Kādēļ par iniciatīvām nevar balsot "PRET"? 09. Oct (2020)

Platforma ManaBalss ir saņēmusi priekšlikumu – īstenībā pat jaunas iniciatīvas iesniegumu "Iespēja balsot pret "ManaBalss" iniciatīvu".

Šai sakarā mums ir laba ziņa – lai ManaBalss izskatītu sabiedrības priekšlikumus mūsu platformas darba jautājumos, parakstus vākt nevajag. Vienkārši pajautājiet, un mēs noteikti atbildēsim!

Jautājums "kādēļ par iniciatīvām nevar balsot PRET?" izskan šad un tad – tas acīmredzot ir aktuāls. Tāpēc labprāt sniedzam uz to ManaBalss komandas atbildi.

Pirmām kārtām – paldies ikvienam, kurš par šo un citiem platformas darba aspektiem ir interesējies! Mēs pastāvīgi pilnveidojam iedzīvotājiem sniegto digitālās līdzdalības pakalpojumu kvalitāti un klāstu, tāpēc jūsu ieskati un pārdomas šai sakarā nudien tiek augsti novērtētas.

ManaBalss platformā tiešām nav "pret" balsošanas iespējas. Tas ir vairāku iemeslu dēļ. Pirmām kārtām, tas ir tādēļ, lai pilsoņu iniciatīvu vēstījumiem būtu maksimāli skaidra vēsts, kas tiek nodota tālāk lēmumu pieņēmējiem – "mēs prasām to un to". Tā ir ManaBalss misija: mēs esam pilsoņu iniciatīvu starpnieki un sniedzam tām atbalsta pakalpojumus – ne vairāk, ne mazāk.

Aptaujas u.c. reizēm mēs veicam, kā arī lūdzam ekspertiem, piemēram, komentēt procesā esošas iniciatīvas eventuālo fiskālo, sociālo u.c. ietekmi. Tomēr tie nav balsojumi. Tāpēc – otrām kārtām mēs "pret" iespēju neparedzam, jo autora mērķis pārsvarā ir iniciatīvas virzīšana, nevis viedokļu ievākšana. Ir izņēmumi, bet tie ir ārkārtīgi reti, un tad mēs iesakām taisīt, piemēram, Facebook vai Google aptaujas. Vai, ja grib nopietnāk, tad ManaBalss izstrādātajā rīkā Lēmējs.

Un trešām kārtām – nosacīta "pret" iespēja arī ManaBalss platformā ir izveidot pretēju iniciatīvu. Tā tas jau ir bijis, piemēram, ar t.s. Stambulas konvenciju.

Izņēmums būtu, ja iniciatīva prasa kādas kaut kādā ziņā diskriminētas grupas tiesību nostiprināšanu. Tad pretiniciatīva netiktu publicēta, jo to neļauj ManaBalss kvalitātes kritēriji; konkrēti – par nediskriminēšanu.

Jebkādi komentāri kulturālas diskusijas robežās, protams, ir iespējami arī ManaBalss Facebook lapā.

Un ja nu noteikti kādreiz gribas nospiest "pret", tad tas ir iespējams ManaBalss izveidotajā Saeimas darba monitorēšanas platformā ParvaiPret. Platformas dati gan liecina, ka iedzīvotāju viedoklis galvenokārt sakrīt ar Saeimā lemto. Jebkurā gadījumā – ir varianti.   Vēlreiz – paldies ikvienam par iesaistīšanos!

Tavai balsij ir nozīme!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.