Bisfenola A iniciatīvas jautājumu iestrādās Saeimas jau esošajā darbakārtībā 14. Jan (2021)

Pēc gandrīz divu gadu ilgās kolektīvā iesnieguma izskatīšanas dažādās instancēs par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ir nolēmusi šo jautājumu rekomendēt iekļaut Tautsaimniecības komisijas jau esošajā darbā pie Iepakojuma likuma grozījumiem.

Pēc vairāku institūciju veiktajiem priekšdarbiem un šā jautājuma analīzes, kas ietvēra arī Ekonomikas, Zemkopības un Tieslietu ministriju, komisijas sēdē 13. janvārī šis lēmums tika pieņemts kā sava veida kompromiss attiecībā pret radikālāku soli – eventuālu bisfenola A aizliegumu Latvijā, riskējot ar ES sankcijām par šādu vienpusēju regulējumu.

Arī šāds variants komisijas sēdē tika izskatīts, un Tieslietu ministrijas vērtējumā, ja šādu lēmumu pavadītu savlaicīga konsultēšanās ar Eiropas Komisiju (EK), tas nenozīmētu automātisku pārkāpuma procedūras uzsākšanu pret Latviju un paredzamas sankcijas. Tika minēts Francijas gadījums, kur šādam vienpusējam nacionālajam lēmumam sankcijas nav sekojušas. Attālinātajā sēdē klātesošs eksperts gan norādīja, ka Francija ir "tikusi cauri" pārpratuma dēļ. Proti, pēc "iekšpusnieku" informācijas var spriest, ka pārkāpuma procedūra pret Franciju netika sākta ES institūciju sliktās savstarpējās koordinācijas dēļ, un ar tā atkārtošanos Latvija nevar spekulēt.

Politiķi, ierēdņi un industrijas pārstāve arī norādīja, ka Latvijas vienpusējs lēmums aizliegt bisfenolu A iepakojumos vispār negatīvi ietekmētu Latvijas ražotājus. Nebūtu arī skaidrs, kā šo regulējumu attiecināt uz ārvalstu ražotājiem. Kopumā Latvijas biznesa pozīcija šai jautājumā ES kopējā tirgū paredzami būtu vājināta.

Tika aicināts ņemt vērā arī to, ka bisfenola A lietojums iepakojumos ir stingri reglamentēts, tas pastāvīgi tiek kontrolēts, un tendence ir tā izmantošanu pastāvīgi samazināt. Tā no 2002. līdz 2018. gadam bisfenola A pieļaujamais daudzums iepakojumā ES tirgus apritē ir samazināts 50 reizes. Latvijā veiktā uzraudzība liecina, ka bisfenola A klātbūtne iepakojumos dažkārt ir pat zemāka par ES regulējuma noteikto zemāko slieksni. Industrija pašlaik arī brīvprātīgi veic atzīmes uz iepakojumiem, informējot pircējus par bisfenola A klātbūtni.

Tieši šis noteikums, tikai jau kā obligāts, visdrīzāk tad arī tiks iestrādāts Iepakojuma likuma grozījumos.

Deputāti vienojās arī par interpretāciju attiecībā uz izskatāmā kolektīvā iesnieguma statusu. Proti, ka iesnieguma galējais mērķis ir rūpes par sabiedrības veselību. Tāpēc var uzskatīt, ka šā iesnieguma un tam pamatā esošās iniciatīvas prasība ir ņemta vērā un tiek iestrādāta likumdošanā.


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!