"Es vienkārši gribēju dzīvot" 05. Aug (2020)

Foto: Jānis Škapars, TVNET

"Man laikam bija jādzīvo, lai šīs zāles kaut kā izkarotu," sarunā ar TVNET saka šogad Saeimā atbalstītās iniciatīvas "Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā" autore Tatjana Bičika.

Ar šo publikāciju portāls TVNET turpina rakstu sēriju par platformas ManaBalss iniciatīvu autoriem un viņu stāstiem.

Tatjana sarunā dalās pieredzē, kā ar baismīgo diagnozi ir cīnījusies kopš 2011. gada. "Kur cilvēkam iet ar šādu jautājumu? Pie kā? Es cik organizācijas apstaigāju, visu redzēju un visu dzirdēju," saka T. Bičika, atstāstot ceļu, kā nonāca līdz domai par iniciatīvas virzīšanu caur ManaBalss platformu. "Ir labi, ka ir vieta, kur cilvēks var aktualizēt šādus jautājumus."

Tatjanas virzītā prasība guva dzirdīgas ausis – to vēl pirms iesniegšanas Saeimā proaktīvi pārņēma un dzīvē ieviesa Nacionālais Veselības dienests. Diemžēl drīz vien izrādījās, ka panāktā kompensācija nesedz visu pacientu vajadzības, un iniciatīvu tālākai virzībai jau caur Saeimu pārņēma biedrība "Soli priekšā melanomai".

Līdz ar šā gada sākumā panākto izmaiņu likumdošanā biedrības vadītāja Olga Valciņa TVNET komentē, ka šobrīd situācija ar melanomas ārstēšu Latvijā ir ļoti laba. "Mēs īstenojam gandrīz visus Eiropas un pasaules galvenos norādījumus melanomas ārstēšanā," saka biedrības vadītāja.

"Atsevišķu medikamentu Latvijā vēl nav, tomēr tas nav saistīts ar to, ka valsts negribētu tos kompensēt. Drīzāk gan tas saistāms ar zāļu ražotājiem un kompensēšanas mehānismiem. Melanomas slimniekiem vairs nav nepieciešamības doties uz citām valstīm, lai ārstētos tur. Tāpat nav nepieciešams vākt ziedojumus, jo slimības ārstēšana Latvijā šobrīd notiek tāpat kā Vācijā, Francijā, Zviedrijā, Igaunijā vai Lietuvā."

Visu publikāciju ""Es gribēju dzīvot, es vienkārši gribēju dzīvot." Iniciatīva, kas glābj dzīvības" lasiet portālā TVNET!

Avots: TVNET


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!