Iniciatīvas pārstāvi Saeima nepieaicina kolektīvā iesnieguma apspriešanai 18. Feb (2020)

Esam saņēmuši komentāru no iniciatīvas "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" pārstāvja.

Tā teksts ir lasāms šeit tālāk.

Dārgie draugi un atbalstītāji!

2019. gada rudenī no jauna iesniedzām Saeimā mūsu iniciatīvu. Šoreiz to izdevās veiksmīgi aizstāvēt ne tikai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, bet šogad arī Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Biedrība "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" aktīvi seko līdzi šā jautājuma virzībai Saeimā. Diemžēl par pirmdien, 17. februārī, notikušo Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijas sanāksmi mēs uzzinājām no plašsaziņas līdzekļiem.

Šai sanāksmē tika izskatīts jautājums par NĪN atcelšanas iespējām vienīgajam īpašumam. Uz sēdi bija uzaicināti dažādu nevalstisko organizāciju un Latvijas Bankas pārstāvji.

Ņemot vērā, ka biedrības "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" pārstāvji par sēdi netika informēti, tad lemšana par mūsu iniciatīvu tika atstāta Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Pašvaldību savienības un Latvijas Bankas pārstāvju ziņā. Pēc iepriekšējās pieredzes ir zināms, ka uzaicinātie sēdes dalībnieki neatbalsta iniciatīvas prasību, tādēļ sēde ir vērtējama kā neobjektīva un vienpusēja.

Mēs secinām, ka līdz ar to jau kārtējo reizi iedzīvotājiem tiek atstāta tikai pašvaldību budžetu piepildīšanas loma līdz pat dzīvesvietas konfiskācijai gadījumos, kad maksājamais nodoklis ir nepaceļams. Turpretī līdztiesīga, pilnvērtīga līdzdalība lēmumu veidošanā, kas mūs, iedzīvotājus un nekustamo īpašumu saimniekus, skar ļoti tieši un nereti arī nežēlīgi, aizvien netiek nodrošināta. Tāpat ir jāsecina, ka, noturot pašreizējo kārtību un intereses, paredzami turpināsies pašvaldību budžetu šķērdēšana nesaimnieciskai pārvaldībai un pietuvinātu komersantu interesēm, kas gūst labumu no politiski motivētajām NĪN atlaidēm, nodokļa smagumu uzkraujot "vienkāršajiem" iedzīvotājiem.

Neraugoties uz iepriekšminēto, biedrība "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" turpinās uzsākto – šīs prasības virzību Saeimā un valdībā un iedzīvotāju interešu aizstāvību.

Estris Hiršsons, biedrības "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" vadītājs

ManaBalss.lv piebilde:
Norādām, ka pieminētajā Nodokļu politikas apakškomisijas sēdē Tieslietu ministrija informēja par izstrādātajiem likumprojektiem, kuri paredz nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vai būtisku samazināšanu fizisko personu primārajiem mājokļiem (personas īpašumā esošs mājoklis, kurā tā ir deklarējusies). Ministrija rosina jau 2022. gadā atcelt NĪN iedzīvotāju primārajiem mājokļiem ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro.


Ar Saeimā jau iesniegto iniciatīvu "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam" var iepazīties šeit.