Iniciatīva tuvojas apstiprinājumam Saeimā: depozīta sistēma gaidāma pēc pāris gadiem 09. Oct (2019)

Taras depozīta sistēma sāks darbu no 2022. gada februāra, un iedzīvotāji par nodoto dzērienu iepakojumu varēs saņemt gan skaidru naudu, gan veikala čekus.

Tā par Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas otrdien, 8. oktobrī, pieņemto lēmumu raksta LSM.

Par galējam lasījumam sagatavoto likumprojektu vēl jābalso visai Saeimai. Komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs (KPV LV) neizslēdz ieviešamās sistēmas paplašināšanu nākotnē ar citiem taras veidiem, kā to prasa Saeimā vēl septembrī nonākušais ManaBalss autoru kolektīvais iesniegums. Jānorāda, ka arī pašreiz ieviešamā depozīta sistēma ir saskaņā ar ManaBalss platformā publicēto iniciatīvu, kas Saeimā tiek skatīta kopš 2017. gada marta.

Tautsaimniecības komisija vienojās, ka operatoriem, kuri pieteiksies depozīta sistēmas uzturēšanai, būs uzdevums rūpēties, lai Latvijā nebūtu "balto plankumu", kur nav iespējams nodot attiecīgo dzērienu iepakojumus. Līgumus ar operatoriem slēgs uz septiņiem gadiem. Šāds termiņš ir izvēlēts, ņemot vērā tehnoloģiju un IT risinājumu novecošanu.

Nākotnē operatoriem būs jādomā arī par iespēju papildināt depozīta sistēmu ne tikai ar PET pudelēm, bet, piemēram, ar stiprā alkohola stikla pudelēm. Arī komisijas vadītājs J. Vitenbergs Latvijas Radio komentēja, ka viņš pats atbalsta paplašinātu depozīta sistēmu, bet jautājumi ir, vai to pašlaik var izdarīt, kurš būs gatavs tajā investēt un atrast finanšu motivāciju. Viņš gan piebilda, ka pašreizējā iecere neizslēdz iespēju nākotnē depozītu sistēmu paplašināt.

Patlaban galējam apstiprinājumam virzītais likumprojekts paredz, ka vietās, kur iepakojumu pieņems, iedzīvotāji varēs saņemt atmaksu skaidrā naudā, savukārt veikalos uzstādītajos automātos varēs saņemt čekus, kurus varēs izmantot, iepērkoties šajā veikalā. Veikalu tīklu pārstāvji norādīja, ka skaidras naudas atmaksas sistēma būtu sarežģīta un dārga uzturēšanā.

Kad par likuma pieņemšanu galīgajā lasījumā lems Saeima, vēl nav zināms, bet, visticamāk, tas nebūs šonedēļ.

Papildinājums. Trešdien, 16. oktobrī, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē tiks izskatīts kolektīvais iesniegums par paplašināto depozītu – "Par iespēju pret atlīdzību pārstrādei nodot dažādus iepakojuma veidus". Pēc sākotnējā izvērtējuma tas tiks nodots balsojumam kādā no tuvākajām plenārsēdēm.

Avots: LSM; ManaBalss; Saeimas Preses dienests