstāvēs tautas, nevis šauru personu grupas intereses.

Atklātība balsojumos parāda arī to, kuri deputāti pieļauj kļūdas (apzināti vai neapzināti) aizpildot biļetenus, kā rezultātā tie atzīti par nederīgiem. Šajās vēlēšanās tādi biji divi – Deputāti A. Čakša un M. Kučinskis.

MB: Cik svarīga šā grozījuma panākšanā bija platformas ManaBalss loma? Kāpēc Jūs izvēlējāties grozījuma panākšanai šo ceļu, nevis, piemēram, piecu Saeimas deputātu atbalstu un ierosinātu likumprojektu?

J.V.: ManaBalss ir ļoti ērts un parocīgs veids, kā aizsniegt sabiedrību un organizēt parakstu vākšanu savas idejas pacelšanai politiskajā dienas kārtībā. ManaBalss loma prezidenta ievēlēšanas sistēmas maiņai bija izšķirīga. Diezgan skaidri varu teikt, ka bez ManaBalss šābrīža prezidents aizvien tiktu vēlēts aizklāti.

Brīdī, kad sākām domāt par idejas īstenošanu, politiķi pat dzirdēt negribēja par atklātu prezidenta ievēlēšanu, jo tas atņemtu viņiem iespēju “tirgoties” ar šo amatu.

MB: Vai atklātais ievēlēšanas balsojums Valsts prezidenta amatam tagad piešķir lielāku leģitimitāti tautas acīs un attiecīgi - arī vairāk no viņa tiks sagaidīts? Ja jā – vai Jūsu vērtējumā ievēlētais kandidāts ir gatavs šīs cerības piepildīt?

J.V.: Atklātais balsojums nodrošina rezultātu pieejamību un neliek vairs uzdot jautājumus par šīs ievēlētās personas iespējamo ieinteresētību kādas grupas interešu pārstāvībā. Kā redzam, atklātais balsojums nodrošināja patiesi inteliģenta un izglītota ‒ piemērota ‒ kandidāta ievēlēšanu prezidenta amatā. Domāju un ceru, ka tauta sagaida no šā kandidāta daudz, kā arī, ka cerības tiks attaisnotas.

Lai veicas jaunajam Valsts prezidentam, amata gaitas uzsākot, un paldies arī ManaBalss! Kopā mēs to paveicām!

Avots: Saeimas Preses dienests; ManaBalss.lv