Atjaunojamo energoresursu izmantošana ES elektroenerģijas ražošanā apsteigusi fosilos avotus 24. Jul (2020)

Eiropas Savienība elektroenerģijas ražošanā šā gada pirmajā pusē vairāk izmantojusi atjaunojamos enerģijas avotus, piemēram, vēju un sauli nekā fosilos kurināmos, atsaucoties uz Londonā bāzētā domnīca "Ember" pētījumu raksta LSM.

Pētījumā secināts, ka šī gada pirmajā pusē no atjaunojamiem enerģijas avotiem – vēja, saules, hidroenerģijas un bioenerģijas – tika saražoti 40% no ES elektroenerģijas, savukārt no fosilā kurināmā – 34%.

Kā aprēķinājusi domnīca, no atjaunojamiem enerģijas avotiem saražotās elektroenerģijas daudzums dalībvalstīs laika posmā no janvāra līdz jūnijam pieaudzis par 11%. To veicinājušas jaunas vēja un saules enerģijas iekārtas un labvēlīgie apstākļi gada sākumā.

Eksperti gan norāda, ka pārmaiņu temps dažādās valstīs bijis atšķirīgs. Piemēram, kamēr ogļu izmantošanas pakāpeniska pārtraukšana bija redzama visā ES dalībvalstu blokā, to izmantošanai ES samazinoties par 32%, Polija kļuva par lielāko ogļu ražotāju Eiropā, apsteidzot Vāciju. Pirmo reizi Vācija ogļu stacijās ir saražojusi mazāk elektroenerģijas nekā Polija. Polija tagad saražo tikpat daudz no oglēm radītas enerģijas kā pārējās 25 bloka dalībvalstis kopā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā kopējā energoresursu patēriņā atjaunojamo energoresursu īpatsvars 2019. gadā sasniedza 35,5 %.

Lai gan Latvijā elektroenerģijas ražošanā liels īpatsvars ir atjaunojamiem enerģijas avotiem, ko galvenokārt nodrošina hidroelektrostacijas, fosilo resursu izmantošana joprojām ir aktuāla. Apmēram 10'000 mājsaimniecību Latvijā siltumenerģijas ieguvei katru gadu sadedzina ap 20 tūkstošiem tonnu akmeņogļu, argumentē ManaBalss iniciatīvas "Par gaisu bez akmeņogļu dūmu smārda" autors, prasot būtiski palielināt dabas resursu nodokļa likmi akmeņoglēm.

Avots: LSM; ManaBalss


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!