Atkārtoti rosina aizliegt kažokzvēru audzēšanu 10. Jul (2020)

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" plāno Saeimā aktualizēt aizliegumu Latvijā audzēt kažokzvērus, ziņo LSM.

Platformā ManaBalss atbalstu savākusī iniciatīva "Par kažokzvēru aizsardzību" 2015. gadā Saeimā tika noraidīta, tomēr ar aicinājumu Ministru kabinetam un Zemkopības ministrijai kopā ar attiecīgās nozares ekspertiem piedalīties normatīvo aktu pilnveidošanas, izstrādes un ieviešanas procesā.

Ministru kabinets 2015. gada martā vēstulē Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai par situācijas izvērtējumu Latvijā un Eiropā norāda, ka Latvijas normatīvie akti būtu jāpārskata pēc Eiropas Savienības normatīvo aktu pilnveidošanas labturības jomā, tomēr neparedzot kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā.

LSM publikācijā norādīts, ka šovasar kažokzvēru audzēšanas jautājums ir nonācis dienaskārtībā arī Igaunijas parlamentā, savukārt Nīderlandē lemts par paātrinātu visu zvēraudzētavu slēgšanu Covid-19 izplatības risku dēļ. Tikmēr Zvēraudzētāju asociācija apstiprina, ka nozare Latvijā sarukusi līdz septiņām audzētavām, taču šī industrija aizvien tiek vērtēta kā perspektīva.

Biedrības "Dzīvnieku brīvība" valdes loceklis Aivars Andersons ir pārliecināts, ka tas ir pietiekams iemesls, lai demokrātisku diskusiju par kažokādu industrijas slēgšanu sāktu arī šajā Saeimā. "Darbs ir atjaunojies, un mēs esam sagatavojuši ekonomisku analīzi par šo industriju Latvijā, arī par dzīvnieku labturību un vides piesārņojumu jeb kaitējumu iedzīvotājiem," citē LSM.

"Galu galā tas ir demokrātijas jautājums par to, cik ilgi mēs ļaujam saujiņai uzņēmēju pelnīt veidos, kas mums kā sabiedrībai nav pieņemami," norādīja Andersons.

Zvēraudzēšana patlaban ir aizliegta 15 Eiropas valstīs. Tāpat Igaunijā šovasar daļa parlamenta deputātu iesnieguši likumprojektu, kas paredz aizliegumu audzēt un pavairot dzīvniekus kažokādu ieguvei. Savukārt Nīderlandes parlaments jūnijā nobalsojis par paātrinātu visu zvēraudzētavu slēgšanu tuvākajā laikā, negaidot tur jau senāk pieņemtā pārejas perioda beigas pēc četriem gadiem. Šāds lēmums pieņemts, jo vairākās Nīderlandes ūdeļu audzētavās konstatēts Covid-19.

Avots: LSM


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā esi ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk - iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!