Bezmaksas ēdināšana bērnudārzos atgriežas Saeimas dienaskārtībā (papildināta) 06. Jan (2021)

Papildināta ar tekstu nobeigumā.

Pēc gandrīz četru gadu pārtraukuma Saeima turpina izskatīt pilsoņu iniciatīvu ar prasību panākt, lai Latvijas bērnudārzos būtu bezmaksas bērnu ēdināšana.

Tā liecina Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas 6. janvāra dienaskārtībā iekļautais punkts par 10’213 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos" tālāko virzību.

Cerot panākt, lai visos Latvijas bērnudārzos tiktu nodrošināta bezmaksas ēdināšana, iniciatīvas pieteicēja Sandra Minakovska parakstu vākšanu platformā ManaBalss sāka jau 2015. gada 30. aprīlī, publikācijā norāda portāls Zemgales Ziņas. Pēc aptuveni gada un viena mēneša iniciatīvu bija parakstījuši 10’515 cilvēki, un tā tika iesniegta Saeimā, kur to sāka izskatīt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Komisijas pēdējais ieraksts par iniciatīvas izskatīšanu ir 2017. gada 14. martā, kad tika saņemts informatīvais ziņojums no “Demogrāfisko lietu centra". Tajā eksperti norāda, ka kopumā iniciatīva ir atbalstāma, vienlaikus akcentējot, ka šis jautājums risināms kompleksi, primāri nodrošinot pilnīgi pieejamu pirmsskolas izglītību.

Vēl 2016. gada septembrī Saeima nolēma uzdot šai Pārresoru koordinācijas centra sadarbības platformai – "Demogrāfisko lietu centrs" – izvērtēt iespēju nodrošināt bērnu bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos un līdz 2017. gada 1. martam sagatavot informatīvu ziņojumu par to parlamentam un Ministru kabinetam.

2017. gada martā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija konstatēja, ka informatīvais ziņojums Saeimai un valdībai nav iesniegts, tādēļ komisija vērsās pie toreizējā Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS), prasot sniegt informāciju par parlamenta lēmuma izpildes gaitu.

Tagad, pēc nepilniem četriem gadiem, minētais jautājums atkal ir nonācis komisijas darba kārtībā, un sēdi trešdien, 6. janvārī, uzaicināts arī Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (NA).

Iniciatīvas atbalstītāji pirms vairākiem gadiem Saeimas komisijas sēdē norādīja, ka uz bezmaksas ēdināšanas ieviešanu bērnudārzos varētu virzīties pakāpeniski.

Komisijas sēdē tolaik raisījās diskusijas par jautājumu, vai izmaiņu veikšana paredzētu segt izdevumus arī par to bērnu ēdināšanu, kas mācās privātajos bērnudārzos vai kas neapmeklē bērnudārzu.

Iniciatīvas autore S. Minakovska cita starpā uzsvēra, ka bezmaksas ēdināšana jāievieš, lai samazinātu izmaksas, kas vecākiem veidojas, bērnus sūtot bērnudārzā.

Iniciatīvas autore un tās atbalstītāji paredzējuši, ka ēdināšanas izdevumi tiks segti no paaugstinātā akcīzes nodokļa noteiktām preču grupām. Viņi arī norādīja, ka nepieciešamais finansējums piešķirams pakāpeniski, sākotnēji ar bezmaksas ēdināšanu nodrošinot jaunākos bērnus un bērnus, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm. Savukārt četru gadu laikā bezmaksas ēdināšana jānodrošina visiem bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes.

Tāpat tika norādīts, ka šāds atbalsts pamudinātu vecākus ātrāk atgriezties darba tirgū un veicinātu demogrāfiskās situācijas uzlabošanos.

Avots: portāls Zemgales Ziņas

Papildinājums:

Komisija nolēma nodot iniciatīvu tālākai virzībai Budžeta komisijai.

Saziņā ar ManaBalss uz sēdi uzaicinātais Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (NA) pauda, ka ir pozitīvi nosakņots par iniciatīvas tālāko virzību.

Viņš arī interesējās par tematiski radniecīgās iniciatīvas "Aukles līdzfinansējums arī vecākiem" turpmāko gaitu, jo to Saeimai būtu vēlams skatīt kontekstā ar jautājumu par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos.

Saziņā ar iniciatīvas autori ManaBalss noskaidroja, ka tā tuvākajā lakā tiks iesniegta Saeimā.


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!