Aug atbalstītāju skaits iniciatīvai par eitanāzijas legalizāciju 02. Sep (2020)

Kamēr valstiska regulējuma neesamības apstākļos paši ārsti notariāli apstiprina savu pēdējo gribu – bezcerīgā situācijā neturpināt viņu dzīvības uzturēšanu, pirmais solis pacienta izvēles "aiziet cieņpilni" virzienā Latvijā tomēr ir sperts.

Tā TVNET raksta publikācijā par ManaBalss autora iniciatīvu "Par labu nāvi – eitanāzijas legalizēšana".

Veselības ministrijā sola, ka sadarbībā ar Latvijas Ārstu biedrību un nozares ekspertiem atsāks darbu pie terapijas ierobežošanas projekta, kas paredz īstenot praksē ikviena cilvēka tiesības uz cieņpilnu nāvi, atsakoties no terapijas, kas nesniedz ieguvumu pacientam kā personai kopumā. Tomēr, kā uzsver ministrijā, terapijas ierobežošanai jeb "pēdējās gribas" jautājumiem nav saistības ar eitanāziju vai asistēto pašnāvību.

"Fakts, ka pacienta tiesības uz cieņpilnu nāvi normatīvajos aktos nav reglamentētas, ierobežo gan pacienta gribu un tiesības lemt par savu dzīvi un cieņpilnu nāvi saskaņā ar pacienta vērtībām, gan nostāda ķīlnieka lomā ārstus – no vienas puses pastāv situācijas, kurās ir objektīvi skaidrs, ka nāve ir neizbēgama un atbilstoši Latvijas Ārstu ētikas kodeksam būtu jāļauj pacientam nomirt cieņpilni, atvieglojot iespējamās ciešanas. Bet no otras puses ir vadlīnijas, kas pie konkrētiem klīniskajiem rādītājiem paredz aktīvu reanimācijas pasākumu veikšanu," TVNET komentē veselības ministres padomniece pacientu pieredzes un rezidentūras jautājumos Anna Žabicka.

Tiesiskā, ētiskā un klīniskā regulējuma sakārtošana šajā jautājumā nozīmētu, ka pacientam ir iespējas veikt un arī mainīt iepriekš pausto gribu jeb iepriekšējo rīkojumu par dzīves noslēgumā izmantojamām ārstniecības un aprūpes metodēm. Savukārt ārstiem tas sniegtu visaptverošu atbalstu pacienta dzīves nogalē vispiemērotākās ārstniecības un aprūpes nodrošināšanai.

Turpmāk, visticamāk, tiks grozīts Pacientu tiesību likums, Ārstniecības likums un vairāki Ministru kabineta noteikumi. Kur un kā cilvēki varētu paust savu gribu par ārstēšanu, aprūpi, reanimēšanas pasākumiem un citiem nozīmīgiem aspektiem dzīves noslēgumā, vēl tiek diskutēts. Tiek domāts par Latvijas oficiālo portālu vai e-veselības sistēmu, taču jāņem vērā, ka ne visi iedzīvotāji izmanto šos rīkus.

Visu publikāciju "Uz vieglu nāvi neceriet" lasiet šeit!

Avots: TVNET


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!