Eiropas Pilsoņu balvas kontekstā izceļ jauniešu pilsonisko līdzdalību 03. Dec (2021)

Foto: Eiropas Parlamenta Birojs Latvijā

Piektdien, 3. decembrī, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā rīkotā pasākumā Rīgā organizācija ManaBalss saņēma pandēmijas dēļ aizkavēto 2020. gada Eiropas Pilsoņu balvu.

Pirms tam novembrī 2020. un 2021. gada balvas saņēmēji no visas Eiropas tika sveikti arī Eiropas Parlamentā Briselē.

Pasākums izcēla jauniešu pilsoniskās līdzdalības aktualitāte politikas veidošanas procesos, tāpēc kopā ar ManaBalss vadītāju Imantu Breidaku uz skatuves bija arī studente, Eiropas kopienas MēsEsamKopā.eu aktīviste Sabīne Strautiņa. Balvas sakarā Sabīne uzdeva Imantam arī pāris jautājumus.

Šeit publicējam rakstiski sagatavotās atbildes uz Sabīnes jautājumiem.


Sabīne: ManaBalss.lv Instagram konta aprakstā minēts, ka esat "sekmīgākā sabiedrības iniciatīvu platforma pasaulē". Šodien arī iegūstat nozīmīgu balvu. Kā šie nozīmīgie tituli ietekmē plānus vai sasniegumu mērķus nākotnei?

Imants: Dati tiešām liecina, ka Latvijas pilsoniskā sabiedrība caur ManaBalss.lv platformu ir visefektīvākā pasaulē tieši nacionālā līmeņa likumdošanas veidošanā. Ja citās valstīs politologi, sociologi un tehnoloģiju eksperti prāto, kā to pilsonisko digitālo līdzdalību vispār mērīt, un pārsvarā šie vērtējumi ir "mīksti" jeb kvalitatīvi, tad Latvijā mums tam ir kvantitatīvi jeb "cieti" dati.

Kopš 2011. gada līdz šim brīdim Latvijas pilsoņi ar savām iniciatīvām ir mainījuši jau 50 (!) likumus un nacionālā mēroga regulējumus, ieskaitot konstitūciju jeb Satversmi. Caur interneta platformu mainīta konstitūcija – atklātais balsojums par Valsts prezidentu parlamentā – vispār ir globāli unikāls gadījums.

Tomēr ManaBalss.lv ne tuvu ne visiem Latvijā ir zināma. Ir pārsteidzoši, ka pat itin inteliģenti cilvēki par to praktiski neko nezina. Tāpēc šī balva mums noteikti palīdz platformas un mūsu organizācijas vispār publicitātei un atpazīstamībai sevišķi Latvijā, bet arī Eiropā un varbūt arī pasaulē. Standartizētajiem ManaBalss e-pastu parakstiem Eiropas Pilsoņu balvas logo noteikti nāk par labu.

Mūsu plānus pati balvas saņemšana nekādi neietekmē, tomēr jau norādīto publicitātes ieguvumu dēļ tā varētu tos kaut nedaudz veicināt.

Jāpiebilst, ka ManaBalss komanda ir ļoti priecīga un lepna, ka 2021. gada Eiropas Pilsoņu balvas laureāte ir Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. Viņas rosinātā iniciatīva par atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem šogad ir atbalstīta Saeimā, un tai ir paredzēts arī finansējums nākamā gada valsts budžetā un turpmāk.


Sabīne: Vai un kā ManaBalss.lv mainījusi Latvijas sabiedrību un it īpaši jauniešus?

Imants: Sabiedrībai itin kā atsevišķajam cilvēkam dabiska ir tieksme fokusēties uz riskiem un uz slikto. Labās ziņas cilvēks un sabiedrība uztver kūtrāk un aizmirst ātrāk. Rūgtumiņš – tas gan ir noturīgs.

Šis noteikti ir viens no aspektiem, kāpēc Latvijas sabiedrībā caur ManaBalss.lv sasniegtais ne obligāti un ne vienmēr tiek pamanīts un novērtēts. Tomēr fakti liecina, un tas pakāpeniski parādās arī akadēmiskos pētījumos, ka Latvijā tieši ap kolektīvo iesniegumu sistēmu, kuru centrā ir pilsoņu iniciatīvas ManaBalss.lv platformā, šajos desmit gados ir izveidojusies uzticības ekosistēma.

Tas ir fundamentāls, sevišķs panākums, kas ir jākopj, jānostiprina, un, protams, ar to vajag arī lepoties un par to runāt plašāk pasaulē.

Konkrēti jauniešus lūdzu pievērst uzmanību faktam, ka jau no 16 gadu vecuma – tas ir, pirms vēlēšanu vecuma sasniegšanas – ikvienam ir tiesības veidot pilsoņa iniciatīvu un virzīt to Saeimā, vai parakstīt un atbalstīt jau esošās iniciatīvas. Tā ir kolosāla iespēja reāli līdzdarboties likumdošanā un parlamenta dienaskārtības noteikšanā pat pirms vēlēšanu vecuma sasniegšanas.

Jānorāda, ka bez ManaBalss.lv mūsu organizācija ir izstrādājusi un uztur vairākus digitālās demokrātijas rīkus. Vienu no tiem uz Lēmējs.lv bāzes un ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Rīgā atbalstu mēs izstrādājām tieši skolu digitālajai demokrātijai.

Pilotprojekts bija par Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanām 2019. gadā, kur vārds tika dots arī skolu jauniešiem, bet šis rīks var tikt izmantots arī skolu ikdienas dzīve jebkuru diskutējamu un balsojamu jautājumu risināšanai, kā arī mācību satura modernizācijai. Tiesa, tas pagaidām nenotiek, jo mēs neesam atraduši ieinteresēto pusi, kas šo ikdienas darbu skolās būtu ar mieru darīt. Un mēs jau tomēr neesam izglītības, bet demokrātijas tehnoloģiju NVO.

Tāpēc – uz priekšu! Ja kādam ir degsme un vajadzība, tad mums ir tehnoloģija un jau zināma ekspertīze.


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.